Skip to main content
search
VijestiSvijetIstaknute Vijesti

Jedno od najvećih svjetskih gasnih polja obustavlja isporuku za Bugarsku i Srbiju

AAA

Izvor fotografije: Shutterstock.com

BP, energetski gigant iz Velike Britanije, privremeno je obustavio proizvodnju na platformi Shah Deniz Alfa (SDA) u Kaspijskom moru zbog tehničkog problema na podvodnom gasovodu koji se koristi za transport gasnog kondenzata između platforme i terminala Sangachal.

Ova situacija dovela je i do odluke Azerbejdžana da prekine isporuku gasa Srbiji i Bugarskoj.

Odluka Azerbejdžana o obustavljanju isporuke gasa direktno je povezana sa tehničkim problemom na BP-ovoj platformi. Polje Shah Deniz, jedno od najvećih svjetskih gasnih kondenzatnih polja, mjesto je gdje je BP ostvario svoje najveće otkriće gasa.

Dana 10. januara 2025, BP-ova podružnica u Azerbejdžanu potvrdila je da su operacije na SDA platformi obustavljene zbog problema s gasovodom. Kompanija je uvjerila javnost da su platforma, osoblje i prateće instalacije potpuno sigurni i da nije došlo do oštećenja životne sredine.

BP je naveo da radi na otklanjanju problema i što skorijem nastavku redovnih operacija.

Međutim, problem na SDA platformi negativno je uticao na isporuku gasa Srbiji. Azerbejdžan je obavijestio vladu Srbije da su dnevne isporuke od 1,7 miliona kubnih metara obustavljene zbog tehničkih problema. Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić potvrdio je da je Srbija obaviještena o prekidu isporuke.

Vučić je dodao da će Srbija koristiti sopstvene rezerve gasa kako bi zadovoljila potrebe zemlje. Izrazio je nadu da će isporuka gasa biti nastavljena u roku od mjesec ili dva.

Ova obustava isporuke gasa dolazi usred rastućih tenzija između Srbije i Sjedinjenih Američkih Država zbog sankcija koje su nametnute Naftnoj industriji Srbije (NIS). NIS je većinski u vlasništvu ruskog Gazproma i Gazprom Nefta.

Sankcije su usmjerene na energetski sektor Rusije, a Srbija, koja ima 29,8% udjela u NIS-u, suočava se sa pritiscima da do 12. marta prekine poslovanje sa Rusijom kako bi ispunila zahtjeve SAD-a.

Uprkos ovim tenzijama, Vučić je uvjerio građane da neće biti nestašica gasa niti ekonomskih poremećaja u Srbiji. Istakao je da će Srbija zaštititi svoje interese balansirajući odnose i s Moskvom i s Vašingtonom.

Azerbejdžan je 7. januara 2025. takođe obustavio isporuku gasa Bugarskoj zbog istog tehničkog problema. Međutim, za razliku od Srbije, Bugarska je već značajno smanjila svoju zavisnost od ruskog gasa.

Od aprila 2022, Bugarska je prestala primati gas iz Rusije nakon što je odbila da plati isporuku kroz sistem plaćanja zasnovan na rubljama koji je predložio predsjednik Vladimir Putin. Trenutno Bugarska od Azerbejdžana godišnje dobija preko milijardu kubnih metara gasa.

Tokom prekida isporuke iz Azerbejdžana, Bugarska je obezbijedila zamjenski gas preko turskog Botasa, što je omogućilo da se dodatni troškovi izbjegnu. Bugarska državna gasna kompanija Bulgargaz izjavila je da prekid nije uticao na tržište gasa u regionu.

Očekivalo se da će isporuka gasa Bugarskoj biti nastavljena do 11. januara 2025. BP je potvrdio da je Bravo platforma na polju Shah Deniz i dalje u potpunosti operativna, osigurajući kontinuitet izvoza gasa.

BP je dodatno potvrdio da intenzivno radi na rješavanju problema na SDA platformi i da očekuje skoru obnovu isporuke gasa Srbiji i Bugarskoj.

Izvor: marineinsight.com

Podijeli vijest:

Leave a Reply