Skip to main content
search
VijestiSvijet

Kako izgleda budućnost pomorstva

AAA

Izvor fotografije: Shutterstock.com

Slika sa pristaništa i pogled u more, za nekoliko decenija: nedaleko od obale putuju dva najmodernija broda za rasute terete; jedan pokreće sistem gorivnih ćelija zelenog amonijaka, a drugi uključuje pogonsku tehnologiju potpomognutu vjetrom.

Oba broda su potpomognuta složenim digitalnim sistemima za navođenje koji prikupljaju i analiziraju podatke na brodu i okolini kako bi pronašli najekonomičnije rute. Uslovi za posadu su poboljšani kako u udobnosti tako i u sigurnosti, zahvaljujući poboljšanju prostorija za život i rad, ventilaciji i klimatizaciji.

Gledajući dalje prema horizontu, vidimo ogroman i luksuzan mega kruzer. Na mnogo načina, to je poznat prizor, ali ovo plovilo ima nekoliko ključnih razlika od svojih današnjih kolega. Zahvaljujući kombinaciji LNG-a kao goriva i tehnologije hvatanja ugljenika na brodu, ovaj brod ima značajno smanjen CO2, uprkos veličini. Na brodu, operateri su implementirali programe ponovne upotrebe plastike i otpada kako bi dodatno smanjili negativan uticaj plovila na životnu sredinu.

Zajedno sa kruzerom, u dubokom moru, plove teretni brodovi sljedeće generacije koji bi mogli postati dio globalnog teretnog saobraćaja.

Brodovi su stalno rasli od 1960-ih kako bi odgovorili na ekonomiju obima i efikasnosti goriva, a neki kontejnerski brodovi sada imaju kapacitet od 24.000 TEU. Kada su u luci, ovi divovski brodovi se sistematski povezuju na električnu energiju sa obale, smanjujući emisije u luci.

Ova vizija budućnosti će se ostvariti rekonstrukcijom postojeće tonaže i izgradnjom novih brodova. Dodatna oprema i konverzije za održavanje usklađenosti sa uslužnim brodovima mogu se postići uz manje otpada materijala i manje emisija zahvaljujući aditivnoj proizvodnji. Već korišteno u raznim industrijama, ovo proizvodno sredstvo može se koristiti za bilo šta, od malih dijelova mašina do velikih brodskih propelera.

Predviđanja o proizvodnji energije na offshore

U ovoj ne tako dalekoj budućnosti, morska obnovljiva energija će činiti značajniji dio globalnog energetskog miksa.

U ovoj viziji, plutajuće vjetroelektrane, talasni i plimni sistemi pružaju veliki dio obnovljive energetske mreže na kopnu. Ogromna snaga plime i vjetra se koristi za stvaranje zelene energije. Poboljšanja dizajna znače da su turbine budućnosti na plimu i vjetar u stanju da proizvedu daleko veće doprinose energije od njihovih današnjih ekvivalenata.

Rješenja za skladištenje su važan dio ove jednačine. Oni pomažu u borbi protiv problema fluktuacija energije vjetra u odnosu na zahtjeve mreže.

U plutajućim vjetroelektranama na moru, proces elektrolize koristi morsku vodu za pretvaranje viška energije u vodonik. Vodonik se zatim skladišti na morskom dnu kako bi se ponovo pretvorio u struju tokom perioda slabog vjetra.

Kako se tržišta obnovljive zelene energije budu pojavljivala i povećavala, industrije koje intenzivno koriste ugljenik nastaviće da nadoknađuju ​​svoje emisije kroz prikupljanje, korištenje i skladištenje ugljenika (CCUS), uz podršku pomorskih resursa.

Brodovi za prevoz CO2 sljedeće generacije će iskoristiti tehnologiju skladištenja ugljenika za transport tečnog CO2 do tačke ispuštanja na kopnu ili moru, gdje se ponovo koristi ili zarobljava u napuštenim naftnim i gasnim bušotinama prenamijenjenim za trajno ubrizgavanje CO2.

Izvor: marine-offshore.bureauveritas.com

Podijeli vijest:

Leave a Reply