Izvor fotografije: Shutterstock.com
Tržišta ugljenika igraju ključnu ulogu u stvaranju ekonomskih podsticaja za smanjenje emisija i promociju usvajanja tehnologija sa niskim emisijama ugljenika.
Međutim, skeptičnost prema tržištima ugljenika porasla je zbog zabrinutosti za integritet projekata za kompenzaciju i tačno mjerenje emisija. Ipak, kada su pravilno osmišljena i regulisana, tržišta ugljenika mogu služiti kao vitalno sredstvo za podsticanje i ubrzanje usvajanja tokom tranzicionih perioda za industrije koje su teško dekarbonizovane, kao što je transport tereta.
U kontekstu teškog transporta, tržišta ugljenika će biti neophodna kao dopunski instrumenti bar narednu deceniju, tako što će pomoći u rješavanju potrebe za infrastrukturom i izvorima zelene energije, dok podržavaju napore za smanjenje emisija u sektoru.
Prepreke dekarbonizacije transporta tereta
Svjetski ekonomski forum identifikovao je nekoliko značajnih prepreka koje trenutno ometaju brzu i široku dekarbonizaciju transporta tereta. Prvo, visoki troškovi povezani sa dekarbonizacijom predstavljaju značajan izazov, posebno za prevoznike tereta koji već posluju na uskim profitnim marginama. Iako, su neki vodeći špediteri pokazali interes za zajedničko investiranje, dostupna rješenja možda neće odmah donijeti značajno smanjenje emisija. Nedostatak trenutne isplativosti ograničava investicije, uzimajući u obzir ekonomiku sektora.
Drugo, kompleksnost lanaca snabdijevanja pogoršava izazov. Lanci snabdevanja često su podugovoreni, što rezultira ograničenom kontrolom nad specifičnim vozilima, plovilima ili avionima koji se koriste za transport tereta.
Prepoznavajući potencijal tržišta ugljenika u rješavanju ovih prepreka, početkom 2021. godine, World Economic Forum’s Supply Chain i zajednica izvršnih direktora za snabdijevanje i transport, podržali su napore za stvaranje održivih standarda za višerežimski lanac nadzora pod nazivom “book and claims” i podršku razvoju saveza kupaca koji bi usmjeravali željene zahtjeve.
Novi okvir za obračun i izvještavanje o emisijama ugljenika
Prepoznavajući uspjeh i potencijalni uticaj takvih inicijativa, World Economic Forum u saradnji sa Smart Freight Centrom i zajedno sa brojnim korporativnim stručnjacima u različitim režimima, zajedno su radili na testiranju i lansiranju Voluntary Market Based Measures Framework za Logistics Emissions računovodstvo i izvještavanje.
Ovaj okvir ima potencijal da dopuni i ubrza napore u centralizaciji potražnje i prevazilaženju poznatih prepreka dekarbonizacije logistike.
Zapravo, ovaj novi okvir, omogućava slijedeće:
- Kupci teretnog prevoza trebaju doprinijeti troškovnoj premiji i prijaviti profil štetnih gasova (GHG), usluge prevoza s niskom emisijom, čak i ako njihov teret nije fizički prevezen tom specifičnom uslugom niske emisije.
- Davaocima usluga transporta tereta ili provajderima rješenja za dekarbonizaciju omogućava da dodijele profil niskih emisija organizacijama koje doprinose troškovima smanjenja emisija, čak i ako njihov teret nije uvijek transportovan korišćenjem rješenja sa niskim emisijama.
Proces uspostavljanja ovog okvira vođen je ključnim principima i zajedničkim razumijevanjem transparentnog upravljanja dodatnim troškovima i izbjegavanja duple evidencije.
Okvir za računanje emisija ugljenika – prekretnica za sektor transporta tereta
Ukratko, ovaj okvir predstavlja značajnu prekretnicu za kompleksni sektor transporta tereta, budući da nudi fleksibilniji pristup u poređenju sa tradicionalnim tržištima ugljenika. Njegova sposobnost da centralizuje potražnju biće pojačana širom svijeta ukoliko se, šire usvoji među ključnim igračima u sektoru transporta tereta, što će dovesti do usvajanja svjetskog standarda.
Izvor: weforum.org