Skip to main content
search
VijestiSvijet

Kako pomorstvo može pronaći rješenja za sajber bezbjednost ugledajući se na avijaciju

By 13/12/2024December 16th, 2024Nema komentara
AAA

Izvor fotografije: Shutterstock.com

Simon Fotakis iz kompanije SmartSea govori o svom iskustvu u avijaciji i objašnjava kako je taj sektor ispred pomorstva kada su u pitanju mjere sajber bezbjednosti, budući da je već klasifikovan kao kritična infrastruktura.

Fraza iz Drugog svjetskog rata „Loose lips sink ships“ ima važnu poruku i danas: neoprezan pristup komunikaciji može imati ozbiljne posljedice, što bi trebalo da shvate sve kompanije koje posluju u današnjoj pomorskoj industriji.

Pošto veliki broj ljudi koristi IT servise kako na kopnu, tako i na moru, često zbog nedostatka segmentacije, korisnici imaju pristup internetu, što ih izlaže sajber napadima.

Prijetnja sajber napada i katastrofalne posljedice po poslovanje ne smiju se zanemariti. Napadači imaju isti cilj – ili da ukradu informacije ili da izazovu poremećaje iz različitih razloga.

Ransomware predstavlja najveću prijetnju u pomorstvu. On ne pravi razliku između sektora. Ako se ukaže prilika, napadači će je iskoristiti, bilo da se radi o pomorskoj, avio ili transportnoj kompaniji.

U kompaniji SmartSea koristimo istu naprednu tehnologiju koja je već transformisala avijaciju. Avijacija je mnogo svjesnija sajber bezbjednosti jer se prekid rada usljed proboja sistema tokom leta ne može tolerisati. Zbog toga se sistemi dizajniraju uz primjenu mnogo strožih bezbjednosnih principa. Pomorska industrija tradicionalno ima kulturu sporog prilagošavanja  promjenama i funkcioniše na izolovaniji način u poređenju sa avijacijom. Dijeljenje informacija i obavještajnih podataka ključni su stub sajber bezbjednosti, zbog čega pomorstvo nije toliko fokusirano na sajber bezbjednost kao avijacija.

Međutim, sa najnovijim tehnološkim dostignućima koja industrija usvaja kako bi povećala produktivnost kroz automatizaciju, GPS, naprednu analitiku i upravljanje podacima, sajber bezbjednost postaje još važnija i ne smije se zanemariti.

Gledajući unaprijed, predviđamo da će prednosti tehnologije, a posebno vještačke inteligencije, pozitivno uticati na pomorstvo u narednim godinama. Vještačka inteligencija može pomoći u praćenju stanja brodova predviđanjem potreba za održavanjem, kao i unapređenju operacija i navigacije. AI će takođe pokretati sisteme za analizu vremenskih podataka, okeanske struje i druge varijable kako bi se odredile najefikasnije rute, smanjila potrošnja goriva i skratila vremena putovanja. AI može pomoći i u upravljanju posadom, bezbjednošću i rizicima praćenjem opasnih uslova i potencijalnih prijetnji. Postoji još mnogo oblasti u kojima AI može igrati značajnu ulogu, i treba da prihvatimo njen potencijal za napredak.

Iako će ovo donijeti brojne koristi, očekujemo i napade na AI modele koji podržavaju autonomiju, kao što su preuzimanje kontrole nad modelom, njegovo sabotiranje ili krađa podataka. Uspješan napad na AI model koji upravlja autonomnim brodom mogao bi omogućiti napadačima da potpuno preuzmu kontrolu, promijene kurs ili poremete plovidbu. Mogući su i napadi na komunikacione sisteme broda kako bi se prekinula veza sa komandnim centrom, što bi brod učinilo praktično „slijepim“.

Kako industrija postaje tehnološki naprednija, rizik od sajber napada će značajno rasti, pa je neophodno da regulatori uvedu čvršću strukturu za sajber bezbjednost, po uzoru na avijaciju.

Zato je važnije nego ikada da brodovlasnici i menadžeri ulažu u sajber bezbjednost, umjesto da čekaju da ona postane obavezna. Trebalo bi da posmatraju sajber bezbjednost kao dio upravljanja poslovnim rizikom koji treba redovno pratiti i o njemu izvještavati.

Neizbježno je da će sa dramatičnim tehnološkim napretkom u industriji biti uvedene sve strožijke mjere usklađenosti, a sajber bezbjednosne mjere i upravljanje postepeno postati obavezni. Savjetujem brodovlasnicima i menadžerima da ovu priliku iskoriste kako bi unaprijed planirali i zaštitili svoja tehnološka ulaganja s istom pažnjom kojom štite svoje brodove, opremu i osoblje.

Izvor: Splash247

Podijeli vijest:

Leave a Reply