Izvor fotografije: Shutterstock.com
Hladni rat između Sjedinjenih Američkih Država i Kine, o kojem su geopolitički analitičari dugo upozoravali, sada je očigledan, a pomorski sektor se našao u središtu ovog sukoba. Washington je odlučio proširiti svoju crnu listu dodavanjem kineskih pravnih subjekata, uključujući najveće svjetske brodograđevinske gigante i najveću kinesku pomorsku kompaniju.
Prema izvještaju Bloomberg-a, na ažuriranoj crnoj listi SAD sada se nalaze kompanije China State Shipping Corporation, koja ima desetine, ako ne i stotine podružnica (brodogradilišta), kao i Cosco Shipping Holdings. Osim njih, na listi se nalazi i kompanija China Shipbuilding Trading Co. Američko Ministarstvo odbrane ove kompanije sada smatra vojnim entitetima. Iako stavljanje na crnu listu ne donosi trenutno direktne posljedice, ono posredno obeshrabruje američke kompanije, pa čak i međunarodne partnere, od poslovnih odnosa sa tim firmama.
Fokus Sjedinjenih Država na pomorski sektor nije slučajan. Posljednjih godina ključna uloga luka i brodova u globalnoj ekonomiji postala je očigledna. Istovremeno, dominacija Kine u brodograđevinskoj industriji, a možda uskoro i u širem pomorskom sektoru, sve je vidljivija. Sa druge strane, kineska brodograđevinska industrija, kao i širi pomorski sektor, suočavaju se sa padom aktivnosti.
Ovi faktori motivisali su Washington da preduzme hitne mjere kako bi usporio brzi razvoj Kine u ovim industrijama. Međutim, rivalstvo između ove dvije zemlje najizraženije je u tehnološkom sektoru, gdje su mikroprocesori postali ključno pitanje sukoba.
Kineska reakcija bila je brza i oštra. Prema izvještaju kineskih medija, Peking je izrazio snažno protivljenje odluci SAD da na svoju listu kontrole izvoza uvrsti jedanaest kineskih kompanija i institucija, navodeći da su povezane sa kineskom vojskom.
Kinesko ministarstvo saopštilo je da će preduzeti potrebne mjere kako bi zaštitilo zakonska prava i interese kineskih subjekata. Pored toga, Peking je SAD nazvao izuzetno neodgovornim, optužujući ih za neutemeljene sumnje u pogledu sigurnosnih rizika koje navodno predstavljaju kineski sistemi bespilotnih letjelica.
Izvor: naftikachronika.gr