Skip to main content
search
VijestiSvijet

Koji su glavni izazovi sa kojima se suočava pomorska industrija?

AAA

Izvor fotografije: Shutterstock.com

U svijetu koji se stalno mijenja, pomorska industrija se suočava sa novim izazovima. Ako je tema koja se odnosi na uticaj na životnu sredinu najveća tema o kojoj se raspravlja, druge teme takođe navode stručnjake u pomorskom sektoru da se brzo prilagode.

To je slučaj sa digitalizacijom i implementacijom nove opreme, pitanjima vezanim za politiku ili upravljanje ljudskim resursima. Kako bi osigurale budućnost pomorstva i logistike, kompanije moraju upravljati svim aspektima ovih izazova i biti u stanju da pronađu održiva rješenja. 

Zagađenje vazduha

Izduvni gasovi ispuštaju u vazduh različite čestice uključujući okside azota (NOx), okside sumpora (SOx), ugljen dioksid (CO2) i druge čestice. Oni imaju uticaj na klimu, ali i na javno zdravlje. Marpol Aneks VI već je nametnuo ograničenja, dok je Međunarodna pomorska organizacija (IMO) pooštrila svoje zahtjeve smanjenjem emisija štetnih gasova za najmanje 50 posto do 2050. godine.

Podvodna buka

Brodovi su izvor podvodne buke zbog svog motora, propelera i oblika trupa. Oni remete prirodno akustično okruženje i morski sisari su osjetljivi na ove modifikacije. Njihova sposobnost da komuniciraju sa drugim životinjama je smanjena, a njihova sposobnost migracije i reprodukcije može biti ugrožena. 

Upravljanje otpadnim vodama

Stupanjem na snagu Ballast Water Management-a (BWM) 2017. godine, od brodova se traži da budu u skladu sa standardima D1 ili D2. D1 omogućava razmjenu otpadnih voda unutar otvorenog mora na više od 200 nautičkih milja od kopna, te u morima dubine preko 200 metara. D2 uključuje instalaciju sistema za tretman otpadnih voda.

Vještačka inteligencija (AI)

Pomorska industrija trenutno napušta digitalnu revoluciju uvođenjem vještačke inteligencije. Njegova upotreba od strane logističkih strana nudi mnoge prednosti poput smanjenja zagušenja u lukama ili bolje koordinacije i sigurnosti transporta. AI se takođe može implementirati na brodovima za prediktivno održavanje.

Internet stvari (Internet of Things – IoT)

IoT objekti se široko koriste za praćenje. Digitalizacija koristi špediterima za logistiku jer primaju tačne podatke o pošiljkama i poboljšavaju korisničku uslugu. Pametni kontejneri opremljeni su IoT senzorima koji mogu da snime temperaturu i vlažnost unutar ovih metalnih kutija. One su ključne informacije za kvarljivu hranu ili farmaceutske proizvode.

Autonomna plovila

Dolazak autonomnih brodova na okeane nije u dalekoj budućnosti. U januaru 2022. godine, fondacija Nippon uspješno je izvela pomorska ispitivanja bespilotnog obalskog kontejnerskog broda između dvije luke.

Brzi razvoj tehnologija dovodi IMO da započne diskusiju za stvaranje koda za autonomne brodove (MASS).

Geopolitičke tenzije

Rastuće geopolitičke tenzije u različitim dijelovima svijeta utiču na bezbjednost pomorske industrije. Ovi sukobi uzrokuju poremećaje u prekookeanskim trgovačkim rutama i lučkim aktivnostima. 

Pretjerani propisi

Brodarska industrija se suočava sa sve većim brojem ograničenja, posebno u pogledu životne sredine. Njih ne izdaje samo IMO, već i mnoge zemlje koje su nametnule svoje direktive. Nacionalna pravila ponekad mogu biti stroža od onih koje implementira IMO.

ESG

Kriterijumi zaštite životne sredine, društva i upravljanja (ESG) predstavljaju skup standarda koje neki investitori koriste za procjenu ponašanja kompanije za upravljanje održivim i etičkim temama.

Kompanije koje sprovodi ESG strategiju i izdaje redovne izvještaje pokazuju svoju želju da budu transparentni u pogledu svojih akcija. Finansijski akteri sve više gledaju na ovaj indikator kako bi odlučili o svojim globalnim investicijama.

Zadržavanje zaposlenih

Tokom pandemije COVID-19, smjene posada su otkazane, pomorci su ostali duže na brodu i zabranjen im je pristup obali.

Nakon ove krize, neki od njih su preispitali svoju karijeru i zauzeli novi profesionalni pravac. To je slučaj i sa kadetima. Akademije i centri za obuku morali su zatvoriti svoja vrata, a studenti nisu imali koristi od optimalnog iskustva na moru.

Nedostatak tehničkog znanja

BIMCO i Međunarodna brodska komora (ICS) objavili su svoj izvještaj o radnoj snazi ​​pomoraca za 2021. Primijetili su nedostatak oficira sa iskustvom na određenim plovilima. Situacija će se vjerovatno pogoršati u narednim godinama jer predviđaju potrebu za 90.000 oficira do 2026. godine.

U izvještaju se takođe upozorava da će sa implementacijom tehnoloških inovacija na brodu biti potrebne različite vještine za upravljanje svjetskom flotom.

Rastući troškovi

Transport robe na drugi kraj svijeta je najveći trošak u logistici. Sa povećanjem cijena goriva, stopa prekookeanskog prevoza je ponovo procijenjena naviše. Ovo ima značajan uticaj na konačnu cijenu robe za potrošače.

Cijene novih brodova

Cijene izgradnje novog broda određuju brodogradilišta na osnovu ponude i potražnje. Ona varira prema nekoliko kriterijuma: cijene sirovina, posebno čelika, troškovi rada, devizni kursevi…

Piratstvo

Piratstvo je još uvijek prisutno u nekim regijama svijeta, posebno u zapadnoafričkom Gvinejskom zalivu. Dva glavna cilja napada su krađa tereta ili otmica posade radi otkupa.

Sajber napadi

Nadzor nad transportom robe sada se vrši kompjuterima i internetom za automatizaciju poslova. Ova digitalizacija ga je učinila ranjivim i sklonim sajber napadima za krađu povjerljivih podataka.  

Praćenje u realnom vremenu

Praćenje kontejnera uživo postalo je neophodno za logističke partije. Vidljivost lanca snabdijevanja je povećana zahvaljujući prijemu ovih tačnih podataka. Koriste se za upravljanje tranzitom pošiljki predviđanjem nepredviđenih događaja. Smanjuje se trajanje ležarine i zadržavanja, ali i njihovi troškovi.

Kako pomorska industrija može prevladati ove izazove?

Kompanije mogu učiniti pomorsku profesiju privlačnijom, posebno kroz razvoj digitalizacije. Vrijeme koje se uštedi automatizacijom određenih zadataka može se iskoristiti za poboljšanje obuke i dobrobiti posade. To je i rješenje za postizanje ciljeva novih propisa uz evidenciju i analizu podataka.

Sinay Hub je baziran na vještačkoj inteligenciji i pomaže pomorskoj industriji u rješavanju ovih problema.

Usluge predviđanja ETA koriste pošiljaoci da predvide kašnjenja i poboljšaju efikasnost lanca snabdijevanja. Aplikacija za optimizaciju rute takođe se može dodati za kontrolu potrošnje goriva, kao i moduli za praćenje kvaliteta vazduha, kvaliteta vode, buke, podvodne buke ili podvodnog života.

Sistem obezbjeđuje automatizovane izvještaje kako bi se osigurala usklađenost sa ciljevima IMO-a.

Kako bi pomogao klijentima da naprave svoje softvere, prilagođene njihovoj kompaniji, Sinay predlaže katalog aplikacijskog programskog interfejsa (Application Programming Interface – API).

Ovi moćni API-ji su fleksibilni i mogu se prilagoditi jednostavnim ili složenijim zahtjevima. Njihova implementacija je jednostavna i brza bez obzira na nivo znanja programera.

Sa ovim širokim spektrom rješenja, Sinay je u mogućnosti da podrži pomorske aktere u njihovoj digitalnoj transformaciji.

test

Izvor: sinay.ai

Podijeli vijest:

Leave a Reply