Izvor fotografije: Shutterstock.com
Rastuće zabrinutosti zbog kretanja ruske “sive flote” tankera, posebno nakon oštećenja podmorskih kablova u Finskoj, podstakle su Ujedinjeno Kraljevstvo da se udruži sa zemljama sjeverne Evrope u primjeni novog AI sistema za praćenje ove flote.
AI sistem prvi put je testiran prošlog ljeta i ima mogućnost praćenja “sive flote” u realnom vremenu, koja je uključena u trgovinu ruskom naftom.
Operacija nazvana Nordic Warden predvođena je od strane Ujedinjenog Kraljevstva kao dio Joint Expeditionary Force, pokrenute prije 10 godina. U ovoj inicijativi učestvuje deset zemalja: Danska, Estonija, Latvija, Litvanija, Holandija, Norveška, Finska, Švedska i Island.
Ovaj sistem koristi moć vještačke inteligencije za nadgledanje velikih morskih područja uz manje resursa. AI analizira podatke iz više izvora, uključujući AIS, koji brodovi koriste za emitovanje svoje pozicije, i procjenjuje rizik koji svaki brod predstavlja prilikom ulaska u područja od interesa. Ako sistem procijeni potencijalni rizik, prati brod u realnom vremenu i šalje upozorenje koje se dijeli sa svim zemljama učesnicama i saveznicima NATO-a.
Britanski ministar odbrane, John Hili, izjavio je da će Nordic Warden pomoći u zaštiti od namjernih napada, kao i od slučajeva nemara koji mogu izazvati štetu na kablovima ispod morske površine.
Mnogi brodovi koji pripadaju “sivoj floti” već su unijeti u sistem kako bi se mogli pažljivo pratiti. Sistem cilja 22 područja, uključujući Baltičko more, Sjeverno more, Lamanš i druga.
Sistem je prvi put primijenjen tokom vježbe Zajedničkih ekspedicionarnih snaga nazvane Joint Protector. Tokom ove vježbe, više od 300 britanskih vojnika poslato je u Latviju kako bi demonstrirali sposobnost brzog raspoređivanja u inostranstvu.
Izvor: marineinsight.com