Izvor fotografije: Kev Gregory / Shutterstock.com
Lloyd’s Register (LR) ažurirao je svoju studiju iz 2023. o retrofitu brodskih motora na čista goriva, uzimajući u obzir promjene na tržištu zelene energije. Prema novim podacima, ograničena dostupnost e-goriva odložiće očekivani vremenski okvir za širu primjenu motora na metanol, što znači da će veći broj brodova morati da se naknadno prilagođava ako trgovačka flota želi da ispuni ciljeve IMO-a u pogledu smanjenja emisija.
“Jedna od ključnih pretpostavki prethodnog modela bila je da će svi brodovi izgrađeni nakon 2027-2030. godine biti osposobljeni za korišćenje goriva sa nultom ili skoro nultom emisijom. Bez dodatnih podsticaja za prelazak na ta goriva ili jasnije slike o dostupnosti alternativnih goriva, taj rok bi mogao biti pomjeren unazad. To bi značilo da će više brodova morati da se retrofituje u kraćem vremenskom roku, dodatno opterećujući kapacitete brodogradilišta za prilagođavanje”, navodi se u izvještaju LR-a.
Za sada, jedino Evropa uvodi regulative koje bi mogle natjerati brodovlasnike da naprave skupu tranziciju ka gorivima sa nultom emisijom, dok su pregovori o uvođenju globalnog poreza na ugljenik u IMO-u i dalje u toku, pri čemu promjenjivi stavovi američke administracije o klimatskim politikama unose dodatnu neizvjesnost. Dok ne bude donesena konačna odluka, brodovlasnici će se suočavati sa poteškoćama u donošenju investicionih odluka koje bi im omogućile usklađivanje sa budućim ciljevima. Za sada, većina se odlučuje za konvencionalni pogon na fosilna goriva ili dual-fuel LNG motore, dok su narudžbine za brodove koji mogu koristiti zelena goriva u drugom planu, izvještava LR.
“Tokom 2024. sve veći broj brodovlasnika okrenuo se LNG-u kako bi smanjio izloženost cijenama ugljenika. Naručeno je više od 305 brodova na LNG pogon, što značajno nadmašuje rast flote koja koristi metanol ili amonijak. Među naručiocima su i veliki brodari, poput Maerska, koji su ranije promovisali planove progresivne dekarbonizacije zasnovane na metanolu”, navodi LR.
Konverzije brodova na metanol tek su u početnoj fazi, ali se očekuje da će značajno ubrzati u naredne četiri godine, prvenstveno u segmentu kontejnerskih brodova. Metanol dominira među planiranim konverzijama do 2029. godine, ali se trenutno radi o relativno malom broju brodova – svega nekoliko godišnje.
Ako IMO usvoji regulatorni okvir koji bi podstakao širu upotrebu goriva sa nultom emisijom, kao što se očekuje, kapacitet brodogradilišta za buduće retrofite alternativnih goriva možda neće biti dovoljan da zadovolji potražnju. LR je identifikovao 16 brodogradilišta koja već imaju iskustva u ovom procesu, dok je kompanija MAN označila dodatnih 11. Sveukupno, ta brodogradilišta mogla bi obavljati oko 465 konverzija godišnje, što je daleko ispod 1.000 konverzija godišnje koliko LR predviđa na vrhuncu potražnje.
“Tokom 2025. godine doći će do značajnog povećanja broja konverzija na osnovu već postojećih narudžbina, što će omogućiti dragocjeno iskustvo za ovaj još uvijek nerazvijeni segment tržišta. Hoće li tempo rasta novih narudžbina ubrzati, zavisiće u velikoj mjeri od signala koje proizvođači alternativnih goriva i brodovlasnici dobiju od regulatornih tijela”, zaključuje LR.
Izvor: The Maritime Executive