Skip to main content
search
VijestiJadran

Međunarodni naučni skup u Opatiji: eksperti za gas i novu energetsku strategiju o izazovima

By 05/04/2023July 8th, 2023Nema komentara
AAA

Izvor fotografije: Shutterstock.com

Međunarodni naučni skup stručnjaka za gas, trideset osmi po redu, tradicionalno se održava 10. i 12. maja i ove 2023. godine u Kongresnom centru Grand Hotela Adriatic u Opatiji, a organizuje ga Hrvatski plinski savez (HSUP).
Trodnevna međunarodna konferencija i izložba posvećena tečnom prirodnom gasu (LNG) i niskougljeničnim rješenjima, jedna je od najvećih u jugoistočnoj Evropi. Učešćem na ovoj manifestaciji pružiće se prilika za sastanak sa vodećim stručnjacima iz sektora gasa i prirodnog tečnog gasa iz Hrvatske i više od 20 zemalja. Ovakvo međunarodno okupljanje, olakšalo je korporativno umrežavanje više od 17.000 stručnjaka iz sektora i više od 30 zemalja. Tokom decenija, to je dovelo do stvaranja novih partnerstava i novih poslova na ugodnim i korisnim poslovnim sastancima u Opatiji.

Manifestacija ove godine okuplja 500 priznatih stručnjaka za gas i energetiku iz više od 20 zemalja, a učešće je već potvrdilo preko pedeset uglednih predavača i 35 izlagača. Zanimljiv program konferencije uključivaće deset tematskih cjelina od trenutnog interesa, uključujući nekoliko interaktivnih panel diskusija i poseban dio o najaktualnijim temama iz područja gasa i energetike.

Prvi dio ove konferencije obuhvatiće strateške teme poput ključne uloge prirodnog gasa i LNG u rješavanju međusobno povezanih izazova: sigurnost snabdijevanja, energetska tranzicija i pristupačna energija. Andrea Stegher, buduća predsjednica Međunarodne gasne unije (IGU), za mandat 2025-2028, i sadašnja potpredsjednica IGU-a (2021-2025), pozvana je da govori o prirodnom gasu kao energetskom rješenju svih energetskih „trilema“.

Stegher vjeruje da su nova ulaganja i šira diversifikacija ključni, a ne samo označavanje gasa kao prelaznog goriva sa ograničenim vijekom trajanja. Budući predsjednik IGU takođe navodi potrebu za ulaganjem u nove gasne resurse, uključujući nove zelene i niskougljenične gasove, primjenu tehnologije hvatanja, korištenja i skladištenja ugljenika (CCUS) te izgradnju novih infrastrukturnih projekata kako bi se osigurala potpora energetskoj tranziciji.

Filimon Antonopoulos, generalni direktor kompanije Tallon Commodities iz Londona, predstavlja strategije kako one industrije koje su izložene visokim cijenama energije mogu povratiti kontrolu nad svojim troškovima i budžetima, koristeći energetske finansijske derivate i kako da se zaštite u periodima ekstremne nestabilnosti cijena i iracionalnih tržišta.

Marijan Krpan, dipl.ing., predsjednik Uprave Hrvatske agencije za ugljovodonike, održava stručnu prezentaciju o izgledima istraživanja prirodnog gasa i međunarodne saradnje u jugoistočnoj Evropi i mediteranskom bazenu (Izrael, Kipar, Egipat i Grčka). Stručnjaci iz INA-Industrije nafte d.d. i MOL Groupe predstavit će rad o upravljanju istraživanja gasa kroz organski rast (INA naftna industrija).

Na ovom skupu donijeće se dokazi o ulozi obnovljivih i niskougljeničnih gasova kao ključnih dodataka obnovljivim izvorima energije, kao i važna uloga velike gasne infrastrukture u uspostavljanju dekarbonizovanog i pouzdanog energetskog sistema.

Laslo Farkaš Višontai iz kompanije Podzemno skladište gasa d.o.o., predstaviće projekat izgradnje novog podzemnog skladišta plina u Hrvatskoj, odnosno PSP Grubišno polje.

S obzirom na to da prevazilaženje izazova novih tržišnih trendova i energetske tranzicije zahtijeva diversifikaciju edukacije o energetici, na ovogodišnjem skupu raspravljaće se i o budućnosti ljudskih potencijala u gasnom sektoru.

Studenti sa nekoliko fakulteta u Hrvatskoj predstaviće svoje radove o zadatim temama konferencije. Važan dio predstojećeg događaja biće predstavljanje nekoliko stručnih radova o izazovima i mogućnostima u procesu dekarbonizacije budućeg vrijednosnog lanca gasa i prirodnog tečnog gasa, kao i korištenje pametnih tehnologija, inovacija i digitalne transformacije u gasnom sektoru. Pokazaće se i razvojni potencijal terminala za prirodni tečni gas, njihova buduća uloga u evropskoj gasnoj infrastrukturi i tehnologijama. Stručnjaci iz LNG Hrvatska predstaviće sve razmatrane opcije za povećanje maksimalnog kapaciteta LNG terminala te dati detaljan pregled odabranog rješenja temeljenog na kupovini i ugradnji dodatnog modula za gasifikaciju.

Julie Cejkova iz kompanije Chart Ferox pokazaće tehničku i komercijalnu izvodljivost male LNG tehnologije i objasniti kako se koncept kriogenog lanca vrijednosti može primijeniti i na vodonik.

Na konferenciji će se takođe raspravljati o doprinosu prirodnog gasa i obnovljivih gasova u postizanju održivog saobraćajnog sistema. Brojni domaći i strani stručnjaci predstaviće radove o pitanjima vezanim za transport, distribuciju, skladištenje i potrošnju prirodnog gasa te osiguranje efikasnog, pouzdanog i niskougljeničnog gasnog sistema. U nekoliko zanimljivih radova predstaviće se i pravni instrumenti za kontrolu rizika u vrijeme globalne energetske krize, predstojeća zakonodavna regulacija vodonika u hrvatskom zakonodavstvu te komparativna rješenja iz drugih država članica.

Takođe će se govoriti o zaštiti krajnjih potrošača u sistemima distribucije gasa i uticaju vrijednosti grijanja. Brojni izlagači iz zemlje i inostranstva izložiće napredna tehnička rješenja za gasnu i energetsku industriju na izložbi gasne opreme i tehnologije koja će se održati tokom konferencije.

Izvor: LNG Prime

Podijeli vijest:

Leave a Reply