Skip to main content
search
VijestiSvijetIstaknute Vijesti

MEPC 83: Zavjesa je podignuta, predstava je počela

AAA

Izvor fotografije: William Barton / shutterstock

Pitanje svih pitanja – da li nametnuti naknadu ili ne? Komitet za zaštitu morske okoline (MEPC) trenutno održava svoje 83. zasijedanje od 7. do 11. aprila 2025. godine. U fokusu su međunarodni pregovori o mjerama za smanjenje emisija iz brodarstva i kreiranju jasnog plana ekološke usklađenosti za pomorsku industriju.

Neujednačeni signali iz najvećih ekonomija 

Tokom sastanka Međusesijske radne grupe za smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte iz brodarstva (ISWG-GHG 19), održanog od 31. marta do 1. aprila, koalicija afričkih, karipskih, latinoameričkih i pacifičkih zemalja (ACP+) nastavila je da zagovara uvođenje univerzalne naknade na emisije iz pomorskog sektora.

Koalicija za čisto brodarstvo (Clean Shipping Coalition) saopštila je da su države članice dogovorile nastavak rada na finalnom obliku dokumenta koji se bavi globalnim standardom goriva i sistemom naknada, ali da nije postignut konsenzus oko ključnih pitanja – poput toga da li će sve emisije gasova iz brodarstva biti oporezovane kroz ekonomski mehanizam sličan taksi, i koliki će biti stvarni dometi klimatskih ciljeva.

U međuvremenu, prema podacima Centra za održivi transport Mikronezije (MCST), dok su neke razvijene države poput Evropske unije i Kanade pokazale spremnost za kompromis, druge – uključujući Brazil, Kinu i UAE – izrazile su zabrinutost zbog nacrta prijedloga koji su predstavile Maršalska Ostrva. Velika Britanija pokazala je otvorenost prema dijelovima dokumenta koji podržavaju pacifičke države. Sjedinjene Američke Države ostale su uglavnom tihe do samog kraja, kada su izrazile zabrinutost zbog pitanja pravičnosti i obuhvata.

Bastien Bonnet-Cantalloube, stručnjak za dekarbonizaciju avijacije i brodarstva pri organizaciji Carbon Market Watch, naveo je da je neuspjeh EU da brani i sprovede pravičan i djelotvoran sistem naplate emisija očigledna slabost koja potkopava globalne klimatske napore. On je upozorio da se približavamo ključnim odlukama kada je riječ o cijenama emisija i pravilima za kreditiranje emisija u pomorstvu, te naglasio da svi napori moraju biti usmjereni na to da pravična naplata emisija postane dio konačnog kompromisa.

„Nemam sumnje da ćete postići neophodan kompromis, kako bismo do kraja sedmice mogli napraviti još jedan korak naprijed u ostvarivanju ciljeva iz Strategije IMO-a o emisijama gasova. Zato, kako bih dao primjer, biću kratak – i nadam se da ćete i vi slijediti taj primjer kada budemo razgovarali o ovoj važnoj temi“, rekao je Arsenio Dominguez, generalni sekretar IMO-a, u uvodnom obraćanju na MEPC 83.

Pacifički lideri zahtijevaju pravičnost i ambiciozne klimatske ciljeve 

Ključni lideri pacifičkih država izrazili su snažnu zabrinutost zbog toka pregovora. Ambasador Albon Ishoda upozorio je da trenutni pravac može dovesti do isključivanja najranjivijih zemalja, dok su ministri Simon Kofe iz Tuvalua i Ralph Regenvanu iz Vanuatua još jednom potvrdili podršku globalnoj naknadi za emisije iz brodarstva koja bi osigurala pravičnost i visoke klimatske ambicije.

Pravičnost kao neporeciv princip 

Zemlje koje su najviše pogođene klimatskim promjenama jasno su stavile do znanja da pravičnost nije opcionalna – ona je osnovna vrijednost. Strategija IMO-a o emisijama nominalno stavlja pravičnost u središte, ali kako ističe Anaïs Rios, savjetnica za brodsku politiku u organizaciji Seas At Risk, univerzalni mehanizam za naplatu emisija nije samo jedno od mogućih rješenja – to je jedini stvarni način da se dekarbonizacija brodarstva sprovede pravedno i efikasno, bez ostavljanja bilo koga po strani.

Ključni trenutak za IMO 

U danima koji slijede, države članice IMO-a suočene su s presudnim momentom – prilikom da prevaziđu podjele i zajednički definišu regulatorni kurs ka neto nultim emisijama. Ovo bi mogla biti tačka preokreta u istoriji pomorske regulative, ili još jedna propuštena šansa.

Izvor: safety4sea.com/

Podijeli vijest:

Leave a Reply