Izvor fotografije: Shutterstock.com
Lansiranjem novog magazina posvećenog pomorskoj industriji, sa ciljem da se pruži uvid u tržišne tokove u narednim mjesecima. U prvom izdanju analiziraju se kretanja u dvjema najvećim svjetskim ekonomijama.
Ekonomisti su ostali zatečeni prvim mjesecima Donalda Trumpa na čelu SAD-a, dok se međunarodni trgovinski sistem preokreće, a odluke donose i povlače iz sata u sat. Predviđanje budućih ekonomskih trendova nikada nije bilo teže i u većoj mjeri zavisno od jednog čovjeka.
Prema američkom indeksu nesigurnosti trgovinske politike (TPU), globalna trgovinska pravila nikada nisu bila neizvjesnija. Indeks, koji su razvili istraživači američkog Federalnog rezervnog sistema, mjeri učestalost pominjanja trgovinske politike i nesigurnosti u vodećim medijima, finansijskim izvještajima kompanija i podacima o tarifama, koristeći metodologiju sličnu onoj primijenjenoj na volatilnost berzi.
Od Trump-ovog povratka u Bijelu kuću 20. januara, ovaj indeks je dostigao rekordne vrijednosti, duplo više od prethodnih vrhunaca zabilježenih tokom njegove prve administracije.
Autori TPU indeksa navode da povećanje nesigurnosti u trgovinskoj politici negativno utiče na investicije i ekonomsku aktivnost, kako na nivou pojedinačnih kompanija, tako i na širem tržištu.
Trump-ova prva faza na vlasti bila je obilježena tarifama, diplomatskim inicijativama za mir u Ukrajini, novom strategijom maksimalnog pritiska na Iran, osnivanjem Nacionalnog savjeta za energetsku dominaciju i najavom oporezivanja brodova izgrađenih u Kini koji dolaze u američke luke.
Carinski rat već utiče na makroekonomske prognoze. Goldman Sachs je upravo snizio prognozu rasta BDP-a SAD-a za četvrti kvartal 2025. godine sa 2,2% na 1,7%, dok je vjerovatnoću recesije u narednih 12 mjeseci povećao sa 15% na 20%.
Brokerska kuća Hartland Shipping u svom izvještaju navodi da je postalo nemoguće davati precizne prognoze ponude i potražnje u pomorskom sektoru, dok se globalna ekonomska scena mijenja iz dana u dan, često pod uticajem jedne Trampove objave na društvenim mrežama.
“Rijetko kada je godina počela sa većom neizvjesnošću,” kaže Tim Huxley, dugogodišnji šef hongkonške brodarske kompanije Mandarin Shipping. “I SAD i Kina žele ekonomski rast i učiniće sve da ga postignu. Kina će vjerovatno ostvariti cilj od 5% rasta zahvaljujući jačanju domaće potrošnje, dok bi američke tarife mogle izazvati inflaciju i postati glavni izazov za novu administraciju.”
Ako su poremećaji ključna odlika brodarstva u 2020-im, onda se prethodne dvije decenije mogu sažeti u jednoj riječi – Kina.
Bez ogromnog rasta kineske potražnje za sirovinama, izvozom robe i brodograđevinskom ekspanzijom od početka milenijuma, pomorska industrija bi izgledala potpuno drugačije.
Potražnja Kine omogućila je stabilnost pomorskog tržišta kroz ekonomske i političke krize, pandemiju i ratove. Ipak, taj rast je u početku i sam bio faktor destabilizacije. Otvaranje kineske ekonomije, simbolično obilježeno ulaskom u Svjetsku trgovinsku organizaciju početkom 2000-ih, promijenilo je pravila igre u globalnoj trgovini, a industrija se u velikoj mjeri oslanjala na neprekidno širenje kineske potražnje.
Kada je riječ o velikim tankerima i balkerima, značaj Kine je očigledan – njen uvoz sirove nafte i željezne rude ne samo da čini većinu globalnog rasta potražnje u ovim sektorima, već ga u pojedinim godinama i nadmašuje, nadoknađujući padove u drugim dijelovima svijeta.
Međutim, pitanje je da li bi se ova era ekspanzije mogla preokrenuti.
Prema analitičarima Maritime Strategies International (MSI), odgovor je potvrdan.
Strukturne promjene u kineskoj ekonomiji, uključujući smanjenu stopu urbanizacije i ubrzanu elektrifikaciju vozila, dovešće do pada potražnje za ključnim sirovinama koje Kina uvozi.
John Michael Radziwill, istaknuti brodarski magnat i predsjednik monaške kompanije C Transport Maritime, smatra da Kina mora brzo riješiti unutrašnje ekonomske izazove kako bi spriječila usporavanje rasta i potencijalnu unutrašnju nestabilnost.
“Vidimo da kineska vlada pruža određenu podršku tržištu, ali bez odlučnih reformi koje bi mogle brzo preokrenuti situaciju,” kaže Radziwill za Splash.
Kako će se dalje razvijati odnosi između Kine i SAD-a, najvećih svjetskih ekonomija, pod vođstvom Donalda Trumpa i Xi Jinping-a, ostaje neizvjesno.
“Dok svi nagađamo kakve planove Trump ima za odnose sa Kinom, vrijedi se prisjetiti kineskog astrološkog znaka zmije – mudrog, tajanstvenog i promišljenog,” kaže Mark Williams, direktor konsultantske kuće Shipping Strategy. “Zmije vole velike ideje i razumijevanje suštine stvari. Možda bi nam svima u ovoj godini zmije koristilo malo te mudrosti kako bismo izašli iz ovog haosa u boljem stanju.”
Izvor: