Izvor fotografije: Fotos593 / Shutterstock.com
Morski plastični otpad može da posluži kao vektor za širenje antimikrobne rezistencije (AMR) od patogenih bakterija, bilo na školjke ili direktno na ljude koji se kupaju u moru ili učestvuju u drugim rekreativnim aktivnostima.
„Bakterije sadržane u kanalizaciji i otpadnim vodama koje se ispuštaju iz domaćinstava, bolnica i fabrika, formiraće biofilmove na plastičnim površinama u moru.“ objašnjava Gunhild Hageskal, viši naučnik u SINTEF-u.
„Takve bakterije možda već posjeduju otporna svojstva, ali u svakom slučaju, poznato je da bakterijski biofilmi djeluju kao inkubatori za antibakterijsku rezistenciju. Razlog tome je što bakterije lako razmjenjuju takozvane mobilne genetske elemente kada se skupe u velikom broju na jednoj lokaciji.” kaže ona.
U otpadnoj vodi mogu biti i ostaci antimikrobnih i drugih hemikalija, a određene hemikalije u samoj plastici mogu uticati na razvoj otpornosti bakterija.
Naučnici u SINTEF-u će istraživati opseg ovog problema u okviru projekta pod nazivom PlastiSpread, koji je zajednička saradnja SINTEF-a, NTNU-a i Univerziteta u Tesaliji u Grčkoj.
Norveški dio studije će se provesti u Trondheim-u u bliskoj saradnji sa opštinom Trondheim i postrojenjima za prečišćavanje otpadnih voda u Høvringen-u i Ladehammeren-u. Kako bi se uvela globalna perspektiva ovog pitanja, slična studija će se sprovesti u Grčkoj, gdje se koristi dvostruko više antibiotika nego u Norveškoj.
Projekat PlastiSpread ima budžet od 12 miliona norveških kruna i biće sproveden između jula 2023. i jula 2027. Finansira ga Research Council of Norway i koordinira NTNU, sa SINTEF-om kao projektnim partnerom.
Izvor: The Maritime Executive