Izvor fotografije: ucg.ac.me
U okviru projekta pod nazivom „Unapređenje znanja i vještina u visokoškolskim ustanovama Zapadnog Balkana s ciljem pripreme društva za postizanje nulte emisije ugljenika u sektoru pomorskog transporta i logistike” (ZeroC) programa ERASMUS+, na Pomorskom fakultetu Kotor održana je dvodnevna obuka nastavnog kadra sa partnerskih institucija. Obuka je održana 25. i 26. juna 2024. godine, a bila je posvećena temama kao što su: revidirana strategija Međunarodne pomorske organizacije (IMO) za dekarbonizaciju pomorskog transporta, IMO Marpol Aneks VI – Poglavlje 4, odnosno tehničke mjere za smanjenje emisije gasova staklene bašte kod novoizgrađenih i postojećih brodova (EEDI, EEXI), operativne mjere (SEEMP, EEOI, DCS), kategorizacija brodova prema energetskoj efikasnosti i potrošnji goriva (CII), IMO i EU legislativa o oporezivanju i trgovini emisijama CO2, ugljenični intenzitet u brodskim (alternativnim) gorivima, Pariški sporazum, Kjoto protokol, UNFCC, IPCC, Montrealski sporazum i Kigali amandman.
Obuku je vodio profesor Nikolaos Ventikos sa svojim kolegama sa Nacionalnog Tehničkog Univerziteta iz Atine, departmana za brodogradnju i brodomašinstvo. U okviru svog bogatog stručnog iskustva, profesor Ventikos je 2011. godine učestvovao i u izradi prvobitne IMO regulative vezane za dekarbonizaciju pomorskog transporta.
Pored profesora i saradnika sa Pomorskog fakulteta Kotor, obuci su prisustvovali i profesori sa partnerskih univerziteta na projektu – Univerziteta „Aleksander Moisiu” iz Drača i Univerziteta „Ismail Ćemali” iz Valone, odnosno njihovih pomorskih departmana.
Planirano je da se naredna obuka na teme brodskih alternativnih goriva i pogona održi početkom oktobra ove godine na Nacionalnom Tehničkom Univerzitetu u Atini.
Izvor: ucg.ac.me