Izvor fotografije: Shutterstock.com
Broj slučajeva kolere i smrtnih ishoda znatno se povećao u 2023. godini, istakali su iz Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) u srijedu, 4. septembra. Generalni direktor WHO-a, Tedros Adhanom Gebrejesus, podsjetio je da su se epidemije mogle “spriječiti” i da je riječ o bolesti koju je “lako liječiti”.
Broj prijavljenih slučajeva kolere porastao je za 13%, dostigavši 535.321, dok se broj smrtnih slučajeva povećao za 71% (više od 4.000) u 2023. godini u poređenju sa 2022. godinom, prema podacima koje je objavila organizacija, dio sistema Ujedinjenih nacija.
“Kolera je ubila preko četiri hiljade ljudi u jednoj godini”, dok je to “bolest koja se može spriječiti i lako liječiti”, naglasio je dr. Tedros tokom konferencije za novinare.
Još gore, vjerovatno je da su brojke o slučajevima i smrtnim ishodima “podcijenjene”, napomenuo je Filip Barbosa, šef Radne grupe WHO-a za koleru i druge epidemijske bolesti koje uzrokuju akutne dijareje. Objasnio je da je to zbog dijagnostičkih nedostataka, jer se kapaciteti uveliko razlikuju od zemlje do zemlje.
Oružani sukobi, klimatske promjene, nedostatak pitke vode i sanitarnih uslova, siromaštvo, nerazvijenost i prisilno raseljavanje zbog oružanih sukoba i prirodnih katastrofa su faktori koji su doprinijeli povećanju epidemija kolere u 2023. godini, navela je WHO u svom saopštenju.
Kolera, koja se prenosi putem kontaminirane hrane ili vode ili fekalija koje sadrže bakteriju Vibrio cholerae, izaziva akutnu dijareju i dehidraciju i može dovesti do smrti pacijenta u roku od nekoliko sati ako se ne liječi. Najopasnija je za djecu.
Geografska distribucija kolere “značajno se promijenila” u 2023. godini u poređenju sa 2022. godinom: zabilježen je pad od 32% slučajeva na Bliskom istoku i u Aziji, ali i nagli porast od 125% u Africi.
2023. je bila prva godina u kojoj su zabilježeni smrtni slučajevi zbog kolere izvan zdravstvenih ustanova (“smrti u zajednici“), što ukazuje na “ozbiljne nedostatke u pristupu liječenja”, istakla je WHO.
U 2024. godini, globalni rizik od epidemija kolere ostaje “veoma visok“; 22 zemlje “trenutno prijavljuju aktivne epidemije”, napomenuo je dr. Tedros. Od početka godine zabilježeno je više od 342.000 slučajeva i 2.400 smrtnih ishoda.
U svjetlu ove situacije, generalni direktor WHO je ponovio svoj poziv za povećanje proizvodnje vakcina.
Značajan porast broja slučajeva u Africi donosi dodatnu zabrinutost. Uostalom, Afrika igra sve važniju ulogu u globalnoj trgovini, a mnogi brodovi plove ka njenim lukama.
U ovom kontekstu, izbijanje bolesti poput kolere i majmunskih boginja izaziva zabrinutost za zdravlje pomoraca.
Izvor: naftikachronika.gr