Skip to main content
search
VijestiSvijet

Nisu sve emisije CO2 iste

AAA

Izvor fotografije: Shutterstock.com

U poslednje vrijeme, u fokusu brojnih medija bila je tema “capture and storage” ugljen dioksida (CO2), ali izazovi koji nastaju tokom transporta CO2 i značaj visokog stepena čistoće CO2 kao sirovine za e-goriva, takođe bi trebali biti prioritet, kaže Rupert Hare, izvršni direktor konsultantske kompanije za dizajn i inženjering, Houlder.

Čistoća CO2 zavisi od metode njenog hvatanja, izvora CO2 i eventualne naknadne obrade radi uklanjanja nečistoća. Možda iznenađujuće, ali čak i CO2 koji je namijenjen za sekvenciju u naftnim i gasnim poljima zahtijeva visok stepen čistoće na svom odredištu.

Ovdje nije u pitanju samo procenat; priroda nečistoće je jednako važna kao i njen kvantitet. Nečistoće mogu korodirati kontejnerske rezervoare ili opremu za utovar i istovar – kao što je slučaj sa vodonik sulfidom, sumpornim oksidima i vodom – ili povećati opasnosti u slučaju curenja – kao što je slučaj sa ugljen-monoksidom, sumporom i azotnim oksidima. Takođe, nekondenzabilni gasovi poput azota, argona, vodonika ili metana utiču na potreban pritisak za skladištenje.

Pomalo ironično, napredak brodarske industrije prema ciljevima dekarbonizacije IMO-a za 2030. i 2050. takođe može zavisiti od dostupnosti visokog stepena čistoće CO2. Kada se CO2 namjeni za ponovnu upotrebu u industrijskim procesima kao što je proizvodnja e-metanola i e-LNG, zahtijevi za čistoćom su još strožiji. Oba goriva mnogi vide kao praktične i manje rizične alternative koje će omogućiti brodarstvu da do 2050. godine, ili blizu toga, ostvari nulte štetne emisije na osnovu cjelokupnog ciklusa životnog vijeka.

Bilo je mnogo rasprava o potencijalnom trošku ovih e-goriva, pri čemu su troškovi energije i opreme za proizvodnju zelenog vodonika viđeni kao glavni faktori troška. Pretpostavka je bila da će potražnja za CO2 biti zadovoljena postojećim lancima snabdijevanja ili direktnim hvatanjem vazduha (DAC). Međutim, trenutna neravnoteža u ponudi visokog stepena čistoće CO2 i značajni energetski zahtijevi DAC znače da će cijena čistog CO2 takođe biti značajan faktor u troškovima ovih e-goriva.

Pitanje čistoće takođe ima važnost i u transportu CO2. Postoji niz opcija za sisteme kontejnera na LCO2 brodovima. Pored udaljenosti transporta, to će imati značajan uticaj na ukupne troškove investicija u brod, obim tereta koji ne donosi prihod i energetske zahtjeve na brodu. Odluke donijete pri dizajniranju broda značajno će biti utemeljene na nivou i vrsti nečistoća u CO2.

Izbor sistema za hvatanje na brodu imaće značajan uticaj na ekonomičnost plovila. Ovi sistemi koji pružaju CO2 visoke čistoće imaće niže troškove kontejnera na brodu. Takođe imaju priliku da ponovo koriste CO2 uhvaćen iz ispusnih gasova e-goriva i vrate ga u postrojenje za proizvodnju kao dodatnu sirovinu za e-gorivo.

Suština je da nova industrija CO2 pruža izuzetne prilike za napredak energetske tranzicije u brodarstvu, ali da bi industrija mogla da ostvari svoj potencijal, neophodno je da se brod posmatra kao integrisani dio lanca snabdijevanja.

Izvor: Splash247

Podijeli vijest:

Leave a Reply