Skip to main content
search
VijestiSvijet

Norveška Pomorska Uprava: Promjene u procedurama testiranja za SSAS

AAA

Izvor fotografije: Shutterstock.com

Norveška Pomorska Uprava (NMA) objavila je članak u kojem obavještava o nadolazećim promjenama u procedurama testiranja sistema za uzbunjivanje o bezbjednosti broda (SSAS).

Svi brodovi koji su predmet Pravilnika o bezbjednosnim, antiterorističkim i antipiratskim mjerama, kao i upotrebi sile na brodovima i mobilnim bušačkim platformama (Pravilnik o bezbjednosti), moraju biti opremljeni sistemom za uzbunjivanje o bezbjednosti broda. Ovaj zahtjev potiče iz SOLAS Pravilnika XI-2/6.

Sistem za uzbunjivanje o bezbjednosti broda (SSAS), prema ISPS kodu, je sistem na brodu dizajniran da podigne uzbunu na obali u slučaju bezbjednosne prijetnje ili incidenta, kako bi se omogućila pomoć sigurnosnih snaga na mjestu događaja.

Osim toga, Pravilnik o bezbjednosti implementira u norveško zakonodavstvo zahtjev ISPS koda za razvoj plana bezbjednosti broda (SSP). SSP mora biti razvijen i izmjenjen u skladu sa Dijelom A ISPS koda. Plan mora, između ostalog, uključivati procedure za testiranje bezbjednosne opreme. SSP mora biti odobren od strane NMA ili priznate sigurnosne organizacije (RSO).

ISPS kod je funkcionalni kod, što znači da definiše funkcije koje treba ispuniti bez detaljnog opisa kako bi to trebalo biti urađeno. Stoga, kod ne uključuje detaljna pravila o tome kako i koliko često treba testirati SSAS, i na državama zastava je da pruže takve smjernice.

U decembru 2017, NMA je objavila Instrukcije za Klasu (IC) da bi dala uputstva priznatim sigurnosnim organizacijama (RSO) o specifičnim temama i tumačenjima. Prema ovom dokumentu, NMA očekuje da se testiranje SSAS-a sprovodi redovno, i da bi bilo dovoljno obavljati testiranje na intervalima od 6 meseci.

Takođe, navodi se da Koordinacioni centar za spasavanje (JCCR) mora biti uključen u bar jedan od testova. Dio A sekcija 13 ISPS koda uključuje zahtijeve za obuku, vježbe i vježbanja. U dijelu B sekcijama 13.6 i 13.7, propisuje se da vježbe testiranja pojedinačnih elemenata plana bezbjednosti broda treba sprovoditi najmanje jednom svaka tri mjeseca, dok se opsežnije vježbe trebaju sprovoditi godišnje. Dio B koda je neobavezujući po prirodi, ali su sekcije 13.6 i 13.7 učinjene obavezujućim kroz sekciju 5 Pravilnika o bezbjednosti.

Pravi se razlika između vježbi i vježbanja sprovedenih u skladu sa dijelom A sekcijom 13 ISPS koda i funkcionalnog testiranja sistema za uzbunjivanje o bezbjednosti broda. Funkcionalno testiranje se sprovodi kako bi se osiguralo da sistem radi i prenosi uzbunu. Vježbe i vježbanja koje treba sprovesti prema dijelu A sekciji 13 koda su opisane detaljnije u obavezujućim sekcijama 13.6 i 13.7 dijela B. Oba su opsežnija od funkcionalnog testiranja sistema za uzbunjivanje o bezbjednosti broda, i važno je da ih ne miješamo. To znači, između ostalog, da frekvencije vježbi i vježbanja navedenih u sekcijama 13.6 i 13.7 ne važe za testiranje funkcionalnosti samo.

Zahtjev za sistemom za uzbunjivanje o bezbjednosti broda uveden je 2004. godine i stoga je na snazi skoro 20 godina. Koordinacioni centar za spasavanje obavijestio je NMA da primaju veliki broj uzbuna od sistema za uzbunjivanje o bezbjednosti broda kao rezultat testiranja sistema na brodu. Štaviše, JRCC izvještava da se testovi SSAS-a sprovode sve češće. JRCC mora da troši mnogo vremena i resursa na upravljanje takvim uzbunama, čak i ako nisu stvarne uzbune. I JRCC i NMA smatraju da je dobro što se bezbjednost brodova i testiranje sistema za uzbunjivanje o bezbjednosti broda ozbiljno shvataju od strane kompanija. Ipak, mišljenja smo da se svrha testova funkcionalnosti može postići iako se broj testova koji uključuju JRCC smanji.

 Svrha funkcionalnog testiranja sistema za uzbunjivanje o bezbjednosti broda je da se utvrdi koliko dobro sistem funkcioniše i prenosi uzbune. To se može uraditi bez uključivanja Koordinacionog centra za spasavanje u svako testiranje. Tokom funkcionalnog testiranja, uzbuna treba da se prenese oficiru za bezbjednost kompanije (CSO) i/ili definisanom kontaktu u organizaciji za vanredne situacije kompanije. Takvo testiranje mora se sprovoditi najmanje svakih šest mjeseci.

Izvor: Safety4Sea

Podijeli vijest:

Leave a Reply