Skip to main content
search
VijestiSvijet

Nove smjernice za dizajn i rad brodova koji koriste amonijak kao gorivo

AAA

Izvor fotografije: Shutterstock.com

Rizici vezani za bezbjednost upotrebe amonijaka kao goriva mogu biti umanjeni jedino ako se primijene efikasne tehničke i operativne mjere uz istovremeno rješavanje ljudskih faktora.

Zajedničko istraživanje o bezbjednosti amonijaka na brodovima koje su sproveli Maritime Decarbonisation Hub kompanije Lloyd’s Register (LR) i Mærsk Mc-Kinney Møller Center za Zero Carbon Shipping (MMMCZCS), dovelo je do zaključka da je potrebno primijeniti niz metoda ublažavanja rizika, od dizajna brodova do obuke posade i operacija, kako bi se toksični rizici za posadu održali unutar prihvatljivih granica.

Izvještaj pod nazivom “Preporuke za dizajn i rad brodova koji koriste amonijak kao gorivo zasnovane na multidisciplinarnoj analizi rizika” predstavlja dosad najsveobuhvatnije istraživanje efikasnosti mjera za ublažavanje rizika na tri tipa brodova koji koriste amonijak kao gorivo – kontejnerskom brodu, tankeru i balkerima.

“Globalna energetska tranzicija zahtjeva prelazak sa fosilnih goriva na alternativne izvore energije, što sa sobom nosi nove izazove po pitanju bezbjednosti i potrebu za upravljanjem složenijim opasnostima. Naš pristup razumijevanju i ublažavanju rizika upotrebe amonijaka kao goriva obuhvata i kvantitativni pristup zasnovan na podacima za dizajn brodova, kao i pristup koji u obzir uzima ljudski faktor kako bi se osigurala bezbjednost posade. Kroz ova dva pristupa pružamo konkretne uvide koji će podržati industriju u upravljanju rizicima po bezbjednost posade unutar prihvatljivih granica.” – istakao je Dr. Andy Franks stariji stručnjak za rizike dekarbonizacije u okviru Maritime Decarbonisation Hub kompanije LR.

Amonijak se smatra jednim od najperspektivnijih alternativnih goriva, jer sagorijeva sa gotovo nula emisija ugljen-dioksida (CO2). Međutim, korišćenje amonijaka kao goriva za brodove može stvoriti potencijalne opasnosti po bezbjednost, uključujući i toksičnost. Stoga je od suštinskog značaja da svi akteri u pomorskom sektoru razumiju rizike upotrebe amonijaka kao goriva i mjere koje se mogu preduzeti kako bi se oni sveli na prihvatljive nivoe.

Koristeći analizu kvantitativnog procjenjivanja rizika (Quantitative Risk Assessment – QRA), moćnu metodu zasnovanu na podacima koja omogućava korisnicima da kvantitativno i detaljno procjene rizik, zajedničko istraživanje je identifikovalo mjere u dizajnu brodova i operacijama koje bi smanjile rizike vezane za amonijak na prihvatljiv nivo.

QRA pruža preporuke za dizajn i operaciju brodova koji koriste amonijak kao gorivo kako bi se povećao nivo bezbjednosti posade. Preporuke uključuju niže temperature skladištenja kako bi se smanjio rizik; predviđanje dva ili više odvojena prostora koji sadrže različite grupe opreme koja potencijalno može izazvati curenje amonijaka; praćenje i minimiziranje pristupa i vremena provedenog u prostorijama sa opremom koja sadrži amonijak; ventilacioni otvori u prostorijama sa opremom koja sadrži amonijak, i postavljanje više senzora različitih tipova radi detekcije curenja amonijaka.

Kao dopuna QRA, drugi dio ovog izveštaja sažima uvide iz analize ljudskih faktora koji će biti pogođeni tranzicijom na upotrebu amonijaka kao goriva. Ovi faktori uključuju potrebne kompetencije i obuku za poboljšanje bezbjednosti na brodovima koji koriste amonijak; sigurne radne prakse i standardne procedure koje treba implementirati putem programa sistematskog upravljanja promjenama; kao i efikasne mjere zaštite zdravlja na radu, uključujući ličnu zaštitnu opremu (PPE).

“Da bismo omogućili održive i skalabilne nove energetske pravce, kao što je upotreba amonijaka kao goriva u pomorstvu, moramo unaprijediti tehnološki razvoj. Međutim, dok težimo ka transformaciji, moramo to činiti bez ugrožavanja bezbjednosti i pouzdanosti, primjenjujući snažan pristup upravljanju promjenama baziran na riziku. Briga o našim pomorcima i snažno upravljanje bezbjednošću su imperativi. Ovo istraživanje nam je pružilo duboke uvide u rizik i pružiće ključno razumijevanje i inteligenciju kako bi pomoglo da se industrija usmjeri ka sigurnoj primjeni amonijaka kao goriva u pomorstvu.” – naglasio je Claus Winter Graugaard, glavni tehnološki direktor za brodska rješenja kompanije Mærsk Mc-Kinney Møller Center za Zero Carbon Shipping.

Obije dekarbonizacijske institucije su bile aktivno uključene u više projekata sa amonijakom. LR sprovodi ključne studije izvodljivosti vezane za upotrebu čistog amonijaka za punjenje goriva brodova u lukama u Pilbara regionu Zapadne Australije. MMMZCS i njegovi partneri zajedno sprovode studiju izvodljivosti za uspostavljanje lanca snabdijevanja zalihama zelenog amonijaka po principu ship-to-ship u luci Singapur.

Izvor: Lloyd’s Register press

Podijeli vijest:

Leave a Reply