Skip to main content
search
VijestiSvijet

Očekuje se povećanje izvoza ruske sirove nafte preko Sjevernog morskog puta

AAA

Izvor fotografije: Shutterstock.com

Ruske rute izvoza sirove nafte neprestano se mijenjaju, kako izvoznik preusmjerava količine ka drugim klijentima/zemljama, pri čemu je Kina jedna od glavnih. Stoga, povećava se važnost alternativnih i ekonomičnijih ruta. U svom najnovijem nedjeljnom izvještaju, brodski posrednik Gibson je naveo da “putovanja kroz Sjeverni morski put (NSP) više nisu iznenađenje. Rusija već godinama pokušava da razvije ovu rutu, čineći je jednim od svojih strateških prioriteta tokom 2000-ih. Izvještaji o isporuci tankera datiraju unazad više od decenije, sa prvim uspješno završenim putovanjem još 2010. godine, a obim isporuka (svih roba) postepeno raste tokom protekle decenije. Navigaciona sezona duž rute je prilično kratka, obično počinje na početku ljeta i završava se sredinom/krajem jeseni. Tonaža koja prolazi kroz NSP i dalje je praćena nuklearnim ledolomcem na nekim ili svim djelovima putovanja, u zavisnosti od uslova Ice klase.”

Prema Gibson-u, “razlog za napore u razvoju NSP-a je jasan. Što se tiče udaljenosti, NSP je oko 30% kraći za ruske isporuke iz Baltika koje se dostavljaju za Sjevernu Kinu i oko 45% kraći za isporuke iz Murmansk-a. Razvoj NSP postaje još kritičniji sada, nakon što je EU uvela zabranu uvoza ruske sirove nafte u decembru prošle godine. Imajući to na umu, ruska vlada ima za cilj plovidbu tokom cijele godine, potencijalno već od 2025. godine; međutim, navigacija duž rute i dalje predstavlja izazov, barem u određenim vremenima. “

“U ovom slučaju, dugi dani putovanja svakako smanjuju ekonomičnost prolaza kroz NSP, što uključuje troškove ledolomca, iako niži troškovi goriva zbog kraće udaljenosti preko NSP-a i nepotrebnost plaćanja taksi za Suecki kanal pomažu da se to izbalansira.”

Brodski posrednik zaključuje da “apsolutni izvoz sirove nafte iz Murmansk-a relativno je mali, oko 325 hiljada barela dnevno ove godine, ali gotovo polovina toga (150 hiljada barela dnevno) isporučena je u Kinu (uključujući isporuke putem Myanmar-ovog gasovoda). U međuvremenu, isporuke iz Baltika u Kinu prosječno iznose oko 230 hiljada barela dnevno. Kombinovano, ovo nije zanemarljiv obim, s obzirom na udaljenosti i vrijeme potrebno za dostavu u Kinu preko Sueckog kanala.

Ova trgovina će nesumnjivo nastaviti da raste zbog globalnog zagrijavanja, postepeno umanjujući potražnju za ruskim tankerima.”

Izvor: Hellenic Shipping News

Podijeli vijest:

Leave a Reply