Skip to main content
search
VijestiSvijet

Panamski kanal: Razjašnjavanje činjenica

AAA

Izvor fotografije: Shutterstock.com

IIz svoje kancelarije koja gleda na pacifički ulaz u Panamski kanal, Michael Kaasner Kristiansen, predsjednik pomorske konsultantske firme CK Americas, pruža čitaocima sve ključne informacije koje su im potrebne o aktuelnim problemima ovog plovnog puta.

Panamski kanal se u poslednjih mjeseci ponovo našao u fokusu, i možda je sada vrijeme da se stvari razjasne na pravi način.

Stari Panamski kanal se sastoji od vještačkih jezera Miraflores i Gatun, i sistema od tri loka i dvije prevodnice – tzv. Panamax prevodnice – koje podižu i spuštaju brodove za 26 m, omogućavajući tranzit od 80 km za osam do deset sati, za brodove sa maksimalnim gazom do 12,5 m. Novi Panamski kanal je dio istog sistema, ali koristi dva loka i jednu prevodnicu – tzv. neopanamax – za brodove sa maksimalnim gazom do 15,2 m. Dvostruki sistem radi na slatkoj vodi, pri čemu samo novi sistem može ponovo da iskoristi dio vode koji se koristi za tranzit plovila.

Trenutna ograničenja Panamskog kanala su dvostruka. U Panamax lokovima se očekuje da će broj tranzita biti smanjen na 22 dnevno i da se samo 14 (od 23) unapred može rezervisati. U prvih deset mjeseci tekuće fiskalne godine, Panamski kanal je obradio ukupno 7.632 brodova što je nešto više od 25 dnevno.

Kod Neopanamax-a, ograničenje je 10 rezervacija dnevno u poređenju sa podacima za fiskalnu godinu koji pokazuju 3.019 tranzita, ili nešto manje od 10 dnevno. Dakle, bez nadogradnje usluge, ne bi trebalo da ima uticaja na broj tranzita, ali je maksimalni gaz plovila smanjen sa projektovanih 15,2 m na 13,41 m – tako da pad od 1,79 m dramatično smanjuje teretnu nosivost neopanamax brodova.

Očekuje se da će ograničenje ostati na snazi najmanje 10 mjeseci. Zašto? Deset mjeseci će nas odvesti izvan nadolazeće sušne sezone i u narednu kišnu sezonu. Nema garancije da ograničenja neće ostati duže na snazi.

Suštinski problem je, naravno, nedostatak vode. Slatka voda dolazi iz sliva Panamskog kanala površine 2.982 km², pri čemu treba napomenuti da se ne koristi sav vodeni resurs za kanal. U fiskalnoj godini 2022, 22,5% vode je utrošeno na hidroenergiju, a dodatnih 9% na pitku vodu. Tranziti brodova su činili 57,9% od ukupnih 6.079 hm³ (= 6.079.000.000 m³) potrošnje vode.

Panamski kanal javno tvrdi da se suočava sa situacijom bez istorijskog presedana, i iako je to tehnički tačno, Panamski kanalski sliv je tokom godina imao značajne fluktuacije padavina.

2022. je zapravo bila treća godina sa najviše padavina u poslednjoj deceniji, sa 2.864,5 mm kiše, pri čemu su najniže vrijednosti bile 2.034,7 mm (2019) i 2.027,4 mm (2015). Trenutna situacija je ekstremna – najmanje padavina u ovom vijeku – ali promjenljivost padavina nije nova.

Neopanamax lokovi su svečano otvoreni u junu 2016. godine, ali čak i tog dana, zbog pojave El Niño fenomena u periodu 2015-2016, nedostajalo je 0,3 m vode za potpuni projektni nacrt.

Segment kontejnera možda nema neposredan razlog za zabrinutost zbog svoje sposobnosti tranzita – njegov prioritet je čvrsto ukorijenjen u plaćanju putarina i naknada koje su znatno iznad prosjeka – ali poslovni slučaj vođenja nekih Neopanamax usluga preko Panamskog kanala izgleda sasvim drugačije ako mora doći do smanjenja unosa tereta tokom sledećih 10 mjeseci, možda i duže.

Izvor: Splash247

Podijeli vijest:

Leave a Reply