Skip to main content
search
VijestiSvijetIstaknute Vijesti

Pojednostavljena terminologija FuelEU Maritime regulative

AAA

Izvor fotografije: Shutterstock.com

FuelEU Maritime predstavlja regulativni opseg u okviru paketa Fit for 55 Evropske unije, koji se bavi smanjenjem emisija gasova staklene bašte iz pomorskog sektora. Ova regulativa uvodi nekoliko osnovnih pojmova koji su ključni za razumijevanje njenih efekata i zahtjeva. U nastavku su objašnjeni neki od tih pojmova.

Intenzitet emisija gasova staklene bašte (GHG)

Intenzitet emisija gasova staklene bašte odnosi se na količinu emitovanih GHG po jedinici energije koja se koristi na brodu, izraženih u gramima ekvivalenta CO2 po megadžulu (gCO2e/MJ). Politika predviđa postepeno smanjenje intenziteta emisija GHG, počevši od 2% u 2025. godini, sa ciljem od 80% smanjenja do 2050. Osnova za procjenu emisija postavljena je na 91,16 gCO2e/MJ.

Emisije “od izvora do pogona” (WtW) 

WtW emisije obuhvataju sve emisije gasova staklene bašte tokom životnog ciklusa goriva, uključujući ekstrakciju, proizvodnju, transport i sagorijevanje na brodu. U poređenju sa emisijama “od rezervoara do pogona” (TtW), koje obuhvataju samo emisije tokom operacija, WtW pruža sveobuhvatniji pregled uticaja goriva na životnu sredinu.

Snabdijevanje električnom energijom sa obale (OPS) 

 OPS označava obezbjeđivanje električne energije brodovima tokom boravka u luci. Prema regulativi, od 2030. godine u lukama iz TEN-T mreže, a od 2035. u ostalim lukama, putnički i kontejnerski brodovi moraće da se povežu na priobalnu struju ili koriste alternativne tehnologije bez emisija tokom boravka u luci.

Mehanizmi usklađenosti u okviru FuelEU Maritime

 Korišćenje usklađenih goriva: Brodovi mogu postići usklađenost korišćenjem goriva koja zadovoljavaju standarde za intenzitet emisija GHG.

Sertifikati usklađenosti: Za biogoriva i goriva sa niskim sadržajem ugljenika, sertifikat usklađenosti mora biti dio bilješke o isporuci goriva, kako bi se osigurala usklađenost sa zahtjevima.

Banka i pozajmljivanje: Kompanije mogu akumulirati višak usklađenosti iz prethodnih godina ili pozajmljivati iz budućih viškova za pokrivanje godišnjih deficita, iako pozajmljivanje povlači određene limite i kazne.

Primjenjivost na brodove 

Direktiva se primjenjuje na sve komercijalne brodove bruto tonaže preko 5.000 GT koji plove u lukama EU ili između EU i vanevropskih luka. Obuhvata teretne i putničke brodove.

Ciljevi smanjenja emisija 

 2025: Početni cilj smanjenja od 2%

2030: Unaprijeđeni cilj smanjenja od 6%

2035 i dalje: Postepeno smanjenje prema ukupnom cilju od 80% do 2050.

Penali za neusklađenost 

Regulativa predviđa novčane kazne za kompanije koje ne ispune ciljeve za smanjenje intenziteta emisija GHG, čime se podstiče ulaganje u čišće tehnologije.

Bio i sintetička goriva (RFNBO) 

 – Biogoriva uključuju biodizel i bioetanol, koji se proizvode iz biomase i pružaju obnovljiv izvor energije, smanjujući emisije GHG.

– RFNBO su sintetička goriva proizvedena iz obnovljive električne energije i direktno zarobljenog ugljenika iz atmosfere, poput e-metanola, e-amonijaka i e-dizela, koja moraju ispunjavati standarde RED II.

Tehnologije bez emisija 

Ove tehnologije omogućavaju energetsko snabdijevanje brodova bez oslobađanja CO2, CH4, NOx, SOx i čestica u atmosferu.

Propulzija uz pomoć vjetra (WAP) 

WAP označava djelimičnu ili potpunu propulziju brodova korišćenjem energije vjetra putem rotorskih jedara, tvrdih ili mekih jedara i sličnih sistema.

Ostali pojmovi 

  Dokument usklađenosti FuelEU: Izdat od strane ovlašćenog verifikatora, potvrđuje usklađenost sa regulativom za određeni period izvještavanja.

CO2 ekvivalent: Mjera emisija GHG na osnovu potencijala globalnog zagrijavanja.

Rokovi izvještavanja i verifikacije: Period od 1. januara do 31. decembra, uz verifikaciju tokom naredne godine.

FuelEU Maritime predstavlja ključni alat za prelazak evropske pomorske industrije na održiviji način rada, uz istovremeno podsticanje inovacija i prilagođavanje postojećih flota.

Izvor: marineinsight.com

Podijeli vijest:

Leave a Reply