Skip to main content
search
VijestiSvijet

Pomorski regulatorni pejzaž biće pogođen zemljotresom tokom 2024. godine

AAA

Izvor fotografije: Shutterstock.com

Svjetska pomorska industrija suočiće se sa značajnim promjenama u 2024. godini, s obzirom na planirane transformacije zakona koje uređuju ovu granu tokom prvih četiri mjeseca u godini. Ove promjene uključuju okončanje konzorcijuma i uvođenje mjera za ublažavanje emisija ugljenika, pri čemu obije situacije mogu izazvati nesigurnost kako kod prevoznika, tako i kod špeditera.

The European Commission (EK) objavila je ove nedjelje da veoma sporna Consortia Block Exemption Regulation (CBER) uredba o konzorcijumu neće biti obnovljena nakon njenog isteka 25. aprila 2024. Istovremeno, European Union Emissions Trading System (EU ETS) primjenjivaće se na pomorski saobraćaj od januara, pri čemu su neki prevoznici već procjenili nadoknade koje će biti dodate na pošiljke špeditera.

Špediteri se već godinama bore protiv CBER-a, izražavajući zabrinutost u vezi sa nivoom saradnje koju je ova izuzetnost omogućila prevoznicima, a koja je kulminirala tokom pandemije, kada su prevoznici upravljali kapacitetima, održavajući visoke stope u već zagušenom tržištu.

Iako, je EK obnovila CBER 2020. godine za period od četiri godine, prije vremena, nego što je uobičajeno, započeta je revizija pravila 2022. godine.

Odlaganje donošenja odluke o obnovi za 2024. godinu prouzrokovalo je napetosti među predstavnicima špeditera, ali konačno EK je ove nedjelje saopštio da je CBER imao “nizak ili ograničen efekat tokom perioda 2020-2023”.

Dodajući, “S obzirom na mali broj konzorcijuma koji su obuhvaćeni CBER-om i ograničenim uštedama u troškovima usaglašenosti koje pruža prevoznicima, CBER ima sekundarnu ulogu u odluci prevoznika da sarađuju. Pored toga, tokom perioda procjene, CBER više nije omogućavao manjim prevoznicima da sarađuju međusobno i nude alternativne usluge u konkurenciji sa većim prevoznicima.”

Osim toga, regulatori EK učestvovali su u razgovorima sa regulatorima u Sjedinjenim Državama i Aziji i očekuje se da će ove druge jurisdikcije slijediti njihov primjer, ne samo zato što je James Hookham, direktor Global Shippers’ Forum (GSF), istakao, da bi za linije bilo izuzetno teško da rade prema različitim skupovima pravila u drugim jurisdikcijama, već bi na kraju to dovelo do povećanja troškova.

EU ETS je sistem ograničenja i trgovine emisijama, što znači da EU ograničava ukupne emisije koje se mogu izbaciti tokom godine i postepeno će smanjivati taj limit u cilju smanjenja emisija. Kompanije će dobiti određeni broj dozvola EU (EUA) besplatno, ali će generalno morati da kupe EUA za svaku tonu ugljenika ili ekvivalentne emisije GHG koje izbacuju.

Očekuje se da će prevoznici prenijeti troškove na svoje klijente. Međutim, oni će morati da prate emisije od januara i prijave ih prije plaćanja EUA u septembru 2025. godine. S obzirom, na to da je ovo prva godina primjene ovog sistema u pomorstvu, prevoznici su nesigurni u iznos koji će morati da plate.

Izvor: Container News

Podijeli vijest:

Leave a Reply