Izvor fotografije: Wolfgang Jargstorff / Shutterstock.com
U jučerašnjem izvještaju Alphaliner-a, ističe se kako kineske kompanije do 30. avgusta bilježe investicije u oko 31-oj kontejnerskoj luci u Evropi i na Mediteranu, što odražava povećanu aktivnost kineskih državnih igrača u evropskoj mreži luka od 2016. godine.
Dodavanjem Tollerort terminala, kompanija COSCO Shipping Ports (CSP), sada posjeduje udio u jedanaest terminala u sedam evropskih zemalja (Belgija, Njemačka, Grčka, Italija, Holandija, Španija i Turska).
Finansijski podaci CSP-a pokazuju koliko su kineske državne kompanije više investirale u Evropu. U 2022. godini, 47% prihoda CSP-a, što iznosi 682 miliona američkih dolara, generisano je od evropskih terminala, u poređenju sa 32% iz 2016. godine.
Osim 11 terminala CSP-a, i državna kompanija China Merchants Port Holdings investirala je u devet terminala, sa većim fokusom na južnim evropskim lukama (Francuska, Grčka, Malta, Turska i Holandija).
Od sredine 2023. godine, China Merchants držala je sve svoje evropske investicije – osim Kumport Terminala u Turskoj – putem zajedničkog poduhvata sa CMA CGM, Terminal Link, u kojem je stekla 49% udjela 2013. godine (51% CMA CGM).
Rasprava o kineskom uticaju na transportnu infrastrukturu Evrope ponovo je pokrenuta ove godine nakon kontroverznog pokušaja CSP-a da kupi 35% najmanjeg kontejnerskog terminala u Hamburgu, Tollerort Terminala (CTT). Ovaj problem je riješen tako što je CSP-u dozvoljeno da kupi 24,99% udjela.
Malo je vjerovatno da će zabrinutost zbog kineske dominacije terminalima biti fokusirana na broj terminala, već na stepen pojedinačne kontrole. Sredinom 2023. godine, kineski državni igrači su imali punu ili veliku većinu kontrole samo nad dvije evropske luke: Piraeus i Zeebrugge, pri čemu CSP posjeduje 90% CSP Zeebrugge-a i 100% Piraeus Terminala 1 i 2, plus 67% Piraeus Port Authority-a.
Kina je opisala investicije u lukama kao dio svoje Belt and Road šeme, ali zabrinutost zbog kineskih investicija u evropsku infrastrukturu navela je EU da usvoji nove propise u decembru 2022. godine.
Protivnici kineskog uticaja tvrde da bi kineske investicije mogle smanjiti konkurenciju među evropskim lučkim kompanijama, izazvati promjenu tokova trgovine, omogućiti Kini pristup radu evropskih luka i nepotrebni pritisak na evropske institucije da održe dobre odnose sa Kinom.
Izvor: Container News