Skip to main content
search
VijestiSvijet

Predstojeće izmjene ugovora STCW i MLC

AAA

Izvor fotografije: Shutterstock.com

IMO i ILO zajedno rade na suzbijanju nasilja i uznemiravanja, uključujući seksualno uznemiravanje, zastrašivanje i seksualni napad, u pomorskoj industriji.

Sastanak Zajedničke trostrane radne grupe (JTWG), pokrenut od strane ILO/IMO, koji uključuje predstavnike vlada, brodovlasnika i pomoraca, održan je od 27. do 29. februara u sjedištu IMO-a u Londonu, radi rasprave o mogućim budućim mjerama za prevenciju i adresiranje ovog ozbiljnog problema putem zakonodavstva, oblikovanja politika i unapređenog obrazovanja.

Globalno postoji sve veća svijest svih aktera u pomorskoj industriji, institucionalnih i društvenih, o nasilju i uznemiravanju koje se događa na brodovima, uključujući seksualno uznemiravanje, što pogoršava već izazovne uslove rada.

Otvorivši sjednicu, generalni sekretar IMO-a izjavio je da IMO ostaje nepokolebljiv u svojoj posvećenosti stvaranju sigurnog i poštovanja punog radnog okruženja na brodovima, dok je predstavnik ILO-a izjavio da se mora uložiti svaki mogući napor da se riješe problemi koji mogu prisiliti iskusne pomorce da napuste more ili spriječiti nove žene i muškarce da uđu u profesiju. “Mora postojati nulta tolerancija prema takvim ponašanjima,” naglasio je.

Nakon trodnevnih rasprava, Zajednička trostrana radna grupa se složila oko raznih preporuka vezanih za problem, koje će biti podnesene Pomorskom sigurnosnom komitetu IMO-a na njegovoj sljedećoj sjednici u maju 2024. godine (MSC 108).

JTWG je preporučila upotrebu terminologije “nasilje i uznemiravanje, uključujući seksualno uznemiravanje, zastrašivanje i seksualni napad” u povezanim instrumentima i smjernicama u kontekstu i IMO-a i ILO-a.

JTWG je predložila MSC-u da razmotri set izmjena Kodeksa Međunarodne konvencije o standardima obuke, sertifikaciji i stražarenju pomoraca (STCW), posebno u tabeli A-VI/1-4 STCW kodeksa, uzimajući u obzir rezultate JTWG-a, sa ciljem kasnijeg odobrenja na sjednici MSC 108. To uključuje obavezne minimalne zahtjeve za upoznavanje sa sigurnošću, osnovnu obuku i obuku za sve pomorce.

Nacrt izmjena osigurava da pomorci posjeduju osnovno znanje, razumijevanje nasilja i uznemiravanja, uključujući seksualno uznemiravanje, zastrašivanje i seksualni napad, i kako da spriječe i reaguju na povezane incidente.

JTWG je preporučila MSC-u da razmotri usvajanje mjera koje bi se globalno primjenjivale za države zastave i brodarske kompanije kako bi se adresiralo nasilje i uznemiravanje, uključujući seksualno uznemiravanje, zastrašivanje i seksualni napad.

Te mjere podržavale bi implementaciju zahtjeva IMO-a za sigurnu integraciju relevantnih politika i procedura u sisteme upravljanja sigurnošću, uključujući brigu o žrtvama i zaštitu od odmazde, osim postavljanja dodatnih ciljeva upravljanja sigurnošću za kompaniju, uključujući procjenu rizika.

JTWG je zatražila od Podkomiteta IMO-a za ljudski element, obuku i stražarenje (HTW) da razmotri uključivanje novog zahtjeva u Regulativu I/5 (nacionalne odredbe) STCW-a. Ovaj zahtjev bi uključivao suspenziju ili oduzimanje sertifikata bilo kom pomorcu osuđenom za seksualni napad, kako bi se uklonile osobe sa takvim ponašanjem sa brodova.

JTWG je zatražila od sekretarijata IMO-a i ILO-a da stvore bazu podataka gdje bi se na odgovarajući način prikupljali podaci sa brodova o nasilju i uznemiravanju, uključujući seksualno uznemiravanje, zastrašivanje i seksualni napad u pomorskom sektoru.

JTWG je preporučila upravnom tijelu ILO-a da pozove članove Specijalnog trostrukog komiteta ILO-a na sastanku za Konvenciju o pomorskom radu, 2006, u aprilu 2025. godine, da razmotre podnošenje relevantnih predloga za izmjenu MLC-a, 2006.

Cilj je osigurati da države članice i brodarske kompanije definišu i zabrane nasilje i uznemiravanje na brodovima, uključujući seksualno uznemiravanje, zastrašivanje i seksualni napad, i usvoje povezane politike, mjere i programe za prevenciju i adresiranje ovih pitanja.

Moguće izmjene uključivale bi uvođenje politika i mjera koje bi mogle adresirati različite i komplementarne odgovornosti država zastava, država luka, brodovlasnika, pomoraca i ostalih zainteresovaniх strana, kao i poboljšanje saradnje među ovim grupama.

Predlozi bi mogli biti zasnovani na postojećim mehanizmima žalbi na brodovima i na kopnu, kako bi se omogućio lak pristup efikasnim pravnim sredstvima u slučajevima nasilja i uznemiravanja.

Na kraju, JTWG je preporučila ITF-u i ICS-u da revidiraju i ažuriraju svoje smjernice za eliminisanje uznemiravanja i zastrašivanja na brodovima, prateći preporuke JTWG-a.

Izvor: isalos.net

Podijeli vijest:

Leave a Reply