Skip to main content
search
VijestiSvijet

Pristalice zelenog koridora Singapur – Roterdam, obećavaju smanjenje emisija do 30% do 2030

AAA

Izvor fotografije: Shutterstock.m

Pomorska i lučka uprava Singapura (MPA), luka Roterdam i 20 partnera u koridoru Green & Digital Shipping Corridor rade na smanjenju emisija u međunarodnom pomorskom saobraćaju za 20% do 30%, do 2030. Ovo je dogovoreno na trećem radnom sastanku Zelenog Koridora, koji je održan ove nedelje u Roterdamu.

Green & Digital Shipping Corridor osnovan je u avgustu 2022. godine kako bi okupio partnere širom lanca snabdijevanja kako bi se ostvarila plovidba bez ili sa gotovo nultim emisijama na ruti Roterdam-Singapur, sa krajnjim ciljem da se do 2050. godine dostigne neto-nulte emisije. Tokom protekle godine, koridor je privukao snažnu podršku partnera iz globalnih vrijednosnih lanaca, uključujući kompanije za pomorski prevoz, lučke vlasti i operatere, dobavljače goriva, banke, vodeće visokoškolske institute i partnerske organizacije.

Studija modeliranja koju je vodio Mærsk Mc-Kinney Møller Center for Zero-Carbon Shipping, jedan od partnera u koridoru za projekat, uz podršku luka, istražila je različita alternativna goriva duž različitih puteva sa net zero i gotovo nultim emisijama, uključujući sintetičke i biološke varijante metanola, amonijaka i LNG-a. Osim studije, jedan od alternativnih puteva za gorivo koji se razmatra je vodonik. Nastali su napori za agregiranje potražnje i ponude radi smanjenja razlike u troškovima prelaska na održiva goriva.

Formirane su radne grupe kako bi se istražilo postavljanje svih ovih goriva na trgovačkoj ruti, obuhvatajući potražnju i ponudu goriva, standarde, sigurnosne procedure, finansiranje i regulative. Partneri koridora okupili su se u Roterdamu ove nedjelje kako bi identifikovali korake za akciju na različitim putevima za alternativna gorivo.

Goriva sa niskim nivoom ugljenika vjerovatno će biti skuplja od postojećih goriva i formirana je posebna radna grupa uz podršku Global Maritime Forum-a, Centre for Maritime Studies of the National University of Singapore, University of Oxford, i Citi-ja, kako bi se adresirale praznine u regulativi i finansiranju. Studija uključuje modeliranje razlika u cijenama kako bi se stimulisao prihvat alternativnih goriva.

Dodatno, Singapur i Roterdam zajedno su procijenili spremnost oba pristaništa i korake unaprijed, kao što su usvajanje sličnih standarda za bankere i okviri za bezbjednost, kako bi se ubrzalo usvajanje goriva sa net zero ili gotovo nultim emisijama na ovoj važnoj trgovačkoj ruti.

Roterdam i Singapur su prve luke koje usvajaju i dijele informacije o pristaništima i brodovima, kao što su vrijeme dolaska i odlaska u skladu sa globalnim standardima, posebno standardima IMO-a i International Hydrographic Organization-a (IHO), kako bi omogućile interoperabilnost sistema. Obije luke takođe promovišu upotrebu elektronskih teretnica i digitalnih riješenja, kao što su planiranje i koordinacija u poslednjem trenutku, kako bi poboljšali efikasnost i smanjili GHG emisije.

Izvor: Splash247

Podijeli vijest:

Leave a Reply