Izvor fotografije:seatrade-maritime.com
Hemijski tanker Buran, prvi u nizu od ukupno 34 planirana broda na pomoćni pogon na vjetar u vlasništvu britanske kompanije Union Maritime, započeo je svoje prvo putovanje i očekuje se da će godišnje smanjiti emisiju CO₂ za 940 tona zahvaljujući rotacionim jedrima kompanije Norsepower.
Brod je isporučen vlasniku i krenuo na svoju inauguralnu plovidbu iz kineskog Taizhou-a ka Singapuru, opremljen rotacionim jedrima i označen brendom AeroPower, koji Union Maritime koristi za svoju flotu brodova sa pomoćnim pogonom na vjetar. Brod je klasifikovan od strane Bureau Veritas.
Vlasnik broda navodi da očekuje godišnju uštedu od oko 300 tona goriva, što će rezultirati smanjenjem emisije ugljen-dioksida za približno 940 tona. Ove vrijednosti se postižu kombinacijom pogona na vjetar i optimizovane rute plovidbe koja uzima u obzir meteorološke uslove povoljne za rad rotacionih jedara.
Zajednička studija Union Maritime i kompanije Ascenz Marorka pokazala je da brodovi na pomoćni pogon na vjetar ostvaruju veću efikasnost kada se rute biraju prema vjetrovitim zonama, a ne isključivo prema najkraćoj udaljenosti. Tako je zabilježeno da brod na najkraćoj ruti ostvaruje 3,1 odsto uštede emisije, dok optimizovana ruta donosi smanjenje od 6,5 odsto.
U prethodnim godinama Union Maritime je najavljivao više narudžbi brodova sa integrisanim tehnologijama na vjetar od različitih dobavljača, uključujući Norsepower i BAR Technologies.
Planirano je da šest hemijskih tankera bude opremljeno rotacionim jedrima, koja će godišnje doprinositi i do 10 odsto ukupnih energetskih potreba za pogon broda. Sestrinski brod tankera Buran isporučen je kao „spreman za pogon na vjetar“, što omogućava direktno poređenje između broda sa instaliranim vjetro-sistemom i onog koji to tek treba da implementira.
Union Maritime je naveo da će Buran ispunjavati sve obaveze u okviru evropskog sistema trgovine emisijama (EU ETS) do 2030. godine bez potrebe za korišćenjem alternativnih goriva, zahvaljujući čemu ostvaruje punih 5 odsto uštede u okviru tzv. faktora nagrade, koji se priznaje za rotaciona jedra. Ova tehnologija donosi direktne finansijske koristi smanjenjem broja emisijskih jedinica koje vlasnik mora da kupi za pokriće emisija svoje flote.
„Ovdje nije riječ samo o smanjenju emisija – ovo je strateško pozicioniranje kompanije u industriji koja se ubrzano transformiše. Želimo da budemo korak ispred regulatornih promjena i da gradimo otpornu i modernu flotu budućnosti,“ izjavio je generalni direktor Union Maritime, Loren Kadži.
Kompanija je takođe saopštila da sarađuje sa Centrom za pomorsku simulaciju Warsash pri Univerzitetu Solent u Sautemptonu (Velika Britanija), s ciljem razvoja naprednog programa obuke za posade koje će upravljati brodovima sa pogonom na vjetar.
Obuka će uključivati 3D model broda iz AeroPower serije i simulacije koje obuhvataju dinamiku rotacionih jedara i realne scenarije – od nevremena i vanrednih situacija, do manevrisanja u uskim plovnim putevima, navodi se u saopštenju Union Maritime.
Izvor:seatrade-maritime.com