Skip to main content
search
VijestiSvijet

Revolucije zelenih finansija

AAA

Izvor fotografije: Shutterstock.com

Industrija finansiranja pomorstva prolazi kroz sopstvenu evoluciju i revoluciju. Uvođenje čistih tehnologija zajedno sa propisima kao što je taksonomija Evropske unije (EU) proširuje principe „zelenog“ finansiranja u cijeloj industriji.

Posejdonovi principi, prvobitno za finansije, sada su usmjereni i na tržištima osiguranja i već se koriste kao okvir za finansijske institucije i pomorska osiguranja do te mjere da javno izvještavaju o klimatskoj usklađenosti portfelja finansiranja brodova i pomorskog osiguranja sa globalnim klimatskim akcionim ciljevima.

Potpisnici su postali glavna snaga unutar industrije, ali nisu jedina sila koja djeluje. EU taksonomija će uskoro biti objavljena, a zajedno sa sertifikatorima zelenih obveznica u privatnom sektoru kao što je Climate Bond Initiative i zahtjevima javnih tržišta kao što je NYSE, ona će imati dalekosežan uticaj na zelenu revoluciju koja je već u toku.

Nedavno Houlder-ovo istraživanje među vlasnicima brodova iz sektora kontejnera, tankera, rasutih tereta, krstarenja i trajekata pokazalo je da većina vlasnika brodova vjeruje da bi dekarbonizacija mogla postati egzistencijalna prijetnja njihovom poslovanju.

Brodovlasnici se suočavaju sa novim zahtjevima

Percepcija uticaja finansijera značajno se razlikovala među učesnicima istraživanja, a najveća varijacija bila je između velikih i malih brodovlasnika. Velike organizacije imaju tendenciju da vide pristup zelenom finansiranju kao relativno jednostavan, a izazov je pronalaženje projekata koji odgovaraju kriterijumima finansijera.

Manji vlasnici uglavnom ne izdaju sopstvene obveznice, ali se, pored većih operatera, od njih traži da ispune kriterijume ekološkog učinka kako bi pristupili finansiranju.

Oni sve više vide da je trošak njihovog finansiranja povezan sa njihovim ekološkim učinkom i čak se mogu naći u riziku da ne ispune svoje obaveze o kreditiranju ako ne ispune osnovne obaveze u pogledu ekološkog učinka!

Iako obezbjeđivanje efikasnog finansiranja može biti izazov za manje vlasnike, oni će morati da pronađu rešenja da prežive. Gledajući sa vedrije strane, manji vlasnici imaju potencijal da se kreću brže ako imaju dobar plan za svoju flotu. Zauzimanje inovativnog pristupa prikupljanju sredstava je ključno – ako tradicionalni finansijski odnosi nisu dostupni, onda oni mogu razmišljati o alternativnim finansijskim strukturama kao što je sve veći broj specijalizovanih finansijera koji žele da finansiraju retrofit tehnologije.

Bez obzira na to, ekološki učinak je sve veći fokus u svim raspravama o finansiranju. Iako brodovlasnik možda ne izdaje obveznice, banka koja daje zajam mogla bi da dobije svoja sredstva vezana za ekološki učinak.

Mnogi brodovlasnici su rekli da od njih njihovi finansijeri traže više podataka vezanih za njihov ekološki učinak kada traže finansije. Mogućnost pružanja tačnih podataka o životnoj sredini nije važna samo za pružanje tekućih informacija finansijerima, već je od suštinske važnosti za procjenu onoga što se može postići kada se posvetite programu stalnog poboljšanja na početku novog sredstva finansiranja. 

Saradnja u praksi

Načini saradnje će morati da se razvijaju. Nekoliko vlasnika brodova izrazilo je frustraciju zbog toga što neka državna sredstva za projekte čiste tehnologije ne uspijevaju da se povežu sa operativnim okruženjem koje nastoje poboljšati. Iako nema oklijevanja da se akademska zajednica uključi u ove projekte, anketa je istakla snažnu želju da se finansiranje grantova vidi bliže povezano sa krajnjim korisnikom i njegovim operativnim okruženjem nego sa studijama zasnovanim na kancelariji.

Vrijeme potrebno za administraciju ovih procesa takođe može značajno povećati vremenski okvir za postizanje ciljeva, a u nekim slučajevima cilj vlasnika broda mora biti ugrožen kako bi se ispunili uslovi finansiranja.

Spremni za promjene

Potreba za pronalaženjem boljeg i inovativnijeg načina saradnje bila je najjača tema u našim nedavnim diskusijama o zelenom finansiranju i širim diskusijama o dekarbonizaciji. Bez toga, vlasnici brodova vide probleme sa dobavljačima tehnologije, brodogradilištima, finansijerima i R&D projektima koji koče svoje ciljeve održivosti.

Ne može se očekivati ​​da jednostavno odustanu od svojih takmičarskih ciljeva ili da rješavaju izazove na ad hoc osnovi.

Veća saradnja je odgovor, a vlasnici brodova su spremni. Svaki intervjuisani stariji igrač u industriji potvrdio je da postoji spremnost za saradnju na projektima koji će ubrzati usvajanje nove tehnologije. Oni razumiju da je ključno za postizanje brze, fundamentalne promjene koja se sve više očekuje od zakupaca, finansijera, potrošača i internih zainteresovanih strana, koji žele ispuniti svoje ciljeve i obećanja.

Svjesni smo da se u mnogim slučajevima izazov dekarbonizacije odnosi na revoluciju, a ne na sporu evoluciju na koju je brodarstvo naviklo u prošlosti.

Izvor: Seatrade Maritime

Podijeli vijest:

Leave a Reply