Izvor fotografije: Shutterstock.com
Sjedinjene Američke Države nastavljaju s politikom „maksimalnog pritiska” na iransku naftnu industriju, podnošenjem nove tužbe za građansko oduzimanje imovine pred Okružnim sudom u Washington-u. Cilj je da se oduzme 47 miliona dolara, koji potiču od prodaje iranske nafte. Ova tužba dio je dugogodišnje kampanje američkih vlasti protiv kompanije Triliance Petrochemical Co., brokera sa sjedištem u Hong Kongu i poslovnicama u Iranu, Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Kini i Njemačkoj. SAD tvrde da je Triliance paravan za podršku iranskoj petrohemijskoj industriji i režimu.
Triliance je prvi put bio predmet američkih sankcija u januaru 2020. godine, kada je optužen da finansira iransku Revolucionarnu gardu – jedinicu Kudsa (IRGC-QF) i njene terorističke partnere. SAD su tada navele da su još 2019. pratile tokove prodaje iranske nafte u UAE i Kinu, i transfer miliona dolara nazad u Iran, pri čemu je Triliance prikrivao pravo porijeklo naftnih proizvoda.
Najnovija tužba opisuje složenu šemu između 2022. i 2024. godine, kojom se omogućavala isporuka, skladištenje i prodaja iranskih naftnih derivata. Američki tužioci tvrde da je Iran pokušavao povećati tržišnu privlačnost svoje nafte u Evropi i stvoriti dugoročnu potražnju kod evropskih kupaca.
Američki tužilac Edvard Martin izjavio je da je cilj ove tužbe da se pokaže Iranu kako „zaobilaženje sankcija nije tako jednostavno kao igra školjki s tankerima”. Tužba navodi da je u januaru 2022. Iran ukrcao oko milion barela nafte na tanker koji je kasnije stavljen pod američke sankcije.
Nakon isplovljavanja iz Irana, SAD su pratile rutu ove nafte, uključujući tri pretovara sa broda na brod, prije nego što je roba istovarena i uskladištena u Hrvatskoj. Američke vlasti tvrde da su kompanije povezane s Trilianceom falsifikovale dokumentaciju i manipulisale AIS signalima tankera kako bi prikrile porijeklo nafte i predstavile je kao malajsku. Takođe se navodi da su posrednici platili troškove skladištenja u američkim dolarima, koristeći finansijske institucije u SAD, koje bi odbile transakcije da su znale da su povezane s iranskom naftom. Nafta je na kraju prodata, a SAD tvrde da je ostvaren prihod od 47 miliona dolara, koji sada nastoje da zaplijene.
Ovo nije prvi put da SAD ciljaju Triliance i prihode od njegovih prodaja. U novembru 2024, Okružni sud u Vašingtonu naložio je oduzimanje gotovo 12 miliona dolara povezanih s ovom firmom. Tada su američki državni advokati izložili niz transakcija i novčanih transfera iz 2020. godine. Već 2022. godine, SAD su se fokusirale i na proizvođače nafte za koje su tvrdile da sarađuju s Trilianceom.
Izvor: The Maritime Executive