Izvor fotografije: Greenpeace
U posljednjim danima administracije predsjednika Joe Bidena, američki zvaničnici su predstavili najveći paket sankcija do sada, usmjeren na tzv. “tamnu flotu” i rusku proizvodnju i izvoz nafte.
Kancelarija za kontrolu strane imovine (OFAC) uvela je sankcije za ukupno 183 broda, uključujući 155 tankera, kao i za energetske gigante Gazprom Neft i Surgutnjeftgas, njihove podružnice i izvršne direktore. Među sankcionisanim su i brodarske kompanije poput Sovkomflota, kao i niz operatera tamne flote. Sankcije su obuhvatile i ruske pomorske osiguravatelje Ingosstrah i Alfastrahovanje, ali i kompanije poput kineske Wison, koja je isporučila module za projekat Arctic LNG 2.
Prema podacima brokera Braemara, tankeri koji su sada pod sankcijama prenijeli su tokom 2024. godine skoro polovinu, tačnije 45% ruskog izvoza sirove nafte po obimu i 7% prerađenih naftnih proizvoda.
Od ukupnog broja tankera na novoj OFAC listi, 54 su trenutno natovareni. Svi su ukrcali teret u Rusiji ili Maleziji, a broker predviđa da će svi morati biti zamijenjeni u kratkom roku brodovima koji su u skladu sa propisima, što će uzrokovati povećanje troškova prevoza.
Očekuje se da će Evropska unija i Ujedinjeno Kraljevstvo uskoro objaviti dodatne sankcije, čime će više od trećine takozvane tamne flote biti pod ograničenjima.
U međuvremenu, njemačke vlasti su tokom vikenda morale intervenisati kako bi spasile natovaren tanker iz tamne flote u Baltičkom moru.
Devetnaestogodišnji tanker Eventin, koji je prevozio skoro 100.000 tona ruske nafte, pokvario se u petak i bio je otegljen u njemačku luku Zasnits, gdje je stigao u ranim jutarnjim satima u nedjelju.
Njemačka ministarka vanjskih poslova Annalena Baerbock u petak je kritikovala rusko oslanjanje na zastarjele tankere iz njihove tamne flote, upozoravajući da oni predstavljaju prijetnju evropskoj sigurnosti.
Podaci koje je Splash objavio u petak pokazuju da prosječna starost brodova iz tamne flote iznosi 21 godinu, što je osam godina više od globalnog prosjeka.
Izvor: Splash247