Skip to main content
search
VijestiSvijetIstaknute Vijesti

Saudijska Arabija bi narednim potezom mogla snažno uzdrmati cijene nafte

AAA

     Izvor fotografije:Scharfsinn/shutterstock

Prošle njedjelje, osam zemalja članica OPEC+ najavilo je planove za ubrzanje planiranog postepenog ukidanja dobrovoljnih smanjenja proizvodnje, povećavajući dnevni obim proizvodnje za 411.000 barela tokom maja – što je ekvivalentno povećanju za tri mjeseca.

Ova objava o ubrzanom povećanju dolazi u trenutku kada je bivši američki predsjednik Donald Tramp najavio carine prema trgovinskim partnerima, dodatno pojačavajući pritisak na tržište nafte. Brent nafta za isporuku u junu porasla je za 0,1%, dostigavši 63,32 dolara po barelu u petak ujutru, dok je WTI ostao stabilan na 60,12 dolara.

Ovim potezom potvrđene su ranije glasine da bi Saudijska Arabija mogla biti spremna da odustane od svoje tradicionalne uloge ključnog proizvođača u OPEC-u, želeći da uputi snažnu poruku zemljama koje krše dogovorena smanjenja proizvodnje, poput Kazahstana, Ujedinjenih Arapskih Emirata i Iraka.

Međutim, izbacivanje više nafte na tržište dolazi uz veliku cijenu za najvećeg proizvođača u OPEC-u. Prema podacima MMF-a, Saudijskoj Arabiji, najvećoj ekonomiji u Zalivskom savjetu za saradnju (GCC), potrebna je cijena od 96,20 dolara po barelu kako bi uravnotežila budžet – što je posljedica ambicioznih troškova Vizije 2030.

Situaciju dodatno otežava činjenica da je Saudijska Arabija posljednjih godina preuzela najveći teret smanjenja proizvodnje u okviru OPEC+. Trenutno pumpaju 8,9 miliona barela dnevno, što je najniži nivo od 2011. godine. Dakle, Saudijska Arabija prodaje manje nafte po nižim cijenama, što dodatno pogoršava manjak prihoda.

Uprkos svemu, Saudijci i dalje mogu zadati udarac tržištu. Kako navodi saradnica portala OilPrice.com Irina Slav, Saudijska Arabija može jednostavno pritisnuti kočnicu u realizaciji ekonomske Vizije 2030. princa prestolonasljednika Mohameda bin Salmana – možda čak prolongirati viziju do 2040. ili čak 2050. ukoliko tržišta ne pokažu volju za saradnju.

Osim toga, Saudijska Arabija ima dovoljno alternativnih izvora finansiranja kako bi prebrodila period nižih cijena – uključujući korišćenje deviznih rezervi ili izdavanje državnih obveznica.

Sada stručnjaci sugerišu da bi Saudijska Arabija mogla iskoristiti i niske carinske stope koje je Tramp uveo zemljama GCC-a, te postati regionalna proizvodna sila. Sve zemlje Zalivskog savjeta – Saudijska Arabija, UAE, Bahrein, Katar, Kuvajt i Oman – platiće carinu od samo 10%.

 

Elen Vald, osnivačica energetske konsultantske firme Transversal Consulting, za MEE je izjavila:

“Saudijska Arabija bi trebalo da odmah pošalje svoje trgovinske predstavnike Trampovoj administraciji sa pitanjem: ‘Šta vam je Kina nudila? Recite nam, napravićemo to kod nas u Saudijskoj Arabiji i ponuditi vam sjajan trgovinski sporazum.’”

Inače, industrijska proizvodnja je dio Vizije 2030. Ova naftna sila ima značajnu prednost u tom pogledu: za razliku od Evrope, Saudijska Arabija raspolaže jeftinom energijom, obiljem prostora i minimalnim regulatornim preprekama.

Pored toga, Saudijska Arabija ubrzava realizaciju rudarskih planova u vrijednosti od 2,5 biliona dolara kako bi diverzifikovala ekonomiju i smanjila zavisnost od nafte, istovremeno ulažući u tehnologije za optimizaciju proizvodnje i smanjenje emisija. Rudarstvo sada igra ključnu ulogu u strategiji Rijada da smanji zavisnost od nafte, pri čemu zemlja planira da iskoristi svoje značajne rezerve fosfata, zlata, bakra i boksita.

Prošle godine, ministar rudarstva Saudijske Arabije, Bandar Al-Horajef, otkrio je da je procijenjeni potencijal rezervi u zemlji porastao za skoro 90% – sa 1,3 na 2,5 biliona dolara. Saudijska Arabija postavila je cilj da poveća doprinos rudarske industrije BDP-u sa 17 na 75 milijardi dolara do 2035.

Takođe, prošle godine Kraljevina je potpisala devet investicionih ugovora u sektoru metala i rudarstva ukupne vrijednosti preko 35 milijardi rijala (oko 9,32 milijarde dolara), sa ciljem razvoja domaćih lanaca snabdijevanja ključnim metalima. U okviru inicijative za otpornost lanca snabdijevanja, potpisani su sporazumi sa indijskim rudarskim konglomeratom Vedanta i kineskom kompanijom Zijin Group.

Izvor:oilprice.com

Podijeli vijest:

Leave a Reply