Skip to main content
search
VijestiJadranNautikaIstaknute Vijesti

Stjepan Lučin, Adria Docks, Trogir: “Uvijek je lakše doći na vrh nego se na njemu održati.”

AAA

Šta je to što jednu kompaniju odvaja od ostalih? Šta je čini uspješnom? Da li je to isključivo fokusiranost na klijente, poštovanje rokova i profesionalni odnos, ili je za uspjeh potrebno i ono nešto, malo više?

Refit and Repair centar Adria Docks iz Trogira, kao one-spot-stop, nastoji da svojim klijentima na jednom mjestu obezbijedi sve što im je potrebno, proširujući na taj način obim svojih usluga, a oni im to vraćaju svojim povjerenjem.

Win-win, za obije strane, reklo bi se. Ali, ono što ovu kompaniju odvaja od ostalih koje nude slične ili iste usluge je njihov odnos prema klijentu i saznanje da u jahting industriji, kao specifičnoj grani, svi igraju ključnu ulogu, od vlasnika, preko kapetana, pa do posade, dok u okviru kompanija koje obavljaju remont, refit i održavanje jahti, superjahti i drugih plovila, svaki član tima, podjednako je važan.

Uspjeh zavisi od brojnih faktora i ne mjeri se samo ostvarenim profitom, na kraju svake poslovne godine. Na ovu i druge teme razgovarali smo sa izvršnim direktorom Adria Docks-a, Stjepanom Lučinom, koji nam je ovom prilikom otkrio i neke planove za nastupajući sajam, Metstrade, koji se, od 15. – 17. novembra održava u Amsterdamu.

Od Brodotrogira, preko Servisnog centra Trogir, pa do Adria Docks-a. Po čemu se ova kompanija razlikuje od drugih istih i srodnih kompanija iz ovog sektora?

Stjepan Lučin: AD je tvrtka koja je fleksibilna i prilagodljiva zahtjevima industrije u kojoj funkcionira,  isključivo smo fokusirani na klijente, rokove, kvalitet i držimo se principa strogog profesionalizma.

Kako izgleda jedan tipičan radni dan u Adria Docks-u?

Stjepan Lučin: U ovoj branši je gotovo nemoguće da vam dva radna dana izgledaju potpuno isto. Remont, refit i održavanje jahti/superjahti i općenito brodova je dinamična grana industrije, sve se događa brzo i nema vremena za gubljenje. U takvom okruženju, se održavaju kratki jutarnji sastanci (stand up meetings) sa ljudima koji operativno vode poslove, odnosno našim voditeljima projekta, definiraju se kritične točke za taj dan, te se nakon toga svi posvećuju dalje vođenju projekata u oragnizacijskom, tehničkom i komercijalnom smislu. Ovisno o opterećenju, situaciji na projektima i stanju dovršenosti svakog pojedinog projekta može se još krajem dana održati kakva kraća konzultacija, ali to se često događa u hodu. Između ostalih obaveza svakodnevna je interakcija sa postojećim kljientima i obrada tržišta u cilju privlačenja novih klijenata ili dobavljača bilo roba ili usluga. 

Na sajtu kompanije navodi se kako je Vaš tim, pored osnovnih usluga, koje uključuju remont jahti i megajahti, održavanje i servis plovila i drugo, spreman da pruži i ono nešto više u odnosu sa klijentima, koji se, po svemu sudeći rado vraćaju u Adria Docks. Šta to još, po Vašem mišljenju dovodi do toga, odnosno šta je potrebno da bi jedna kompanija imala veliki broj “returning customers-a”?

Stjepan Lučin: Velika većina naših klijenata, bilo sa hrvatskog ili inozemnog tržišta, se iz godine u godinu vraća na remont većeg ili manjeg opsega u AD, to je ono što nas svakako čini sretnima i zbog te činjenice također smatramo da smo uspješni u ovom što radimo. Kao što sam prethodno rekao, profesionalizam, atraktivne cijene, održavanje rokova i fleksibilnost u pogledu zahtjeva klijenata jesu postulati koje njegujemo, razvijamo i dorađujemo, a naši klijenti nam to onda vraćaju svojim povjerenjem.

Poslednjih godina se puno toga promijenilo na ovim prostorima, odnosno na Mediteranu, uključujući i Crnu Goru, u kojoj se, s obzirom na izgradnju luksuznih marina, koje privlače drugačiji tip gostiju, a uzimajući u obzir i činjenicu da se struktura stanovništva koji posjećuju ove destinacije promijenila od perioda nakon pandemije Covid19 i uslijed geopolitičke situacije, međutim, ne vide se promjene u sadržajima koje se nude turistima i ne vide se neki napori u zadovoljenju njihovih stvarnih potreba i želja prilikom posjete određenim destinacijama, u krajnjoj liniji. Šta vidite kao potencijalno rješenje? Ima li načina da ubrzamo ovu tranziciju i uhvatimo korak sa novom generacijom turista na nivou zemlje, ali, i na nivou gradova, jer je svaki grad priča za sebe?

Stjepan Lučin: Znate i sami da naš fokus nisu turisti, nego menadžment agencije i vlasnici luksuznih jahti, ali svejedno potrebno je posadama tih brodova koji se odluče doći ovdje na remont pružiti više, od same zabave tijekom zimskog perioda, pa do mogućnosti da imaju dostupno sve ono što treba za održavanje njihovih plovila u izvrsnom stanju. Ovo zadnje jest ono što njima najviše znači, Hrvatska je tu nešto ispred Crne Gore, a mi bismo željeli da se to isto i u Crnoj Gori ovaj segment podigne na višu razinu, jer to može samo pomoći.

Uspjeh kompanije potvrđen je i nagradom, u okviru 15. po redu svečane dodjele nagrada “Zlatna bilanca”u kategoriji “Stručne, znanstvene i tehničke djelatnosti”, koju dodjeljuje FINA u saradnji sa Jutarnjim listom. Možete li nam reći nešto više o tome, a i kako će ova nagrada uticati na dalji rad kompanije/donošenje odluka unutar kompanije?

Stjepan Lučin: Nagrade dolaze i prolaze, a njih nema ukoliko niste posvećeni onom što radite, dakle one dolaze kao rezultat rada, ali one isto tako obavezuje, stoga je jasno da nakon bilo kakvog priznanja treba još jače zapeti u svojim nastojanjima, planirati jaču ekspanziju i uvijek raditi na poboljšanjima. Uvijek je lakše doći na vrh nego se na njemu održati. Najvažnije je možda u svemu tome naglasiti, da su za sve dobro, pa i nagradu koju smo dobili, zaslužni ljudi, odnosno naši vrijedni djelatnici, koji u svojem svakodnevnom radu provode ideje i strategije uprave i vlasnika tvrtke. Dakle, nagrade se zaslužuju radom i težnjom da se bude bolji, brži i kvalitetniji, ali one nam nisu prioritet, naš je prioritet klijent i njegovo zadovoljstvo. Drugi prioritet jest zadovoljstvo svih naši djelatnika bez kojih nema uspjeha.

Uspjeh se, svakako mjeri i u ostvarenoj saradnji sa drugim kompanijama iz pomorskog sektora, jahting industrije i drugo, i to, ne samo lokalno, već i na međunarodnom nivou. Da napomenemo samo neke, Capax, Jadrolinija, Hrvatska ratna mornarica, Pomorski fakultet u Splitu, Maxwell koji se odlučio za Adria Docks kao ovlašćeni servis. Kakvi su dalji planovi Refit and Repair Servisnog centra Adria Docks po ovom pitanju, a u odnosu na kompanije iz istog i srodnih sektora, kako na lokalu, tako i internacionalno?

Stjepan Lučin: U zahtjevnom poslu kakvim se bavimo, naravno da nije moguće imati sve što je potrebno “in house”, zbog toga se oslanjamo na kapacitete i sposobnosti naših partnera, između ostalih i onih koje ste naveli. Tako proširujemo bazu naših usluga, jer naša je ideja da klijentu pružimo kompletnu uslugu. Uskoro ćemo tako postati ovlaštena servisna postaja jednog globalno poznatog brenda koji proizvodi dijelove sustava propulzije brodova. Tu ne mislimo stati, naravno, pa zbog toga privodimo kraju pregovore o kupnji novih ključnih infrastrukturnih objekata i složene opreme za proširenje pružanja remontnih kapaciteta, a samim time i proširenje baze klijenata, povećanje broja odrađenih ugovora unutar jedne godine i naravno prihoda i dobiti. Sve to usko je povezano i sa dodatnim zapošljavanjem ljudi. Vjerujemo da je to ispravan put.

Posebno bih izdvojila saradnju sa Capax-om, a sa kojim ostvarujete neke značajne uspjehe, kao što je, recimo rad na preuređenju superjahte M/Y , Bash (64m). Pored toga, Adria Docks i Capax, poslednje dvije godine, jedine su kompanije iz Hrvatske koje se mogu pohvaliti učešćem na Metstrade događaju, kao jedini izlagači u superyacht paviljonu, pri čemu je prethodne godine organizovan i događaj pod nazivom Croatian Yachting Night. Kakvi su planovi za ovu godinu? Putujete li za Amsterdam u novembru i kakva iznenađenja spremate? Sa druge strane, u kojoj mjeri je učešće na ovakvim sajmovima iz domena takozvane “leisure marine industry”, značajno za dobijanje ovakvih ugovora, pa i za osvajanje novih tržišta, u krajnjoj liniji?

Stjepan Lučin: Sajmovi nisu mjesto na kojima se potpisuju ugovori, ali svakako jesu pozornice na kojima se tvrtke koje drže do svojeg međunarodnog rejtinga, trebaju pojavljivati. Na takvim mjestima se pružaju prilike pronaći nove dobavljače, svakako se ostvaruju i kontakti sa klijentima, a onda o puno faktora ovisi da li će se na kraju taj kontakt realizirati. Ove godine se treći put zaredom pojavljujemo na METS-u u Amsterdamu kao (su)izlagači, odnosno izlagač je naša vlasnička tvrtka CAPAX d.o.o. iz Šibenika, a AD je registriran i pojavljuje se kao suizlagač na istom štandu. U okviru svega dolazi i do promocije Hrvatske kao destinacije za refit jahti i superjahti, ne samo AD-a ili CAPAX-a, a ove godine smo otišli i korak dalje, te je velikim naporima direktora i vlasnika tvrtke CAPAX, organiziran i hrvatski paviljon u okviru sajma METS. To je nešto što se događa prvi put u povijesti i ima ogroman značaj za hrvatsku industriju refita superjahti.

Ne mogu Vam otkriti baš sve detalje u pogledu iznenađenja, jer onda to gubi svoj smisao, ali svakako ćemo se potruditi da opet organiziramo nešto kao što je bio prošlogodišnji Croatian Yachting Night, to je bio prvoklasan događaj koji je snažno odjeknuo na samom sajmu. Pridružite nam se i sudjelujte u istom.

Razgovarala: Ivana Grujić, pomorstvo.info

Podijeli vijest:

Leave a Reply