Skip to main content
search
VijestiSvijet

Teretni brodovi će postati najveći korisnici čistog amonijaka do 2050. godine

AAA

Izvor fotografije: Shutterstock.com

Prema najnovijem izvještaju objavljenom od strane Lloyd’s Register Maritime Decarbonisation Hub, do 2050. godine teretni brodovi će postati najveći korisnici čistog amonijaka. Prema istom izvještaju, e-amonijak bi mogao postati najrasprostranjenije korišćeno gorivo za brodove među gorivima baziranim na vodoniku, dok se očekuje da će tečni biometan biti vodeći među biogorivima.

Zapravo, izvještaj o Maritime Fuels analizira različite procjene mješavine goriva i identifikuje dva potencijalna puta za transport: goriva bazirana na vodoniku i biogoriva. Istraživanje takođe ocjenjuje dinamiku sistema snabdijevanja energijom u različitim scenarijima, uzimajući u obzir predviđene potrebe za snabdijevanjem i potrebe drugih sektora za gorivima.

#1 Scenariji bazirani na vodoniku

Očekuje se da će brodarska industrija postati najveći korisnik čistog amonijaka do 2050. godine, sa prosječnim udjelom od 46%. Očekuje se da će e-amonijak postati najprihvaćenije pomorsko gorivo na dugoročnom planu, sa prosječnim tržišnim udjelom od 35% do 2050. godine. Očekuje se i porast potrošnje plavog i e-amonijaka u brodarstvu sa 0,79 EJ u 2030. godini na 6,06 EJ do 2050. godine, čime će postati najveći korisnik amonijaka u poređenju sa drugim sektorima. Potrebna količina vodonika za snabdijevanje amonijakom mogla bi predstavljati 3,7% do 7% očekivane globalne potražnje za vodonikom do 2030. godine i 8,3% do 17,5% do 2050. godine. Dok postoji malo zabrinutosti u vezi sa tehničkim potencijalom proizvodnje vodonika zbog obnovljivih izvora energije, ključni izazov u snabdijevanju je sposobnost povećanja proizvodnje u potrebnom tempu.

Ako teretni brodovi postanu najveći korisnici čistog amonijaka, moraće se podstaći razvoj infrastrukture za snabdijevanje i pokaže liderstvo u obezbjeđivanju adekvatnog skaliranja.

#2 Scenariji bazirani na biogorivima

Očekuje se da će biogoriva, uključujući tečni biometan, postati najprihvaćenije pomorsko gorivo na dugoročnom planu. Projektuje se da će tečni biometan zauzeti prosječan tržišni udio od 34% do 2050. godine, sa varirajućim tržišnim udjelima zbog budućih cijena i ograničenja u snabdijevanju. Prosečan udio tečnog biometana će rezultirati značajnim zahtjevima za energijom, povećavajući se sa 0,5 EJ u 2030. godini na 4,58 EJ do 2050. godine. Međutim, očekivano snabdijevanje za brodarstvo se očekuje da će biti nedovoljno, što ukazuje na visoku potražnju ili veći udio brodarstva na globalnom tržištu biometana.

#3 Metanol

Očekuje se da će metanol imati manji tržišni udio u poređenju sa amonijakom i biometanom, suprotstavljajući se porastu porudžbina brodova sa dual-fuel pogonom na metanol. Do 2050. godine, kombinovani bio i e-metanol će zauzeti 13,4% ukupnih goriva za brodove. Prema projekcijama, biometanol će imati veću upotrebu (8,6%) u poređenju sa e-metanolom (4,8%), sa tržišnim udjelom od 43% do 2050. godine. To rezultira nižim zahtjevima za energijom u poređenju sa amonijakom i tečnim biometanom.

Očekivano snabdijevanje i bio i e-metanolom trebalo bi da zadovolji potražnju, ali procjene potražnje su relativno niske. Ako brodarstvo postane značajan korisnik metanola, moraće da podstakne razvoj ekonomski održivih opcija za biometanol i e-metanol.

#4 Alternativni pristup

Nakon analize različitih projekcija mješavine goriva, izvještaj identifikuje mogućnosti za dalje istraživanje, kao što su dublja analiza dinamike snabdijevanja gorivom i njihova integracija sa postojećim modelima flota, kao i saradnja između sektora kako bi se obogatilo razumijevanje višeslojnog prelaska brodarstva na zelenije horizonte.

Podsjećamo da je nedavno objavljena Maritime Forecast do 2050. godine od strane DNV-a ukazala na to da će brodarstvo imati poteškoće u obezbjeđivanju dovoljne količine gorivima sa neutralnim ugljenikom. Stoga je DNV sugerisao da je esencijalno da akteri u industriji pokažu fleksibilnost i istraže nekoliko alternativa kako bi se smanjile emisije.

“Za značajan napredak, akteri u pomorskom lancu snabdijevanja moraju preuzeti vođstvo u oblikovanju alternativnih multi-fuel strategija i podstaći investicione slučajeve kroz strateške partnere i saradnju.” –  izjavio je Charles Haskell, direktor LR Maritime Decarbonisation Hub-a.

Izvor: Safety4Sea

Podijeli vijest:

Leave a Reply