Izvor fotografije: Shutterstock.com
Takođe poznata kao „tečno zlato“, nafta je jedan od najvažnijih prirodnih resursa, jer ulazi u mnoge industrije, a po potrošnji je na prvom mjestu u odnosu na druge energente. Stoga se zemlje sa visokim rezervama nafte odlikuju geopolitičkom i ekonomskom snagom u odnosu na druge zemlje.
Kada se koristi za stvari kao što su sistemi za grijanje u domovima, vozila, pa čak i za proizvodnju električne energije, globalna potrošnja nafte iznosi nevjerovatnih 97 miliona barela svakog dana! Međutim, da li ste se ikada zapitali odakle dolazi svo ovo „tečno zlato“?
1. Venecuela – 303.806 milijardi barela
Sa više od 300 milijardi barela rezervi nafte 2021. godine, Venecuela drži titulu najvećih rezervi nafte na svijetu! Većina ove nafte nalazi se u pojasu Orinoco-a. Ovaj pojas je trenutno najveće nalazište nafte na svijetu sa procjenama na više od 200 milijardi barela!
Kada je u pitanju proizvodnja nafte, Venecuela je mnogo niže među ostalim svjetskim liderima. To je zato što je za razliku od mnogih drugih zemalja na ovoj listi, venecuelanska sirova nafta veoma teška i zahtjeva velika ulaganja u tehnologiju, radnu snagu i rafinerije za ekstrakciju.
2. Saudijska Arabija – 258.600 milijardi barela
Sa naftom koja je prvi put pogođena u Saudijskoj Arabiji u martu 1938. na naftnom polju Dammam, zapanjujuće je koliko brzo je zemlja napredovala u svojoj naftnoj industriji. Danas, Saudijska Arabija ima drugu po veličini dokazanu rezervu sirove nafte sa 267,19 milijardi barela. Dok su ove rezerve manje od Venecuele uz pristojnu maržu, Saudijska Arabija proizvodi više nego dvostruko nafte sa prosječnom proizvodnjom od preko 9.000 barela dnevno.
3. Iran – 208.600 milijardi barelaž
Sa pet najvećih polja sa više od 80 milijardi barela ukupne nafte, Iran ima treće najveće svjetske rezerve nafte od 208,6 milijardi barela. Ovo je otprilike 16% globalnih dokazanih rezervi koje su važan dio lokalne ekonomije. Konkretno, Iran je već dugi niz godina među prvih deset proizvođača i izvoznika nafte, a samo 2021. zemlja je imala stopu proizvodnje od 2,5 miliona barela dnevno.
4. Kanada – 170.300 milijardi barela
Jedan od najvažnijih ekonomskih resursa Kanade je nafta. Ogromne rezerve nafte stavile su Kanadu među vodeće svjetske proizvođače, kao i izvoznike nafte. Više od 95% ovih rezervi nalazi se u nalazištima naftnog pijeska u Alberta-i. Saskatchewan i Newfoundland takođe imaju značajne rezerve nafte i postrojenja za proizvodnju nafte.
5. Irak – 145.019 milijardi barela
Sa dokazanim rezervama od preko 140 milijardi barela do 2021. godine, iračke rezerve nafte su pete po veličini u svijetu. Procjene iz različitih izvora iznose ukupne rezerve nafte između 70 i 300 milijardi barela, u zavisnosti od toga kome vjerujete. Ono što je sigurno je da se ovo “tečno zlato” prvenstveno nalazi u četiri velika grada, Basra, Baghdad, Ramadi, i Ba’aj.
6. Kuvajt – 101.500 milijardi barela
Poslednja zemlja na ovoj listi sa dokazanim rezervama sirove nafte od preko 100 milijardi barela, Kuvajt drži oko 8% poznatih svjetskih rezervi nafte. Najveći dio nalazi se u polju Burgan koje je drugo najveće konvencionalno polje na svijetu i sadrži oko 70 milijardi barela sirove nafte.
7. Ujedinjeni Arapski Emirati – 97.800 milijardi barela
Poznati po svojim ogromnim rezervama nafte i ekonomskom prosperitetu, Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE) imaju dokazane rezerve sirove nafte od 97 milijardi barela. Od toga, većina nalazi se u Abu Dhabi-ju, a najveće pojedinačno polje je polje Zakum sa procijenjenim 66 milijardi barela nafte.
8. Rusija – 80 milijardi barela
Rusija je najveći proizvođač nafte u Evropi i među najvećim je proizvođačima nafte u svijetu, sa godišnjom proizvodnjom nafte od oko 540,7 miliona tona. Rusija ima osme najveće rezerve nafte na svijetu. Prema statističkim podacima ruskog Ministarstva prirodnih resursa iz 2005. godine, dokazane rezerve nafte u istočnosibirskom regionu Rusije procjenjuju se na više od 4,5 milijardi barela. Ministarstvo navodi i da su ukupne dokazane rezerve nafte u zemlji čak 10,9 miliona tona.
9. Libija – 48.363 milijardi barela
Sve do sredine 1900-ih, nafta nije igrala značajnu ulogu u rastu ili ekonomiji Libije. Tek 1959. godine otkriće velikih rezervi nafte u Tripolitania and Cyrenaica je dovelo do potpunog pozitivnog podizanja privrede, kao i ukupnog životnog standarda u zemlji. Od tada, zemlja je prikupila jednu od najvećih globalnih rezervi i trenutno ima impresivnih 48,36 milijardi barela u dokazanim rezervama sirove nafte.
10. SAD – 47,107 milijardi barela
Ukupna proizvodnja sirove nafte od 1970. do 2006. iznosila je 102 milijarde barela, što je otprilike 5,5 puta više od pada dokazanih rezervi. Od kada su cijene nafte dostigle vrhunac u ljeto 2008, domaća proizvodnja nafte je porasla. I ne samo to, već je 2012. proizvodnja nafte porasla za 800.000 barela, što je najveći ikad zabilježen jednogodišnji porast od početka bušenja nafte 1859. godine.
Izvor: worldatlas.com