Skip to main content
search
VijestiJadranSvijet

Trst: početna i završna tačka putovanja

By 26/04/2023July 8th, 2023Nema komentara
AAA

Izvor fotografije: Shutterstock.com

U sjeveroistočnoj Italiji Autonomna regija Friuli-Venezia Giulia graniči se sa Austrijom i Slovenijom. Metropola Autonomne regije je lučki grad Trst, grad sa više od 2000 godina istorije koji danas ima 200.000 stanovnika.
U drugom vijeku prije Hrista tadašnja svjetska sila, Rim, osvojila je područje oko današnjeg Trsta. Rimska vlast podsticala je rast grada. Krajem I vijeka poslije Hrista već je imala 12.000 stanovnika. Nakon raspada Rimskog Carstva, gradom i okolnom Istrom sukcesivno su vladali Ostrogoti, Vizantija, Lombardi i Karolinci. Nakon 180-godišnjeg venecijanskog međukraljevstva, Trst je 1382. godine došao pod zaštitu Austrije. Habsburgovci su tada odredili istoriju grada tokom više od 500 godina. Grad pripada Italiji od kraja Prvog svjetskog rata. Godine između 1947. i 1954. predviđale su kratki prekid, kada je regija privremeno djelovala kao ustavna republika pod oznakom “Slobodna teritorija Trsta” pod kontrolom saveznika. Trst je administrativno središte, sjedište biskupije i univerzitetski grad.

Svjetski poznate kompanije posluju iz Trsta i osiguravaju rad i plate stanovnicima regije.

2021. godine, regija je imala najveću kupovnu moć u Italiji sa 22.246 eura po glavi stanovnika nakon Milana, Bolzana i Bologne (izvor: Statista).

Od primorskog dijela Austrougarske, Trst se razvio u morsku luku alpskih nacija. Bilo je to u vrijeme ekonomskog procvata pod austrijskim carem Karlom VI koji je proglasio grad slobodnom lukom 1719. godine. Već u XIX vijeku luka je proširena. Banke, osiguravajuća društva, brodogradilišta i brodarska preduzeća, naknadno su se naselili u prosperitetnom gradu. Svjetski poznate kompanije kao što su “Illycaffè”, proizvođač jakih alkoholnih pića “Stock”, osiguravajuća grupa “Generali” ili grupa brodogradilišta “Fincantieri”, imaju sjedište ili proizvodne pogone u Trstu.

Oko 1900. godine, u početnoj fazi, podignute su važne zgrade koje i danas karakterišu gradsku panoramu. Velikodušno dimenzionirani trgovi, prekrasne fontane, impresivne crkvene zgrade i mnoge palate čine okolinu posebnom. Zgrade u Wilhelminian stilu, Luka Trst odredište za krstarenje sa dubinom vode od 18 metara, čini ovaj grad jednim od nekoliko dubokomorskih luka u središnjem Sredozemlju.

Kao južnoevropski mostobran na “Pomorskom putu svile“, luka igra pionirsku ulogu. Robni promet između sjeverozapadne Evrope i Azije može se skratiti za najmanje četiri dana korištenjem tršćanskih lučkih objekata. To objašnjava zašto je Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA) osigurao većinski udio u tršćanskom višenamjenskom terminalu 2020. godine. Još ranije, 2019., italijanska i kineska vlada potpisale su memorandum o razumijevanju o kineskom finansijskom učešću u modernizaciji luka Trst i Genoa. Zbog svog položaja i uslova, grad je jedna od najatraktivnijih destinacija za krstarenja koja su nam poznata na Mediteranu.

Tršćanski terminal Passeggeri SpA istovremeno prima dva velika kruzera dužine 300 metara. Iako su uslovi idealni, samo nekoliko brodova koristi grad kao početnu i završnu tačku krstarenja ili kao zaustavljanje.

Autor: Karl WP Beyer
Izvor: Cruise Turtle

Podijeli vijest:

Leave a Reply