Skip to main content
search
VijestiSvijet

Trump planira uvođenje carina od 25 odsto na čelik i aluminijum

AAA

Izvor fotografije:

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Trump u nedjelju je najavio planove za uvođenje carina od 25 odsto na sav uvoz čelika i aluminijuma, ponavljajući politiku iz svog prvog mandata. Ova mjera uključuje i uvoz metala iz Meksika i Kanade, najvećih stranih dobavljača za američko tržište čelika.

Očekuje se da će ova odluka najviše koristiti američkim proizvođačima čelika. Nezavisni ekonomisti navode da će carine omogućiti američkim kompanijama da povećaju cijene, čime će se poboljšati njihovo finansijsko stanje. Carine koje je Trump uveo tokom prvog mandata dovele su do rasta cijena čelika za devet odsto i povećale zaradu američkih proizvođača za 2,4 milijarde dolara samo u 2018. godini, prema podacima Peterson Instituta za međunarodnu ekonomiju. Istovremeno, troškovi američkih potrošača čelika porasli su za procijenjenih 5,6 milijardi dolara.

Dionice najvećeg američkog proizvođača čelika, kompanije Nucor, porasle su za 10 odsto tokom proteklog mjeseca nakon najave nove tarifne politike, a kompanija podržava Trump-ov pristup. Nucor pozdravlja prve korake predsjednika Trump-a u njegovoj agendi trgovinske politike usmjerene na zaštitu američkih interesa, izjavio je predsjednik kompanije Leon J. Topalian. Radujemo se saradnji sa predsjednikom Trump-om na sprovođenju trgovinskih zakona i jačanju američke proizvodnje.

Najava novih carina naišla je na negativne reakcije u Kanadi, koja bi mogla pretrpjeti najveće ekonomske posljedice zbog rasta uvoznih cijena na američkom tržištu. Ovo su naredne četiri godine – stalne promjene pravila igre i konstantan haos koji ugrožava našu ekonomiju, izjavio je premijer Ontarija Doug Ford.

Uvođenje ovih carina moglo bi uticati na trgovinu metalima vrijednu više od 80 milijardi dolara kada je riječ o čeliku i 30 milijardi dolara u sektoru aluminijuma. Ako carine ne budu ukinute kroz pregovore, kao što se ranije ovog mjeseca dogodilo sa carinama na Kanadu i Meksiko, američka brodogradnja će biti među najpogođenijim sektorima zbog povećanja troškova materijala. Najveći kupac američke brodograđevne industrije – američka mornarica – vjerovatno će se suočiti sa višim troškovima za nove gradnje i popravke ako carine ostanu na snazi, upozoravaju analitičari iz oblasti odbrane.

Troškovi brodogradnje će dodatno rasti, izjavio je Todd Harrison, viši saradnik u American Enterprise Institute, za Navy Times prošlog mjeseca. Kašnjenja će biti još duža. Ništa dobro ne može proizaći iz ovoga za brodogradnju – može samo pogoršati već postojeće probleme.

Carine su dio Trump-ovog plana za oživljavanje kompanije U.S. Steel, drugog najvećeg proizvođača čelika u SAD-u i nekadašnjeg simbola američke industrijske moći. U petak je Trump izjavio da će blokirati planove japanskog giganta Nippon Steel za kupovinu U.S. Steel-a, što je prethodno učinila i Biden-ova administracija u januaru. Međutim, dodao je da bi bio spreman da posreduje i arbitrira oko manje investicije japanske kompanije u američku industriju čelika.

Carine će učiniti U.S. Steel veoma uspješnim. Smatram da kompanija ima dobro rukovodstvo, rekao je Trump.

Izvori bliski kompanijama U.S. Steel i Nippon Steel rekli su za Pittsburgh Post-Gazette da su rukovodioci obije firme iznenađeni Trump-ovim planovima.

Postoji mogućnost uvođenja dodatnih carina u skoroj budućnosti. U nedjelju je Trump najavio plan za recipročna carinska opterećenja, prema kojima bi SAD uvodile carine na robu iz zemalja koje već primjenjuju carinske tarife na američke proizvode.

To neće uticati na sve, jer sa nekima već imamo slične tarife, ali one zemlje koje iskorišćavaju Sjedinjene Države moraće da računaju na reciprocitet, izjavio je Trump.

Izvor: The Maritime Executive

Podijeli vijest:

Leave a Reply