Skip to main content
search
VijestiSvijetIstaknute Vijesti

Trump uvodi prve sankcije kineskoj rafineriji i tankerima zbog trgovine iranskom naftom

AAA

Izvor fotografije: Shutterstock.com

U.S. State Department and Treasury pokrenuli su novu rundu sankcija usmjerenih na iransku naftnu trgovinu. Pored dodavanja novih tankera i njihovih operatera na listu, SAD su prvi put uvele sankcije takozvanoj “teapot” rafineriji u Kini, kao i operateru kineskog naftnog terminala zbog kupovine i skladištenja iranske sirove nafte sa plovila pod sankcijama.

Prema podacima State Department, “teapot” rafinerije su privatne kineske rafinerije koje predstavljaju glavne kupce iranske nafte. SAD navode da je Kina ubjedljivo najveći uvoznik iranske nafte, naglašavajući da su ove sankcije dio “maksimalnog pritiska” predsjednika Trump-a kako bi se iranski naftni izvoz, uključujući isporuke Kini, sveo na nulu.

Američke vlasti tvrde da je kineska kompanija Shandong Shouguang Luqing Petrochemical Co., sa sjedištem u provinciji Shandong, još sredinom 2022. godine identifikovana kao kupac iranske nafte povezane sa iranskom vojskom i vojnim snagama.

Prema podacima američke administracije, kompanija Luqing Petrochemical kupila je milione barela iranske nafte u vrijednosti od približno pola milijarde dolara. Nafta je transportovana pomoću plovila iz takozvane “sive flote”, od kojih su neka već sankcionisana zbog prevoza iranske nafte povezane sa Hutima. Tačnije, SAD su identifikovale tankere Mehle (pod panamskom zastavom) i Kohana (koji je kasnije preimenovan u Limas i sada plovi pod zastavom Gvajane), koji su pod sankcijama Biden-ove administracije od januara 2024. zbog transporta nafte u ovu rafineriju.

State Department je takođe sankcionisao Huaying Huizhou Daya Bay Petrochemical Terminal Storage, kineski naftni terminal za koji se navodi da kupuje i skladišti iransku sirovu naftu sa plovila pod sankcijama.

Lista sankcionisanih tankera proširena je sa još osam brodova za koje SAD tvrde da prevoze iransku naftu u kineske privatne rafinerije, koristeći pri tom obmanjujuće brodarske metode, uključujući manipulaciju sistemom automatske identifikacije (AIS). Među sankcionisanim brodovima su Natalina 7 (pod zastavom Komora), Catalina 7, Aurora Riley i Viola (svi pod panamskom zastavom), Montrose (pod zastavom San Marina), Volans i Brava Lake (oba pod zastavom Barbadosa), kao i Titan (trenutno bez zastave).

SAD povezuju dio ovih transakcija sa finansiranjem pobunjeničkih snaga Huta u Jemenu, koje podržava Iran. Takođe se navodi da su neke transakcije korišćene za finansiranje iranskog Ministarstva odbrane i logistike oružanih snaga (MODAFL).

U ovoj rundi sankcija, OFAC uvela je restrikcije za ukupno 19 entiteta i plovila. Među sankcionisanim subjektima nalaze se brodarske kompanije i operateri registrovani u Hong Kong, Liberia, China, the Seychelles, Panama, i British Virgin Islands.

Izvor: The Maritime Executive

Podijeli vijest:

Leave a Reply