Izvor fotografije: Shutterstock.com
Prošle nedjelje Evropska komisija (EK) je objavila da neće obnoviti CBER i da je njen pregled uredbe pokazao da je imala ograničen učinak.
„S obzirom na mali broj i profil konzorcijuma koji spadaju u djelokrug CBER-a, CBER donosi ograničene uštede troškova usklađenosti prevoznicima i igra sporednu ulogu u odluci prevoznika o saradnji. Nadalje, tokom razdoblja evaluacije, CBER više nije omogućavao manjim prevoznicima da međusobno sarađuju i nude alternativne usluge u konkurenciji sa većim prevoznicima“.
Linerlytica, međutim, tvrdi: “Prevoznici i njihovi klevetnici su pretjerali sa uticajem isteka EU CBER-a 25. aprila 2024. na tržište linijskog prevoza. Od 43 konzorcijuma koji su radili u Evropskoj uniji 2020. godine, samo 13 se zaista kvalifikuje za grupno izuzeće, dok preostali konzorcijumi premašuju gornju granicu od 30% tržišnog udjela uključujući svaki od tri globalna saveza (2M, OCEAN i THE Alliance).”
Prevoznici koji posluju u konzorcijumima izvan CBER-a i dalje će morati sami da procjenjuju svoje konzorcijume kako bi bili sigurni da su u skladu sa antimonopolskim propisima EU, rekli su iz konsultantske kuće.
Raskid CBER-a ojačaće sadašnje saveze, a ne oslabiti ih sa još manjom vjerovatnoćom da će THE Alliance i OCEAN Alliance završiti prije isteka ugovora 2027., rekla je Linerlytica, ne objašnjavajući razloge koji stoje iza ovog stajališta.
Međutim, predsjednik i glavni izvršni direktor World Shipping Council-a (WSC), John Butler, rekao je: “Prelaz na opšta antimonopolska pravila EU stvoriće razdoblje nesigurnosti dok se prevoznici prilagođavaju novoj pravnoj strukturi. Uprkos tome, sporazumi o dijeljenju plovila ostaće potpuno zakoniti i podržani kao način za prevoznike da osiguraju efikasan i održiv prevoz za Evropu.”
Očekuje se da će drugi regulatori u Aziji i SAD-u slijediti primjer EU u vezi sa antimonopolskim propisima, iako do sada nije objavljena nikakva najava.
Izvor: Seatrade Maritime