Izvor fotografije: maritime-executive.com
Američki uvoznici počinju da odlažu ili otkazuju narudžbine iz Kine zbog nove carine od 145 odsto koju je uvela Bijela kuća, a pojedine američke firme bi mogle čak i da napuste robu u lukama jer nisu u mogućnosti da plate dodatne dažbine – uprkos obećanju administracije da će roba koja je već u tranzitu biti izuzeta.
Čak i prije posljednjeg povećanja, kineski proizvođači su se suočavali sa carinom od 20 odsto, uvedenom ranije od strane SAD-a. Mnogi su već snižavali cijene na minimum koji i dalje omogućava poslovanje, kako bi ublažili negativan uticaj. „Ovo je tačka prekida,“ rekao je Chen Qingxin, vlasnik fabrike igračaka, za Wall Street Journal. „Nema više prostora za poslovanje, ni za jednu ni za drugu stranu.“
S obzirom na faktičko udvostručenje veleprodajnih troškova, američki trgovci već počinju da otkazuju ili odlažu narudžbine. Prema pisanju Bloomberga, Amazon je ove sedmice počeo da povlači porudžbine i već je otkazao isporuke sezonske robe poput klima-uređaja, ležaljki i trotineta.
Kineski izvoznici takođe se prilagođavaju novonastaloj situaciji. „Sve fabričke porudžbine su obustavljene. Sva roba koja nije utovarena biće otkazana, a roba koja je već na putu moraće da se ponovo cijeni,“ rekao je jedan rukovodilac proizvodnje za South China Morning Post. „Gubitak po svakom kontejneru sada je veći od profita koji smo ranije ostvarivali na dva.“ Dodao je da je njegova kompanija već obaviještena od strane najmanje jednog američkog klijenta da će roba biti napuštena u luci jer, zbog carina, njena prodaja više nije isplativa.
„Glavni trend koji trenutno vidimo jeste da pošiljaoci odbijaju da preuzmu svoju robu,“ izjavio je za CNBC konsultant za lance snabdijevanja Joseph Esteves. „Mnoge od tih kompanija su finansijski zadužene. Nemaju obrtni kapital niti gotovinu. Jednostavno ne mogu da prihvate ove nove carine i da čekaju šta će se dalje desiti.“
Visoke carine na kinesku robu mogle bi natjerati američke uvoznike da diverzifikuju svoje lance snabdijevanja, okrećući se alternativnim tržištima poput Kambodže i Vijetnama, koji su već popularni u okviru strategije diversifikacije poznate kao „Kina plus jedan“. Ipak, prema mišljenju pojedinih stručnjaka, vrlo je mala vjerovatnoća da će se proizvodnja jeftine robe za potrošače vratiti u SAD.
„Apsolutno se neće vratiti u Sjedinjene Države,“ izjavio je Casey Barnett, predsjednik Američke privredne komore u Kambodži, za CNBC. „Ne mogu da zamislim da će Amerikanci htjeti da sjede i šiju donji dio trenerke satima.“
Kina je, sa svoje strane, uvela kontramjere u vidu carine od 84 odsto na američku robu, a očekuje se da će povećani troškovi najviše pogoditi poljoprivredne proizvođače, naročito farmere koji uzgajaju soju. Američki proizvođači takođe bi mogli osjetiti posljedice usporavanja potražnje. U Kaliforniji, kompanija Haas Automation – jedan od vodećih proizvođača CNC mašina – saopštila je da smanjuje zapošljavanje, proizvodnju i prekovremeni rad zbog „drastičnog pada potražnje za našim alatnim mašinama, kako na domaćem, tako i na inostranom tržištu.“
Izvor:maritime-executive.com