Skip to main content
search
VijestiSvijet

Velika Britanija predstavila novu pomorsku strategiju

AAA

Izvor fotografije: Shutterstock.com

Britanski ministar za pomorstvo Mike Kane predstavio je novu strategiju za naredne faze dekarbonizacije pomorskog sektora Ujedinjenog Kraljevstva. Politika, izložena Donjem domu britanskog parlamenta, nadovezuje se na napore IMO-a, ali takođe uvodi fokus na manja plovila i specifične podsektore koji, prema ocjeni vlade, moraju aktivno učestvovati u postizanju klimatskih ciljeva.

U dokumentu se navodi da je domaći pomorski sektor Ujedinjenog Kraljevstva 2019. godine proizveo oko osam miliona tona ugljen-dioksid ekvivalenta, uzimajući u obzir čitav životni ciklus emisija. Vlada je već pokrenula široko postavljeni Plan promjena, a sada želi da dodatno uključi i preostale segmente sektora u usklađivanje sa širim klimatskim politikama.

Prateći ciljeve IMO-a, Velika Britanija definiše sopstveni pravac: nultu emisiju gasova staklene bašte (GHG) u životnom ciklusu goriva u domaćem pomorstvu do 2050. godine. Postavljeni su i međuciljevi – smanjenje od najmanje 30% do 2030. i 80% do 2040. u odnosu na nivo iz 2008.

Ključne mjere predviđaju proširenje britanske šeme trgovine emisijama (UK ETS) na emisije iz domaće pomorske plovidbe, počev od 2026. godine. Paralelno s tim, Velika Britanija će na globalnom nivou, kroz IMO, zagovarati uvođenje sistema naplate emisija od 2027. godine. Vlada planira, nakon dodatnih konsultacija tokom sljedeće godine, da uvede domaću regulativu o gorivima kako bi podstakla prelazak na goriva i izvore energije s nultom ili neto-nultom emisijom gasova staklene bašte. Takođe se razmatraju dodatne mjere za smanjenje emisija brodova tokom boravka u lukama.

Jedna od novina je širenje strategije i na manja plovila, ispod 400 bruto tona. Vlada prepoznaje izazove, posebno u sektoru ribarskih brodova, dok se brodovi za podršku vjetroelektranama na moru navode kao potencijalni lideri transformacije. U tom kontekstu, pokrenut je poziv za dostavljanje dokaza kako bi se započeo razvoj specifične politike.

Dodatno, biće sprovedena analiza napora u lukama. Posebno će se razmatrati da li luke već imaju planove za dekarbonizaciju i kako su pozicionirane u širem okviru ekološke održivosti.

Iako vlada priznaje da su predstojeći koraci izazovni za pomorski sektor, ističe i potencijalne koristi – od investicija do otvaranja novih ekonomskih prilika. Konzervativne procjene govore da bi dekarbonizacija pomorskog sektora mogla doprinositi od 130 do 180 miliona funti bruto dodate vrijednosti, te otvaranju između 1.400 i 2.100 radnih mjesta godišnje do 2050. godine.

Britanska Pomorska komora pozdravila je objavljivanje nove strategije, ističući da je riječ o neophodnom nasljedniku Plana za čisto pomorstvo iz 2019. godine.

„Vladina strategija sada mora biti propraćena konkretnim regulatornim okvirom, tehnologijom i infrastrukturom – uključujući revoluciju napajanja sa obale – kako bi se podržala zelena tranzicija britanskog pomorstva, uz jasne koristi za pomorske zajednice i širu ekonomiju“, poručio je izvršni direktor Pomorske komore, Rhett Hatcher. „Radujemo se saradnji sa vladom na ovom važnom putu ka čišćem i otpornijem pomorskom sektoru u Ujedinjenom Kraljevstvu.“

Izvor: The Maritime Executive

Podijeli vijest:

Leave a Reply