Izvor fotografije: Shutterstock.com
Problemi prekomjernog turizma već dugo opterećuju Veneciju, zbog čega su gradske vlasti preduzele mjere za kontrolu priliva posjetilaca. Prva takva mjera, naplata ulazne takse za jednodnevne turiste, stupila je na snagu prošle godine. Sada grad uvodi novi online portal putem kojeg će turisti moći kupiti svoje dnevne karte za posjetu Veneciji.
Tokom glavne turističke sezone, broj posjetilaca u starom gradskom jezgru Venecije često premašuje broj stanovnika, kojih prema zvaničnim podacima italijanskog Instituta za statistiku ima oko 53.000. Ova neravnoteža uzrokuje pretrpane ulice i gužve koje ozbiljno utiču na kvalitet života lokalnog stanovništva i prirodno okruženje grada. Kao odgovor na ove izazove, Venecija je u septembru 2023. godine donijela odluku o uvođenju ulazne takse od pet eura, koja je zvanično stupila na snagu 25. aprila 2024.
Sada će posjetioci moći unaprijed registrovati svoj jednodnevni boravak i platiti ulaznu taksu putem novog online portala, čime će se olakšati sprovođenje i kontrola ove mjere.
Nova pravila će se primjenjivati na ukupno 54 dana tokom godine.
Prema informacijama portala Travelnews, naplata ulazne takse odnosi se na period kada se očekuje najveći broj turista. To uključuje dane od Velikog petka do prvog vikenda u maju (od 18. aprila do 4. maja), kao i vikende između drugog majskog vikenda i 27. jula. Takođe, ulazna taksa će se naplaćivati i na italijanski nacionalni praznik 2. juna. Taksa će se primjenjivati svakog dana u periodu od 8:30 do 16:00 sati.
Na zvaničnoj web stranici grada objavljeno je da će od 2025. godine biti uveden popust za raniju kupovinu. Posjetioci koji taksu plate najmanje četiri dana prije dolaska platiće pet eura, dok će oni koji plate u tri dana prije dolaska morati izdvojiti deset eura. Nakon uplate, turisti će dobiti potvrdu u obliku QR koda koji će moći preuzeti na telefon i pokazati prilikom kontrole. Oni koji ne budu mogli predočiti validan QR kod rizikuju novčane kazne od 50 do 300 eura.
Od plaćanja takse izuzeti su vlasnici vikendica, gosti koji noće u Veneciji i učesnici sportskih događaja.
Osim ulazne takse, Venecija uvodi i druge mjere kako bi ograničila turističke gužve. Od 1. juna 2024. godine, turističke grupe koje broje više od 25 osoba više neće moći posjećivati grad u pratnji vodiča. Takođe, zabranjena je upotreba zvučnika tokom turističkih obilazaka, kako bi se smanjila buka i osigurala prijatnija atmosfera za stanovnike i posjetioce, naročito na lokacijama poput Murana, Burana i Torčela.
Prema pisanju nedjeljnika Zeit, turističkim grupama je zabranjeno duže zadržavanje u uskim ulicama i na mostovima, kako bi se izbjeglo dodatno zakrčenje saobraćaja u istorijskom centru grada.
Već godinama kritike su usmjerene ka turizmu s kruzera, jer takvi posjetioci uglavnom ne troše mnogo novca u gradu, ali ostavljaju velike količine otpada. Zbog toga je od sredine 2021. godine direktan ulazak kruzera u venecijansku lagunu zabranjen. Ova odluka donesena je jer talasi koje kruzeri stvaraju ugrožavaju temelje grada i narušavaju osjetljivu ekološku ravnotežu lagune.
Kako navodi Süddeutsche Zeitung, zabrana se odnosi na kruzere i teretne brodove težine preko 40.000 tona.
Kako bi bolje upravljala turističkim gužvama, Venecija je još 2021. godine uspostavila digitalni kontrolni centar. Ovdje se u realnom vremenu prikazuju podaci o broju i tipu brodova na gradskim kanalima, stanju na javnim parkinzima, kao i snimci s nadzornih kamera raspoređenih širom grada.
Sistem takođe bilježi broj ljudi koji dnevno ulaze i izlaze iz Venecije, kao i njihovo porijeklo – iz kojih zemalja ili italijanskih regija dolaze. Takođe omogućava analizu njihovog kretanja unutar grada.
Ovaj nagrađivani sistem, koji je koštao oko tri miliona eura, predstavlja osnovu za primjenu i nadzor nove ulazne takse.
Izvor: travelbook.de