Izvor fotografije: Naeblys / Shutterstock.com
Direktiva o ETS zahtijeva od vlasnika brodova da godišnje kompenzuju zagađujuće emisije koje proizvode. Novi poreski sistem vjerovatno bi mogao natjerati brodarske kompanije da preusmjere saobraćaj na neevropske luke, prema konkurentnim lukama smještenim u sjevernoafričkim zemljama, gdje se direktiva EU ne bi primjenjivala ili bi se primjenjivala samo djelimično. “Da li će italijanske institucije i politika uspjeti da promjene vrijeme u okviru EU?” – Ovo se navodi u manifestu koji su lansirale institucije, operateri, sindikati i industrija kako bi odbranili luku Gioia Tauro od rizika da ponovo postane pusta.
U nastavku pogledajte tekst Manifesta:
“Da li će se Gioia Tauro zatvoriti? Da li će italijanske institucije i politika uspjeti da promjene vrijeme u EU, koja, u okviru paketa “Fit For 55”, nameće smanjenje emisija u atmosferu, čak i u pomorskom sektoru, i donijela je Direktivu br. 2023/959 ETS, koja zahtijeva da vlasnici brodova godišnje kompenzuju zagađujuće emisije.
Ovo je pitanje koje muči one koji vjeruju da bi Gioia Tauro mogla biti u riziku od zatvaranja za nekoliko mjeseci, ili barem u riziku od drastičnog smanjenja zaposlenosti i investicija, zbog novog poreskog sistema koji bi vjerovatno mogao natjerati brodarske kompanije da preusmjere saobraćaj na neevropske luke.
Opasnost je zaista blizu, već vidimo znakove toga u trgovinskim novinama, a nedostatak konkretnog senzibiliteta za ovu temu je zabrinjavajući.
Luka Gioia Tauro, najveća u Italiji za pretovar, koja se ove godine priprema da obori rekord u rukovanju kontejnerima u svojoj kratkoj, ali intenzivnoj istoriji, mogla bi se pretvoriti u “pustinju”.
Odbrana životne sredine od aktuelnih klimatskih promjena je obaveza država i pojedinaca, ali to mora biti učinjeno zajedno, ponovnim pokretanjem akcija sa maksimalnom odgovornošću. Jer, ne možemo prihvatiti drastične mjere u Evropi da bismo manje zagađivali, a nema mjera u lukama koje su direktno konkurentne evropskim lukama, smještenim na drugoj strani Mediteranskog basena.
Prihvatanje svega ovoga značilo bi ne samo neuspjelo postizanje ciljeva postavljenih u Evropi, već i zatvaranje očiju pred nelogičnim i iracionalnim mjerama, sa razornim posledicama po ekonomiju, zaposlenost i, prije svega, logistički potencijal Italije i Evrope. Ono što luka Gioia Tauro danas predstavlja svima je jasno: gotovo 4.000 zaposlenih u direktnim i indirektnim poslovima, skoro 50% privatnog BDP-a Calabria-e, najveća logistička platforma u Italiji i južnoj Evropi, jedan od najvećih lučkih centara na Mediteranu. Ozbiljno kažnjavanje luke kao što je Gioia Tauro, koja je u punom oporavku, značilo bi podrivanje Calabria-e i juga, i oslabljivanje čitave zemlje.”
Izvor: corrieremarittimo.it