Izvor fotografije: Shutterstock.com
Na koji god segment usmjerili pažnju i bez obzira na način obrade podataka, jasno je da je brodarstvo u vlasništvu Grčke ključni zupčanik u mašinama globalne trgovine.
Pomorski saobraćaj obuhvata više od 72% spoljne trgovine Evropske unije. Za ključne proizvode kao što su hrana, energija i sirovine, preko 80% ukupnog obima spoljne trgovine EU odvija se morem. U ovu kategoriju spadaju i proizvodi poput pirinča (90%), žitarica (86%), đubriva (86%), kafe, čaja i začina (83%), masti i ulja životinjskog i biljnog porijekla (83%), sintetičkih tkanina (83%) i određenih metala (nikl, aluminijum, bakar), pri čemu se više od 97% ovih tereta prevozi morem. Slično kao u globalnom trgovinskom kontekstu, proizvodi koji se prevoze u sektoru rasutog/trampskog prevoza čine većinu tereta koji prolazi kroz luke Evropske unije.
Prema podacima Union of Greek Shipowners, grčki brodovlasnici kontrolišu preko 70% ukupnog kapaciteta flote EU, što omogućava snabdijevanje ključnim dobrima i vitalnim materijalima. Pored toga, grčki brodovlasnici kontrolišu 80% balkova, 73% tankera, 85% LNG brodova i 17% kontejnerskih brodova pod jurisdikcijom Evropske unije.
Više od trećine flote u vlasništvu Grčke nosi zastavu države članice Evropske unije, dodatno pojačavajući dodatnu vrijednost ovog sektora za evropsku ekonomiju.
Grčko brodarstvo ima ključnu ulogu u osiguravanju neprekidnih energetskih snabdijevanja za evropske zemlje. Države članice Evropske unije isključivo zavise od uvoza za svoje potrebe za naftom i prirodnim gasom.
Detaljnije, Evropska unija uvozi:
– 91,7% svojih potreba za naftom i naftnim derivatima,
– 83,4% svojih potreba za prirodnim gasom, i
– 37,5% svojih potreba za čvrstim mineralnim gorivima, pri čemu većina ovih količina dolazi putem pomorskog transporta.
Očekuje se da će uvoz pomorske energetike, u skladu sa politikom EU (kao što su RePowerEU / Zeleni industrijski plan), koje teže diverzifikaciji izvora energije uslijed geopolitičkih kretanja, dodatno porasti u narednim godinama.
Brodovi će takođe prevoziti većinu novih zelenih proizvoda i alternativnih goriva širom svijeta. Dodatno, pomorski transport na kratkim udaljenostima (SSS) igra značajnu ulogu u osiguravanju tokova trgovine unutar Evropske unije, između država članica Evropske unije i susjednih trećih zemalja.
Procijenjuje se da je 2021. godine putem pomorskog transporta na kratkim relacijama prevezeno preko 1,8 milijardi tona roba, skoro 100 miliona tona više nego prethodne godine.
Pomorski transport na kratkim relacijama ostaje jedan od ekološki najprihvatljivijih načina transporta, omogućavajući rasterećivanje drumskih puteva.
“Neophodno je očuvati njegovu konkurentnost kako bi se izbjegao prelazak na drumski transport, što bi imalo negativan uticaj na evropsku ekološku strategiju.”, istakao je menadžment Union of Greek Shipowners.
Izvor: Newmoney.gr