Izvor fotografije: Shutterstock.com
Prema Global Maritime Forum (GMF), više od četiri miliona “zelenih” radnih mjesta moglo bi biti stvoreno u globalnoj brodskoj industriji u narednim decenijama kako se podsticaj za dekarbonizaciju bude pojačavao.
U novom izvještaju, koalicija industrije sugeriše da će prelazak pomorskog sektora na goriva sa nultom emisijom biti ključan za generisanje novih radnih mjesta. Ako, tranzicija bude išla kako se očekuje, broj zaposlenih u brodskoj industriji i pomorskom lancu snabdijevanja mogao bi se udvostručiti sa dva miliona na četiri miliona do 2050. godine. Kritične prilike se očekuju u tri glavne oblasti – naime, proizvodnja obnovljive energije, proizvodnja vodonika i proizvodnja e-goriva.
Većina novih radnih mjesta – između 1,5 miliona i tri miliona – mogla bi biti stvorena tokom 2030-ih, decenije za koju industrija smatra da će biti ključna u nastojanju da se smanje emisije iz brodarstva. Tokom tog perioda, usvajanje alternativnih goriva značajno će se proširiti, pri čemu će e-goriva bazirana na vodoniku zauzeti vodeću poziciju.
Projekcije pokazuju da bi potražnja brodarstva za e-gorivima mogla brzo porasti na preko 500 miliona tona do 2040. godine, dostižući 600 miliona tona do 2050. godine. Da bi se zadovoljila ta potražnja, biće potrebno dodatnih 2.000 GW kapaciteta za proizvodnju obnovljive energije iz vjetra i sunca i 1.000 GW kapaciteta za proizvodnju vodonika do 2050. godine.
Ogromne investicije, koje se mjere u trilionima dolara, biće potrebne za podršku razvoju obnovljive infrastrukture, proizvodnje vodonika i proizvodnih postrojenja za e-amonijak za brodarstvo. Ovaj talas kapitalnih investicija imaće dramatičan uticaj na stvaranje zelenih radnih mjesta i ima potencijal da donese koristi široj ekonomiji.
„Analiza pokazuje ogromnu mogućnost za stvaranje velikog broja visoko kvalifikovanih zelenih radnih mjesta, u ovom slučaju pokretanih jednim gorivom. Mnoga od tih radnih mjesta će biti prenosiva i na druge sektore – podržavajući dalju dekarbonizaciju izvan brodarstva,“ rekao je Jesse Fahnestock, direktor dekarbonizacije u GMF-u.
Najznačajniji doprinos ukupnom stvaranju radnih mjesta je izgradnja kapaciteta za obnovljivu energiju koja stvara radna mjesta u tri glavna tržišta. Prvo je proizvodnja komponenti iz sirovina, drugo je izgradnja i instalacija infrastrukture za proizvodnju. Poslednji izvor je u operacijama i održavanju postrojenja.
Tokom 2040-ih, broj radnih mjesta je manje jasan zbog nesigurnosti u troškovima obnovljivih izvora i intenzitetu rada. Broj radnih mjesta opada u poređenju sa 2030-im godinama kako se stopa raspoređivanja obnovljivih izvora energije smanjuje.
Značajna uloga koju goriva sa nultom emisijom mogu igrati u stvaranju radnih mjesta nudi dodatne podsticaje za brodarsku industriju, koja je trenutno odgovorna za tri posto globalnih emisija CO2, da dekarbonizuje.
Izvor: The Maritime Executive