Izvor fotografije: Zigmunds Dizgalvis / Shutterstock.com
Rastuće cijene LNG-a i mogući kraj ključnog ugovora o tranzitu gasa kroz Ukrajinu podgrijali su zabrinutost da bi Evropa mogla da se suoči sa još jednom ozbiljnom energetskom krizom. Sjećanja na tržišne šokove izazvane ruskom invazijom na Ukrajinu 2022. godine još su svježa, a analitičari upozoravaju na potencijalne izazove u nadolazećim mjesecima.
Rast cijena posljednjih sedmica vratio je strahove među trgovcima energijom i evropskim vladama. U novembru je cijena LNG-a dostigla gotovo 49 eura po megavat-satu, što je najviši nivo u posljednjih godinu dana.
Iako su protekle dvije zime bile blaže, što je omogućilo stabilnije energetske tokove, hladan početak novembra doveo je do većeg korišćenja grijanja i povećane potražnje za gasom. Međutim, trenutne cijene su daleko ispod onih zabilježenih tokom vrhunca krize 2022. godine, kada je Evropa pokušavala da prekine zavisnost od ruskog gasa.
Od 2021. godine, učešće ruskog gasa u evropskom uvozu značajno je opalo, sa 40 na svega 9 posto u 2023. godini. Ipak, prema podacima Centra za istraživanje energije i čistog zraka, uvoz ruskog LNG-a u EU porastao je za skoro 5 posto u protekloj godini, čineći 18 posto ukupnog uvoza gasa.
Austrija je nedavno obustavila uvoz ruskog gasa nakon pravnog spora s Gazprom-om, dok su Slovačka i Mađarska jedine zemlje koje još uvijek dobijaju ruski gas iz gasovoda. Ipak, petogodišnji ugovor između Gazprom-a i ukrajinske kompanije Naftogaz o tranzitu gasa kroz Ukrajinu ističe krajem 2024. godine. Kijev je jasno stavio do znanja da neće produžiti ovaj aranžman, što bi moglo dodatno zakomplikovati situaciju.
LNG već igra ključnu ulogu u evropskom energetskom miksu. Njegovo učešće u potrošnji poraslo je na 34 posto, što je dvostruko više nego prije ruske invazije. Analitičari poput Ed Coksa iz ICIS-a vjeruju da će LNG moći da zadovolji evropske potrebe, čak i u slučaju prekida tranzita kroz Ukrajinu. Međutim, upozorava se na mogućnost rasta cijena zbog konkurencije na globalnom tržištu, posebno s azijskim potrošačima.
Novoizabrani predsjednik SAD-a Donald Trump obećao je povećanje proizvodnje LNG-a, što bi moglo otvoriti vrata velikom trgovinskom sporazumu između Evrope i Washington-a. Cox ističe da će Evropa moći da obezbijedi dovoljne količine LNG-a, ali uz značajan rizik od viših cijena.
Izvor: poslovni.hr