Izvor fotografije: Shutterstock.com
Pojava softvera koji koriste AI tehnologiju, kao što je Chat GPT, u velikoj mjeri može transformisati način na koji, kako javni, tako i privatni sektor upotrebljava podatke u cilju uočavanja rizika i prilika u globalnom trgovačkom sistemu vrijednom 32 trilliona dolara.
Tokom pandemije, vladine agencije i industrijski sektori, poput sektora za pružanje usluga iz domena finansija i telekomunikacija, vrlo brzo su usvojili machine-learning alate. Međutim, mnogi još uvijek kaskaju za ovim promjenama i koriste zastarjele analogne sisteme i transakcije zasnovane na tradicionalnim papirnim nalozima.
Nakon tri godine od istorijskog prekida normalnog odvijanja trgovinskih tokova, AI tehnologija i modeli za učenje jezika, pojavljuju se u pravom trenutku, kako bi olakšali rad kompanija i vlada i upravljanje zamršenim lancima snabdijevanja na svijetskom nivou.
“Dugoročno gledano, očekujemo precizne analize i prognoze, vođene integrisanom bazom podataka prikupljenom tokom svake faze u jednom lancu snabdijevanja.” – rekla je Julie Gerdeman, glavni izvršni direktor za procjenu rizika u lancu snabdijevanja kompanije Everstream Analytics i dodala: “Sve ovo uticaće na automatizaciju procesa donošenja odluka, a kako bi se time smanjili rizici i prekidi, što će dovesti do uspostavljanja fleksibilnih, održivih i lako prilagodljivih lanaca snabdijevanja.”
AI tehnologija i softveri koji rade po ovom principu, uveliko mogu pomoći organizacijama i pojednostaviti trade-data i njihovu analizu na načine koji olakšavaju obavljanje međunarodne trgovine – kao jednog složenog i teškog posla, ali svakako, glavnog pokretača svijetske ekonomije.
Privatne trade-data kompanije, kao što je ImportGenuis sa sjedištem u Scottsdale-u, Arizona, koristi machine-learning alate, poput Amazon SageMaker za prepoznavanje carinskih obrazaca, skeniranje regulatornih dokumenata, prevođenje stranih jezika za izradu jasnih i tačnih trade-data, koje je lako pretražiti i analizirati.
Iako, vještačka inteligencija uzrokuje poremećaje u mnogim industrijama, potencijal za promjene u trgovini je posebno velik. To je zato što je prethodnih pet godina globalizacije uglavnom bilo usmjereno na smanjenje prepreka slobodnom protoku robe, usluga i investicija. U slijedećoj fazi, konstantno povećanje prepreka poput carina, sankcija i geopolitičke nesigurnosti testiraće čak i najiskusnije logističke timove u upravljanju novim složenim zadacima.
“Polažu se velika očekivanja u AI tehnologiju, koja, u poslednje vrijeme postaje jedna od glavnih tema.” rekao je Jake Colvin, predsjednik National Foreign Trade Council-a, sa sjedištem u Washinton-u.
Jedno od područja gdje primjena vještačke inteligencije može imati veliki uticaj je pomoć kompanijama i vladama da bolje razumiju promjene u globalnom vrijednosnom lancu.
Vještačka inteligencija jednog dana može smanjiti vrijeme potrebno za istraživanje i izradu trgovinskih sporazuma i brzo i tačno izračunavanje obaveza za isporučenu robu. Međutim, postoje jasna ograničenja tehnologije, a neki aspekti međunarodne trgovinske politike jednostavno se ne mogu zamijeniti AI tehnologijom.
Tačnost podataka takođe ostaje ključna prepreka za primjenu vještačke inteligencije zbog postojećih praznina i nesuglasica u trgovinskim statistikama. Šverc, pretovar i drugi neprijavljeni trgovinski tokovi i dalje predstavljaju značajan izazov, što se vidi i kroz nedostatak trgovinskih podataka iz Rusije, Bjelorusije i Ujedinjenih Arapskih Emirata, koji su prestali da objavljuju statistike nakon invazije nad Ukrajinom.
Izvor: japantimes.co.jp