Skip to main content
search
VijestiJadran

Etnografski muzej u Splitu otvara izložbu pod nazivom “Tuć‘more” – Zašto je hljeb pomoraca „sa sedam kora“

AAA

Izvor fotografije: Solodovnikova Elena / Shutterstock.com

U Splitu, sutra 12. oktobra 2023. godine, biće otvorena izložba stogodišnjice istorije muzeja u ovoj dalmatinskoj prijestonici, uz učešće Etnografskog muzeja Split i Hrvatskog pomorskog muzeja. Naziv izložbe je “Tuć‘more“, i to je prvi njihov zajednički izložbeni projekat koji govori o trgovačkoj mornarici, životu pomoraca i shvatanju pomorske privrede kod lokalnog stanovništva i specifičnosti društvenog uticaja pomorske zajednice.

Autorice ove izložbe, Ivana Vuković i Petra Blažević, vodile su se idejom da prikažu pomorce i njihov život onakvim kakav je stvarno bio i kakav danas jeste (još uvijek, uprkos velikim promjenama).

Ono što se zvanično zove (i kako u prospektim izložbe piše) „kulturno-antropološka analiza sa interpretacijom muzejske i arhivske građe iz minulih stoljeća“, zapravo je rezultat istraživanja iskustva mora, ili, kako je najavljeno: „izložba donosi višeglasje-more nije samo doživljaj ljepote, otkrivanja i odmora, nego i doživljaj opasnosti, tragedije te transcendencije“.

Mada to nije u programu izložbe niti ima dodirnih tračaka sa samom idejom autorica ove izložbe, svakako je pravi trenutak za podsjećanje na jednu važnu izjavu profesora dr. Nadana M. Petrija iz Hrvatskog društva za pomorsku, podvodnu i hiperbaričnu medicinu u Splitu, koji je svojevremeno govorio o njegovom viđenju „druge strane“, one manje romantične, kada je život pomoraca u pitanju: „Premda sam svoju medicinsku karijeru posvetio ljudima od mora, onima koji žive i trpe za more i zbog njega, rade na moru, u bespućima plave ravnice, nikad nisam saznao odgovor na pitanje svih pitanja: koja je od sedam kora pomorskog hljeba najteža, najtvrđa, najgorča? A zar ima i takve kore, zar nisu sve jednako tvrde i gorke?“

Ova važna izložba pod simboličnim imenom“Tuć‘more“, postavila je ista pitanja i daje mnoge odgovore na ove vječne dileme.

Jedno je sigurno: o moru, životu na moru i sa morem, najbolje govore pomorci, oni koji ne poznaju granice, ali i oni kojima je i „prst u moru“ veza sa cijelim svijetom.

Ako postoji kosmopolitska profesija, to je profesija pomorca, zato je to važno istaći, u duhu ove izložbe, u vremenima koja treba da potvrde tu istinu i daju nadu da dobro uvijek čeka na kraju svih loših vremena i oluja. Kao mirna luka pomorca što čeka, na kraju dugog puta.

pomorstvo.info

Podijeli vijest:

Leave a Reply