Skip to main content
search
VijestiSvijet

Poslovni potencijal za pogon na vjetar raste sa stupanjem na snagu propisa o dekarbonizaciji

AAA

Izvor fotografije: I am from Mykolayiv / Shutterstock.com

Pogon na vjetar nudi održivu opciju za dekarbonizaciju u pomorstvu, ali je potrebno dodatno raditi na prilagođavanju ugovora o zakupu brodova njegovoj primjeni, navodi NorthStandard.

FuelEU Maritime stupa na snagu u januaru 2025. godine, a pogon na vjetar trenutno je jedina tehnologija koja prema ovom propisu ima faktor nagrađivanja. Brodovi koji koriste takve tehnologije dobiće kredite za smanjenje intenziteta emisija gasova sa efektom staklene bašte (GHG) u potrošnji energije na brodu.

Podaci koje su obezbijedili naši članovi i kompanije koje razvijaju tehnologiju jedara pokazuju dokazano smanjenje potrošnje goriva i emisija kada se primjenjuje tehnologija pogona na vjetar.

Član NorthStandard-a, kompanija MC Shipping, prije više od godinu dana je instalirala dva WindWings® sistema kompanije BAR Technologies na svom balkeru Pyxis Ocean, a performanse su verifikovane od strane DNV-a.

Karmesh Tiwari, rukovodilac za novu tehnologiju u MC Shipping filijali u Singapuru, navodi da uštede goriva zavise od veličine i brzine broda, ali se procjenjuje da WindWings jedra ostvaruju prosječnu uštedu od 1,5 tona goriva po jedinici dnevno na globalnim rutama.

Na vjetrovitim rutama moguće su i veće uštede, dodaje Tiwari, a povoljni vremenski uslovi omogućili su brodu Pyxis Ocean da postigne brzinu od 9 čvorova tokom balastnog putovanja bez upotrebe motora. Primjena WindWings sistema ne utiče značajno na manevrisanje ili rad sa teretom, iako Tiwari priznaje da je brod imao gubitak nosivosti od oko 1.590 tona.

Drugi proizvođač tehnologije pogona na vjetar, GT Wings, navodi da njihov 20-metarski AirWing™ sistem pomaže u smanjenju snage motora za određenu brzinu ili omogućava brodu da poveća brzinu bez dodatnog opterećenja motora. Direktor GT Wings-a, George Thompson, očekuje da ova tehnologija donese uštedu goriva od preko 8,5 odsto na godišnjem nivou.

Evropska regulativa FuelEU Maritime i EU sistem trgovine emisijama (ETS), kao i IMO propisi poput indikatora intenziteta emisija ugljenika (CII), proširuju poslovni potencijal za pogon na vjetar, ističe Helen Barden, direktorka za spoljne poslove u NorthStandard-u.

Barden, koja je član tima za dekarbonizaciju u NorthStandard-u, učestvovala je u izradi BIMCO-ovih klauzula za EEXI tranziciju, CII operacije i sistem trgovine emisijama za ugovore o zakupu brodova. Trenutno radi na izradi klauzule za promociju dijeljenja podataka između vlasnika i zakupaca radi energetske efikasnosti.

Regulativa će podstaći primjenu tehnologija pogona na vjetar, ali je još uvijek potrebno unaprijediti ugovorne odnose između zakupaca i vlasnika kako bi se njihova upotreba sagledala iz komercijalne perspektive, kaže Barden.

Do sada je inicijativa za instaliranje tehnologije pogona na vjetar uglavnom dolazila od većih zakupaca koji žele smanjiti svoje emisije, jer dugoročni komercijalni odnosi sa vlasnicima omogućavaju bolje dijeljenje troškova i koristi.

Barden navodi da je teže za vlasnike koji posluju na spot tržištu ili imaju kratkoročne ugovore, ali se radi na rješavanju ovog pitanja. Organizacije poput Globalnog centra za dekarbonizaciju pomorstva rade na projektu plaćanja prema ostvarenim uštedama, dok BIMCO-ov pododbor, u kojem učestvuje i Barden, radi na klauzuli za raspodjelu troškova i koristi kod retrofita za ugovore o zakupu brodova.

Smith dodaje da niži troškovi goriva i emisijskih dozvola takođe mogu smanjiti troškove transporta za zakupce i potencijalno cijene karata za putnike na drugim vrstama brodova.

Thompson iz GT Wings-a vjeruje da će IMO standardizovati metode za izračunavanje ušteda emisija zahvaljujući pogonu na vjetar. Najtačnija metoda će vjerovatno koristiti komparativnu analizu zasnovanu na simulaciji i modeliranju podataka, dodaje on.

Izvor: gCaptain

Podijeli vijest:

Leave a Reply