Skip to main content
search
VijestiJadran

Rasplinule se nade u Puli

AAA

Izvor fotografije: Novikov Aleksey / Shutterstock.com

U srijedu, 18. oktobra, trebalo bi da bude jasno da li će biti održana još jedna aukcija za većinski udio u Uljanik Brodogradnji 1856, jer tada ističe rok za uplatu garancija za ozbiljnost ponude, piše Marija Brnić za poslovni.hr.

Ali nade koje imaju u Puli već su izblijedjele, s obzirom da bi ovoga puta mogao da konkuriše jedini zainteresovani kupac, češki biznismen Jaroslav Strnad. Njegovu CE Industriju više ne zanima pulski skver. Ovo je potvrdio Strnadov glavni menadžer u CE Industries-u Adam Šotek.

„Nakon finansijske revizije kompanije, ustanovili smo da preuzimanje za nas nema smisla“, rekao je Šotek u intervjuu češkom poslovnom dnevniku E15. Ova vijest je hladan tuš za kompaniju koja je skoro 50 dana u neprekidnoj blokadi i računa da će novi vlasnik dobiti finansijsku injekciju koju sadašnji vlasnici nisu u mogućnosti da obezbijede.

Veći dio Uljanika je u stečaju, a drugi suvlasnik, država, već je iskoristila dostupne opcije i ima vezane ruke zbog pravila o nezakonitoj državnoj pomoći. Sada se potvrđuje da je neiskorišćavanje ponude koju je Čeh dao prije godinu dana bila velika greška.

Strnadov CE Industries ima i druge projekte u Hrvatskoj kojima je zadovoljan i ima ambiciozne planove. U slavonskobrodskom Đuri Đakoviću, u kojem je nakon dugog i komplikovanog restrukturiranja stekao 82 odsto, za dvije i po godine proizvodnja je povećana tri i po puta. Broj proizvedenih vagona ove godine je povećan sa 265 na 870, a sledeće godine proizvodnja bi trebalo da premaši 1000 vagona.

Cilj je da se taj rezultat udvostruči do 2026. godine, za šta će, kako kaže Šotek, biti potrebna velika ulaganja, oko 40 miliona eura.

Izgradnja kapaciteta u ĐĐ
Nedostatak kapaciteta i znanja u hrvatskom mašinstvu Šotek vidi kao slabu tačku u planovima za povećanje proizvodnje u Đuri Đakoviću.

„To znači da, ako želimo da nastavimo da rastemo, potrebna nam je podizvođačka baza za rast u blizini kompanije“, dodaje prvi čovjek CE Industries, a prema njegovim rečima, Srbija je i u igri za to, kroz saradnju ili akviziciju. Iako proizvodnja vagona bilježi snažan rast, Šotek kaže da su nakon preuzimanja u Đuri Đakovića, umjesto proširenja portfelja, krenuli u suprotnom smjeru.

Fokus je prvo bio na povećanju produktivnosti rada i reorganizaciji, a kako se potražnja na tržištu promijenila nakon pandemije i rata u Ukrajini, od sredine ove godine uvedena su tri nova tipa vagona.

Potencijal Luke Rijeka
Zbog njegovog poslovnog iskustva vezanog za vojnu industriju, Strnadovu akviziciju Đure Đakovića domaća javnost doživljava kao prvenstveno motivisanu odbrambenim segmentom Đure Đakovića, ali njegov menadžer ističe da to nije slučaj. Proizvodnja vojnih vozila je zadržana i ima potencijal, ali je prioritet proizvodnja vagona.

„Do 2026. želimo da budemo broj tri u Evropi u proizvodnji željezničkih teretnih vagona.“, ističe Šotek. Željeznice su i motiv za ulazak Strnada u Luku Rijeka, u kojoj drži 34,6 odsto akcija i istrajava u želji da stekne većinsko vlasništvo. Zbog usitnjene vlasničke strukture, u kojoj učestvuju i penzioni fondovi, nedavno je dobio dva mjesta u Nadzornom odboru i najavljuje veći fokus na strateško i operativno upravljanje.

„Za većinu luka 2022. je bila rekordna godina. Međutim, nakon dublje analize vidjet ćete da Luka Rijeka nedovoljno koristi svoj potencijal.”, rekao je Šotek.

To je posao koji bi mogli dovesti u riječku luku, jer Strnadova grupacija koja se bavi željezničkim inženjeringom ima klijente koji koriste luku. Za dalji pravac razvoja riječke luke bitan će biti dogovor dioničara oko novih aktivnosti, te izbor menadžmenta sa iskustvom, a razgovori bi, prema Šotekovim riječima, trebali biti otvoreni na sjednici NO na kraju mjeseca.

Izvor: istra24.hr

Podijeli vijest:

Leave a Reply