Skip to main content
search
VijestiCrna GoraIstaknute Vijesti

Intervju doc. dr Zorica Đurović – Pomorski fakultet Kotor

AAA

Izvor fotografije: ucg.ac.me

Prodekanica za razvoj i komunikaciju Pomorskog fakulteta Kotor doc. dr Zorica Đurović, za pomorstvo.info:

„Ogroman iskorak u pravcu međunarodne saradnje“

Protekla 2023. godina na Pomorskom fakultetu Kotor, obilježena je možda i najvažnijim događajem u njegovih, gotovo 65 godina postojanja. Naime, nakon apliciranja i detaljnih i dugotrajnih provjera, ova visokoobrazovna i naučno-istraživačka ustanova, postala je član Međunarodne asocijacije pomorskih univerziteta (International Association of Maritime Universities – IAMU) i tako se našla među 74 svjetska pomorska univerziteta i fakulteta iz cijelog svijeta, uz podršku fondacije Nippon iz Japana. Članstvo PFK izglasano je u aprilu, na prvom ovogodišnjem zasijedanju Izvršnog odbora Asocijacije.

O nastojanjima Pomorskog fakulteta Kotor da unaprijedi svoju prosvjetnu misiju kroz poboljšanje kvaliteta nastave i naučno-tehničku saradnju sa srodnim ustanovama u regionu i svijetu, kao i planovima za budućnost, za pomorstvo.info govori prodekanica za razvoj i komunikaciju, doc. dr Zorica Đurović.

-Može li se 2023. smatrati „godinom promjena“ na Pomorskom fakultetu Kotor prema događajima koji su je obilježili? Koje su to promjene, i da li je to tek početak nastavnog, tehnološkog i personalnog napretka ove prosvjetne ustanove?

 Promjena u 2023. godini je bilo, prije svega u pogledu redovne smjene menadžmenta usled isteka mandata prethodnog. U 2023. bilo je dosta novina, ali kada govorimo o suštinskim promjenama u smislu napretka, prije svega, korjeni tih promjena sežu godinama unazad i na njima se radi već duži period. Što se godine na izmaku tiče, svakako možemo reći da je za Fakultet bila jako važna i jako uspješna. Kao što znate, nedavno je završena naša treća po redu konferencija pomorskih nauka Kotor International Maritime Conference – KIMC 2023, treća i najveća i, možemo reći, i najuspješnija do sada!

Djelimično je za to zaslužno i ostvareno članstvo u Međunarodnoj asocijaciji pomorskih univerziteta International Association of Maritime Universities – IAMU), čiji generalni direktor, gospodin Takeshi Nakazawa, sa prisutnima na otvaranju Konferencije obratio i lično putem video poruke.

Ako uzmemo u obzir da smo se po prvu put predstavili na generalnoj godišnjoj skupštini ove Asocijacije u oktobru ove godine, i da tom prilikom određeni broj članica nije ni znao za Crnu Goru, a kamoli za nas, onda možete pretpostaviti kakav uspjeh predstavlja biti dio takve jedne porodice 74 svjetske institucije koje se bave obrazovanjem i obukama pomoraca na praktično svim meridijanima.

Ovo je samo jedan od plodova dugogodišnjeg rada na internacionalizaciji naše institucije, što jeste u skladu sa našom petogodišnjom strategijom Fakulteta i strategijom Univerziteta Crne Gore. Kada je međunarodna saradnja u pitanju, tu je i sve veći broj potpisanih ugovora o mobilnosti studenata, ali i akademskog i ostalog osoblja sa srodnim institucijama iz inostranstva u okviru programa ERASMUS+, naravno i aktivna realizacija tih ugovora, odnosno, značajan broj dolaznih i odlaznih mobilnosti. Kotor i Crna Gora sa jedne strane i mi kao Pomorski fakultet Kotor se u tom smislu dopunjujemo jer se trudimo da budemo atraktivni za kolege iz inostranstva, barem približno kao što je to naša lokacija i njene prirodne ljepote i kulturno nasljeđe.

Svakako, kada govorimo o promjenama, kao što sada svi već primjećuju, napravili smo ogroman iskorak na planu međunarodne saradnje. Međutim, ono što je za nas od ne manjeg značaja, ali i jednako velike potrebe, jeste saradnja, pa i priznanje, moramo reći, na našem užem prostoru.

U tom smislu, moramo istaći da nas je u našim velikim ambicijama i entuzijazmu svesrdno podržao Rektorat Univerziteta Crne Gore sa jedne strane, ali i Opština Kotor sa druge. Tu je i Ministarstvo nauke i tehnološkog razvoja Crne Gore, sada već Ministarstvo prosvjete, nauke i tehnološkog razvoja, na čiju inicijalnu ideju o održavanju Dana nauke i inovacija u Crnoj Gori smo odgovorili, možemo bez lažne skromnosti reći, izuzetnim Danima nauke i inovacija u Kotoru koje smo organizovali 29. i 30 septembra ove godine.

Mogli bismo da pričamo o ogromnom broju aktivnosti koje smo realizovali u okviru svakog od pomenutih događaja, ali ono što sam u ovom dijelu htjela da istaknem, a kada su u pitanju promjene i ono što nam je veoma važno, jeste da se na jedan novi način povezujemo i sa našom društvenom zajednicom, sa našim institucijama, kompanijama, udruženjima i drugim relevantnim „domaćim“ akterima, što je za sve nas posebno važno jer to je ono što sve nas čini i boljim, jačim i bogatijim.

-2023. godine, Pomorski fakultet Kotor postao je član Međunarodne asocijacije pomorskih univerziteta. Šta to u praksi znači i kakva se „vrata“ otvaraju kad govorimo o obrazovanju budućih pomoraca?

Stalno se kod nas postavlja pitanje integracija u veće međunarodne zajednice, te u tom smislu ova vrsta integracije našeg Fakulteta, koja je naravno plod velikog rada, počevši od inicijalne aplikacije pa do konačnog izglasavanja članstva aprila ove godine, za nas predstavlja i veliko priznanje i nagradu, ali naravno i dodatne odgovornosti i angažovanje. Svakako je u pitanju ozbiljna Asocijacija u okviru koje se vodi računa o svakoj članici i njenom doprinosu ukupnom sistemu, ali se odmah osjete i benefiti takvog jednog članstva. Već jula mjeseca ove godine imali smo pravo delegiranja jednog našeg studenta koji je prisustvovao Studentskom forumu u Londonu, u sjedištu Svjetske pomorske organizacije (IMO)!

U oktobru, kao što sam već pomenula, prisustvovali smo godišnjoj generalnoj skupštini kao punopravni član sa pravom glasa. Takođe smo dobili pravo da se kandidujemo za domaćina neke od narednih skupština i konferencija IAMU, što smo mi već ove godine iskoristili i predstavili svoju posvećenost i takvom budućem projektu. Nakon toga smo dobili pravo da delegiramo naše članove za komisije za ocjene zajedničkih projekata, kao i pravo da apliciramo za projekte u saradnji sa drugim članicama.

Zajedno sa godišnjom skupštinom Asocijacije, tj. neposredno nakon nje, održava se i IAMU konferencija u okviru koje se predstavljaju sjajni radovi, projekti i održavaju radionice na aktuelne teme obrazovanja i obuka u pomorstvu. Takođe, to je i sjajna prilika za našu promociju, te su time i naša konferencija i naš časopis dobili mnogo veću i širu pažnju!

U svakom slučaju, otvara se mnogo vrata i mi se zaista trudimo da svaku priliku maksimalno iskoristimo.

-Kad se govori o infrastrukturnim kapacitetima Pomorskog fakulteta Kotor, pominju se između ostalog nautički simulator ili laboratorija za arheologiju pomorstva. Šta je potrebno da bi ti kapaciteti bili još veći, značajniji i u duhu četvrte industrijske revolucije?

 Da, osim nautičkog, imamo i brodomašinski simulator, simulator za visoki napon, i još neke simulatore koji se mogu koristiti i u nastavi i za naučno-istraživački rad. U okviru Fakulteta imamo i Centar za istraživanja, inovacije i preduzetništvo, u okviru kojega imamo i Laboratoriju za arheologiju pomorstva i da pomenemo i to da smo, zahvaljujući ovoj i ovakvoj laboratoriji, postali članovi UNESCO-ve UNITWIN mreže univerziteta sa  laboratorijama istog ili sličnog tipa. Naši resursi jesu solidni i trudimo se da stalno obogaćujemo naše nastavne i istraživačke baze, međutim, uvijek se postavlja pitanje i održavanja i nadogradnje, kamoli nabavki u smislu praćenja savremenih tehnoloških kretanja koja su i ovako prebrza. Svi koji su u ovim „vodama“ znaju koliko je to i zahtjevno i skupo.

Znajući u kakvom sistemu živimo i funkcionišemo, ne treba govoriti o tome koliko je teško pratiti industrijsku revoluciju koju ste pomenuli, a koja čak i nije neko trenutno dešavanje nego proces koji se odigrava sve brže. U tom smislu, trudimo se da što više iskoristimo različite, prije svega evropske fondove, jer smo dobar dio opreme nabavili i nadogradili upravo zahvaljujući brojnim međunarodnim projektima na kojima naši projektni timovi vrijedno rade, uz sve ostale obaveze i aktivnosti.

Pomorski fakulet Kotor, iako jedna od manjih univerzitetskih jedinica, upravo je prepoznat i kao jedna od najvrijednijih kada su u pitanju međunarodni projekti. Sa druge strane, nadamo se da ni ovaj način nije ni očekivani i trajni način funkcionisanja naše institucije jer smatramo da kao državni Fakultet treba i na našem državnom nivou, na najvišim nivoima da budemo prepoznati kao važan dio sistema za pozicioniranje našeg pomorske privrede i da u tom smislu imamo adekvatnu podršku tih najviših državnih nivoa, kako je to slučaj u drugim i naprednijim državama.

Kao što sam već pomenula, i na tom planu ima pomaka, ali te reakcije i aktivnosti moraju da budu mnogo brže i odlučnije da bi cijeli sistem konačno bio postavljen na pravi način i da ne zavisi od našeg individualnog snalaženja i pojedinačnog entuzijazma, ili izostanka istog.

-Protokol o obrazovnoj i naučnoj saradnji sa Pomorskim odjelom Sveučilišta u  Dubrovniku, gostovanje delegacije Pomorskog fakulteta Kotor na Univerzitetu Nikozija (Kipar), Ugovor o poslovno-tehničkoj saradnji sa Pomorskim odjelom Sveučilišta u Zadru…To su samo neki od događaja u 2023. Kakvi su planovi za međunarodnu saradnju u 2024. godinu?

Da, pomenuli ste neke od ugovora iz ove godine, s tim što, kada govorimo o međunarodnoj saradnji, imamo sada već blizu dvadesetak potpisanih sporazuma u okviru programa ERASMUS+, o kojemu smo već govorili, i u okviru kojega smo ove godine potpisali još dva sporazuma i to sa srodnim institucijama iz Rijeke i iz Sopota u Poljskoj. Nekoliko novih ugovora sličnog tipa je u pripremi i očekuje se njihovo potpisivanje tokom naredne godine.

Sa druge strane, imamo sve veći broj ugovora o poslovno-tehničkoj saradnji sa institucijama iz zemlje i inostranstva. To su, zapravo, ugovori koji nam, sa jedne strane, omogućuju proširivanje naših nastavnih baza, ali su generalno u pitanju najraznovrsnije institucije, kompanije, organizacije, agencije i slično. Nedavno smo, na primjer, potpisali ugovor sa našom Školom za osnovno i srednje muzičko vaspitanje „Vida Matjan“ iz Kotora čiji učenici vrlo često svojim muzičkim numerama uljepšavaju i oplemenjuju naše svečanosti i proslave. Prije toga, potpisani su slični sporazumi sa Državnom arhivom Crne Gore i sa Zajednicom Italijana Crne Gore, ove godine potpisali smo i Memorandum o saradnji sa Opštinom Kotor, u pripremi je ugovor sa Pomorskim muzejom Crne Gore, i tako dalje. Ove godine, takođe, postali smo i član Crnogorskog udruženja za pomorsko pravo.

U suštini, u pitanju je uglavnom formalizacija sjajne saradnje koju imamo sa velikim brojem institucija, udruženja i privatnih kompanija i firmi, a koja obogaćuje naš nastavni proces, naročito naš praktični dio nastave, ali i sve druge brojne aktivnosti našeg Fakulteta.

-Šta smatrate ključnom misijom fakulteta koji školuje buduće pomorce?

Ono što je definisano našom misijom, a što ću otprilike parafrazirati, jeste da našim nastavnim sadržajem i procesima, te naučno-istraživačkim aktivnostima usklađenim sa međunarodnim standardima i zahtjevima, formiramo kvalitetne profesionalce i stručnjake za pomorsko tržište i pomorsku industriju, a koji će zauzvrat raditi za dobrobit svoje i šire društvene zajednice. Dakle, naš fokus su naši studenti, ali ne samo kao budući pomorci, već kao stručnjaci u svojim profesijama koji mogu da napreduju u svojoj profesiji i struci i u praktičnom i u akademskom smislu, kako bi sebi otvorili najšire mogućnosti, ali istovremeno mogli da daju i najveći mogući doprinos. U tom smislu, pred nama su veliki zahtjevi i zadaci da im obezbijedimo adekvante resurse, metodologije i našu ličnu posvećenost ukupnom procesu. To nije lak zadatak i to često ne možemo da ostvarimo onom brzinom ili u obimu koji bismo željeli, ali svakako predano radimo na tome i nadamo se da ćemo u tome imati i sve veću podršku i više mogućnosti.

-U odsustvu domaće pomorske industrije, gdje odlaze budući pomorski kadrovi, na kakve pozicije i postoji li komunikacija Pomorskog fakulteta Kotor sa bivšim studentima?

U vrlo ograničenim uslovima naše pomorske industrije, ako možda izuzmemo aktuelnu ekspanziju nautičkog turizma, najveći dio naših studenata zaposlenje nalazi na inostranim kompanijama. Znate da je najteže započeti pomorsku karijeru, odnosno najteže se ukrcati kao kadet, i u tom pogledu moramo s posebnim zadovoljstvom da istaknemo da naši studenti nakon diplomiranja, naročito poslednih godina, praktično nemaju problema sa zaposlenjem.

Kompanije biraju sami, s tim što se mi trudimo da im, kroz gostujuća predavanja i prezentacije i agencija i kompanija, te kroz iskustva našeg stručnog kadra i njihovih starijih kolega, pružimo što više informacija u tom pogledu.

Osim toga, mi se trudimo da ih kroz nastavni proces što bolje pripremimo za ono što ih čeka, počevši od razgovora za posao, naravno, na engleskom jeziku, simuliranja intervjua i svih drugih informacija koje im mogu biti od koristi za početak njihove karijere.

Da napomenemo da su svi naši studijski programi sada akreditovani kao akademski, tako da svi na našem Fakultetu mogu da nastave i postdiplomske studije i mi ih u tome svesrdno ohrabrujemo, pa tako jedan dio njih kombinuje svoju pomorsku karijeru i nastavak obrazovanja.

Takođe, u okviru prošlogodišnje konferencije KIMC odlučili smo da malo aktivnije afirmišemo pitanje organizacije naših alumnista, pa smo inicirali i podržali njihov sastanak u okviru Konferencije 2022. godine, a čiji je rezultat bila Osnivačka skupština Udruženja alumnista Pomorskog fakulteta Kotor koja je održana u maju ove godine. Naravno, jedan dio tih alumnista su naše kolege na Fakultetu, a inače je saradnja sa Udruženjem neizostavna po mnogim pitanjima, od razmjene informacija, do inicijativa i zajedničkih aktivnosti. I u okviru ovogodišnje Konferencije, poslednjeg, četvrtog dana konferencije, zajednički smo organizovali i održali tri veoma značajne panel diskusije na tri veoma aktuelne i interesantne teme, od kojih je jedna bila posvećena ulozi žena u pomorstvu, druga ulozi pomorskih sindikata u zaštiti prava pomoraca, i treća pitanjima spremnosti naših institucija za reagovanje u slučaju rizika od zagađenja naftom u Zalivu.

U svakom slučaju, saradnja sa našim alumnistima nam je veoma važna i jednostavno neophodna jer se i jedni i drugi bavimo pitanjima koja su od zajedničkog i ukupnog interesa.

-Kako vidite ovu naučnu ustanovu u perspektivi? Kao dio mreže pomorskih obrazovnih ustanova u regionu, ili kao lidera u obrazovanju pomoraca?

 Imajući u vidu sve aktivnosti o kojima smo govorili, svakako je jasno da su naše ambicije velike i da, prije svega, ne želimo da zaostajemo za obrazovnim institucijama u regionu i šire, a svakako želimo da dostignemo mnogo više nivoe.

Svakako taj odnos na međunarodnom nivou ne smatramo takmičarskim, već prije svega kao mogućnost saradnje, razmjene, zajedničkog napretka i mislim da tako to posmatraju i druge srodne institucije, otuda i udruživanja i brojni međunarodni projekti. Sa druge strane, smatramo da na nacionalnom nivou treba urediti mnoge stvari kada su u pitanju obrazovanje i obuke pomoraca, od same strategije i realne analize potreba našeg sistema i naših pomoraca, do načina na koji taj sistem mora da funkcioniše i da se kontroliše, naravno prateći međunarodne standarde, iskustva i pozitivne prakse.

Mi smo svakako tu da pružimo svaku moguću, a svakako konstruktivnu podršku u tom smislu, ali djelovanje mora biti zajedničko, sistemsko i van okvira pojedinačnih interesa.

U našim okvirima, svakako smatramo da smo lideri kada je u pitanju kvalitet obrazovanja i obuka pomoraca i zaista se trudimo i često i dovijamo kako i dalje da unapređujemo naše funkcionisanje, od procedura pa do praktične nastave. U tom pogledu još uvijek izostaje adekvatna prepoznatost značaja cijelog procesa na nacionalnom, odnosno državnom nivou.

No, kako kaže naša dekanica, mi smo nepopravljivi optimisti i nadamo se novim pozitivnim pristupima i promjenama u tom pravcu, a mi smo svakako tu da damo svoj doprinos cijelom procesu, što smo i do sada radili.

-Prva pomorska škola krajem XVII vijeka nastala u Perastu, hiljadugodišnja tradicija pomorstva u Boki Kotorskoj, preko šezdeset godina savremenog obrazovanja pomoraca na Pomorskom fakultetu Kotor: da li su ove činjenice dovoljno istaknute na pravim mjestima i u pravim momentima?

Naredne godine, zapravo, slavimo 65 godina kao jedna od najstarijih visokobrazovnih institucija u državi. Mi se zaista trudimo da i sami bolje upoznamo našu istoriju i tradiciju i da ih afirmišemo i promovišemo.

Samo da pomenemo neke od nedavnih aktivnosti…u okviru ovogodišnjih Dana nauke i inovacija u Kotoru, čiji smo bili organizator u saradnji sa Opštinom Kotor, osim predstavljanja velikog broja naučnih disciplina, eksperimenata, radionica i savremenih tehnologija, cilj nam je bio i da predstavimo naše lokalne institucije i tradiciju, te su se kao posebni izlagači predstavljali i naš Arhiv i Pomorski muzej.

U saradnji sa Pomorskim muzejom, obezbijeđen je i obilazak ovih vrijednih postavki koje svjedoče o našem pomorskom nasljeđu za sve učesnike, kao i za goste naše Konferencije. Takođe, u okviru naše Pomorske biblioteke, čija zgrada takođe predstavlja poseban legat i kulture i pomorske tradicije i istorije, održavaju se izložbe i promocije čiji je cilj afirmisanje te tradicije i zaista bogatog nasljeđa.

Posebnu pažnju na otvaranju naše ovogodišnje Konferencije privukla je jedna fascinantna prezentacija o Bokeljskoj mornarici koju smo priredili baš na svečanom otvaraju u punoj velikoj sali Kulturnog centra „Nikola Đurković“, a koju je u tradicionalnoj bokeljskoj nošnji predstavio naš kolega doktorand Igor Petrović, ujedno i major Bokeljske mornarice.

Takođe, za naše goste iz inostranstva često organizujemo i izlet do Perasta i sa posebnim zadovoljstvom kao vodiče angažujemo upravo naše studente koji se time ljeti bave i to sjajno rade!

Uglavnom, radimo na afirmisanju onoga što imamo i što smo naslijedili i trudimo se da i mi ostavimo makar neki mali trag i osnovu za dalji napredak onih koji će se ovim baviti posle nas, za neke buduće generacije.

-Koje poslove, akcije ili projekte u 2024. godini (i u nekim narednim godinama) smatrate najvažnijim za dalji razvoj Pomorskog fakulteta Kotor?

 I naredna godina biće negdje logičan nastavak započetih aktivnosti i planova. Kao što smo pomenuli, naredne godine proslavljamo 65 godina naše institucije, ali i 50 godina našeg Univerziteta Crne Gore, tako da ćemo imati važnih proslava i obilježavanja ovih značajnih jubijela u našoj organizaciji. Osim toga, čeka nas organizacija četvrte konferencije pomorskih nauka u Kotoru – KIMC 2024, vrlo izgledno u još većem i zahtjevnijem obimu.

Takođe, čekaju nas nova dva izdanja našeg Časopisa pomorskog fakulteta Kotor, Journal of Maritime Sciences (JMS) i njegova dalja afirmacija i promocija, čeka nas dalja realizacija desetak aktuelnih međunarodnih projekata, veliki broj konferencija i istraživanja u kojima naše kolege učestvuju i na kojima radimo.

Naravno, da ne zaboravimo naše studente, ispratićemo još jednu generaciju diplomaca, ali i sa radošću dočekati novu generaciju studenata magistarskih i doktorskih studija.

Uz to, da pomenemo da uvijek sa posebnim zadovoljstvom ističemo da smo uspjeli da naše studente uključimo u sve aktivnosti Fakulteta, od promotivnih aktivnosti, do naučnih i istraživačkih, pa tako i okviru naše Konferencije uvijek imamo i studentske sekcije, ali i njihovu podršku u ukupnoj organizaciji i realizaciji.

Svakako, imajući u vidu otvaranje velikog broja vrata koje smo pomenuli pri početku našeg razgovora, sigurna sam da će biti i puno drugih interesantnih aktivnosti i novina koje ćemo, nadam se, zajedno ispratiti.

Razgovarao: Nikola Vlahović, pomorstvo.info

Podijeli vijest:

Leave a Reply