Izvor fotografije: Ceri Breeze / Shutterstock.com
Jedan od najvećih izazova sa kojima se suočavaju evropski brodovlasnici jeste pitanje šta učiniti sa brodovima na kraju životnog vijeka. Regulativa Evropske unije ograničava načine i lokacije na kojima je dozvoljeno odlaganje takvih plovila, dok ekološki aktivisti sve glasnije ukazuju na energetsku neefikasnost i nedostatak održivosti prilikom njihovog demontiranja.
Norveška sada dolazi sa inovativnim rješenjem koje bi moglo uspostaviti cirkularni lanac vrijednosti, u kojem bi rashodovani brodovi bili preraspodijeljeni, odnosno „upciklirani“ u materijale za gradnju novih konstrukcija. Prema ovom pristupu, čelik sa starih brodova ne bi se izvozio i topio, već bi se ponovo koristio unutar Norveške i Evrope kao građevinski materijal.
Kroz partnerstvo više norveških industrijskih aktera, razvija se alternativa dosadašnjoj praksi izvoza brodova u Tursku, koja je trenutno jedina zemlja u EU sa velikim kapacitetom za reciklažu brodova. Sedam norveških brodogradilišta već je razvilo sposobnosti za bezbjedno rastavljanje brodova u skladu sa propisima Evropske unije, uključujući upotrebu materijala iz procesa demontaže.
Kompanija Höegh Autoliners udružila je snage sa firmom Nordic Circles na ovom nacionalnom projektu koji, kako navode, ima potencijal da revolucionizuje način rukovanja brodovima koji se povlače iz upotrebe. Proces koji ne podrazumijeva topljenje i izvoz materijala mogao bi, prema njihovim procjenama, smanjiti emisije ugljen-dioksida za čak 97 odsto.
U okviru sporazuma, Höegh Autoliners će poslati do osam brodova na reciklažu u norveška postrojenja. Vrijednost ugovora procjenjuje se na 1,3 milijarde norveških kruna (oko 128 miliona američkih dolara), a prvi brod biće „upcikliran“ 2026. godine u pogonu AF Offshore Decom u Vatsu, Norveška.
„Ovim sporazumom osiguravamo održivost od kolijevke do groba i postavljamo temelje za novu zelenu industrijsku priču u Norveškoj“, izjavio je operativni direktor kompanije Höegh Autoliners, Sebjørn Dahl. „Izuzetno smo ponosni na to.“
Učesnici projekta ističu da se otvara značajna i sve veća prilika za reciklažu brodova bez topljenja čelika. Prema izvještajima, očekuje se udvostručenje broja zadataka povezanih s rashodovanjem brodova, usljed sve strožih klimatskih propisa i starenja globalne trgovačke flote. Norveška, koja ima petu najveću trgovačku flotu na svijetu po vrijednosti, zajedno sa članicama Evropske unije, mogla bi obuhvatiti čak 45 odsto ukupne svjetske trgovačke flote.
Izvor: The Maritime Executive