Izvor fotografije: Shutterstock.com
Uvođenje digitalnih sistema za organizaciju redoslijeda pristajanja kontejnerskih brodova u zauzetim lukama može smanjiti emisije gasova sa efektom staklene bašte za 16 do 24 odsto po putovanju, pokazuje nova studija istraživača sa Univerziteta Kalifornije u Santa Barbari.
U radu pod nazivom „Ispitivanje uticaja redoslijeda pristajanja u lukama na emisiju CO₂ iz kontejnerskog brodarstva“, autori navode da brodarska industrija sprovodi niz strategija u cilju dekarbonizacije, ali da se neefikasnosti poput tradicionalnog sistema „ko prvi stigne – prvi pristaje“, koji podstiče brodove da plove maksimalnom brzinom kako bi čekali na sidrištu ispred luke, i dalje nedovoljno adresiraju, iako značajno doprinose emisijama.
Iako je sistem elektronskog redoslijeda pristajanja prvobitno razvijen kako bi se izbjegla zagušenja u lukama, istraživači sa UC Santa Barbara, Nacionalne okeanske i atmosferske administracije (NOAA), Kalifornijske fondacije za pomorske rezervate, pomorskih službi razmjene informacija Aljaske i Južne Kalifornije, kao i organizacije Global Fishing Watch, pretpostavili su da bi mogao imati i dodatnu korist u vidu smanjenja emisije CO₂. Ključni nalazi rada:
- Uticaj sistema procijenjen pomoću bottom-upmodela emisije
- Emisije CO₂ smanjene su za 16–24 odsto po putovanju nakon uvođenja sistema
- Brodarske kompanije pokazale su različite stepene efikasnosti u novom režimu
- Digitalni redovi nude postepene, ali skalabilne korake ka dekarbonizaciji
Upotrebom bottom-up modela emisije, istraživači su ustanovili da je nakon implementacije sistema 2021. godine došlo do smanjenja emisije CO₂ po putovanju za 16–24 odsto. Ovo smanjenje se prvenstveno pripisuje činjenici da brodovi više ne moraju da jure ka lukama kako bi čekali na sidrištu, već sada plove sporije i uz manju potrošnju goriva.
Sistem je razvila kompanija Pacific Management Systems, kroz partnerstvo sa pomorskim razmjenama Južne Kalifornije i Aljaske. Riječ je o jednostavnom i niskobudžetnom modelu koji se može brzo primijeniti u lukama širom svijeta. Za razliku od skupih tehnoloških rješenja, ovaj operativni pristup je u jednoj od najprometnijih svjetskih luka uveden u roku od samo mjesec dana.
Istraživači naglašavaju da je uspjeh sistema zavisio od digitalne infrastrukture, dobre koordinacije i spremnosti brodarskih kompanija da prihvate nove procedure.
Sada se zalažu za širu globalnu primjenu digitalnih sistema redoslijeda pristajanja, jer predstavljaju brz i ekonomičan korak ka smanjenju zagušenja u lukama i zagađenja vazduha u obalnim područjima.
Integracija digitalnog redoslijednog pristajanja predstavlja jednostavnu pobjedu u okviru šire digitalne transformacije koju luke i logističke kompanije već sprovode, jer je riječ o lako primjenjivom rješenju koje se može proširiti na globalnom nivou, izjavio je Douglas McCauley, morski ekolog sa UC Santa Barbara i direktor Benioff Ocean Science Laboratory.
Na studiji su radili: Rachel Rhodes iz Benioff Ocean Science Laboratory na UC Santa Barbara, Callie Leiphardt i Hillary Young sa istog univerziteta, Jessica Morten iz Nacionalnog morskog rezervata Kanalskih ostrva, Byron Hayes i Jen Dillon iz Pomorske razmjene Aljaske, Wendy Louttit iz Pomorske razmjene Južne Kalifornije i Mark Powell iz Global Fishing Watch.
Izvor: Safety4Sea